Voda k zahradě patří | e15.cz

Voda k zahradě patří

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dávných dobách vznikl ve vodě život, proto si zahradu bez vody nelze představit. Proč si pobyt na zahradě znepříjemňovat jen prací a námahou se zaléváním, ale naopak vodu nevyužít pro radost a odpočinek.

 Jezírko s lesknoucí se hladinou mění svou tvář podle počasí a intenzity světla, kašna zvoní dopadajícími kapkami vodotrysku, zahradou protékající potůček bublá či tiše plyne. Je mnoho možností jak vodní prvek v zahradě umístit.

Pokud máme malou zahrádku nebo jen terasu, můžeme si vodní plochu vytvořit umístěním vybrané nádoby naplněné vodou.Velmi pěkně vypadá napuštěné kamenné koryto, ale i drobná keramická miska splní svůj účel. Oboje poslouží ptáčkům k napití a nám poslouží jako zrcadlo, ve kterém se odráží oblaka a nebe.Takovou vodní plochu snadno přemístíme i zrušíme.

Na větší zahradě si vytvoříme vodní plochu trvalejší. K tomu můžeme použít plastové formy prodávané v obchodech nebo folii na jezírka, která se dá svařovat do tvaru, jaký si přejeme.V obou případech si vyhloubíme dostatečně velkou jámu vysypanou jemným pískem a odstraněnými ostrými kameny a vyčnívající kořeny, které by mohly poškodit dno.

0:normal690:true:true

Velikost jezírka volíme podle toho, co v něm chceme pěstovat a chovat. Různé vodní rostliny rostou i ve velmi mělkých vodách, ale problém nastane v zimě. Pokud o tyto květiny nechceme přijít, musíme je na zimu vyjmout a umístit v bezmrazé místnosti, nejlépe v garáži či světlém sklepě, jinak riskujeme, že rostliny vymrznou. Pokud je hloubka vody alespoň 60 cm, můžeme v ní nechat rostliny bez obav. V takto hluboké vodě nám přezimují i nenáročné ryby, jako jsou třeba karasi a závojnatky.

Výběr rostlin záleží jen na nás, co se nám líbí a co chceme. U břehu zasadíme vlhkomilné rostliny, místy nízké, jako je třeba vrbina penízkolistá (Lysimachia nummularia), rozrazil (Veronika), do stinných míst i zběhovec (Ajuga). Tyto rostliny splývají i po hladině a krásně kvetou. Dále jsou to různé petrklíče (Primula), pomněnky (Myosotis) a blatouchy (Caltha), místy vzrůstné kosatce (Iris), puškvorec (Acorus), orobinec (Typha) a mnoho dalších.

Přímo do vody zasadíme lekníny (Nymphaea), modrásku srdčitou (Pontaderia), stulík (Nuphar) nebo na hladině necháme plavat tokozelku (Eichhornia) či okřehek (Lemna). Místa, kde vyčnívá folie, zakryjeme oválnými kameny, samorosty a jinými vhodnými přírodninami podle vlastního vkusu.

0:normal690:true:true

Vodní plochy v zahradě si může vytvořit každý sám nebo tuto činnost svěřit odborné firmě a sám se pak jen rekreovat. Údržba jezírka není už potom tolik náročná a spočívá už pouze ve vyčištění na podzim spadlého listí a odumřelých částí rostlin, například ponorným kalovým čerpadlem. Jen nesmíme zapomenout, že tato jezírka musí zůstat napuštěna přes zimu, aby mráz nezničil folii.

Jezírko lze také provzdušňovat pomocí ponořeného vodotrysku, ke kterému lze připojit i filtr. Úplně přirozeného vzhledu lze dosáhnout vytvořením umělého potoka, v němž proudí voda pomocí čerpadla nebo si pořídit koupací jezírko. Ale to už je trochu složitější řešení, které trvá o něco déle a je samozřejmě i dražší.

Autor: Irena Forejtová
Aktualizováno 30. 6. 2011

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video