Voňavá a léčivá mateřídouška | e15.cz

Voňavá a léčivá mateřídouška

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud na našich toulkách přírodou narazíme na mateřídoušku, rozhodně bychom si ji měli natrhat a donést domů. Je to lék na mnohé nemoci a problémy.

Mateřídouška obecná se vyskytuje v celé Evropě, v severní a střední Asii. Je to polokeřík s poléhavou lodyhou a čtyřhrannými větévkami. Listy jsou vstřícné, celokrajné, podlouhle vejčité, kvítky jsou drobné, růžové, sestaveny v lichopřeslenech, tyčinky jsou čtyři a plod je rozdělen na čtyři tvrdky.

Od června do srpna sbíráme nať bez kořenů krátce před květem nebo za květu. Sbíráme kvetoucí vršky asi 5 cm nad zemí, které pak sušíme rychle ve stínu a v průvanu.
 
Tato bylinka obsahuje éterické oleje, cymol a thymol, žlutou silici, kyselinu ursolovou, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny. Chutná nahořkle a má aromatickou a lehce kořeněnou vůni.

Její léčebné účinky jsou rozsáhlé. Čaj z mateřídoušky, který připravíme tak, že 3 lžičky řezané suché natě přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut pařit, pomáhá při nachlazení, chudokrevnosti, bronchiálním kataru, bolestech při menstruaci, problémech s močovým měchýřem, zácpě, migréně, plynatosti, posiluje srdeční činnost, pročišťuje vnitřní orgány, tlumí žaludeční křeče, čistí problematickou pleť.

Koupel z mateřídoušky uvolní mysl, navodí klidný spánek, pomůže setřepat celodenní nervozitu, je vhodná na prokrvení pokožky, proti bolestem v zádech a revmatismu. Čerstvé nebo sušené bylinky hodíme pod tekoucí vodu a necháme je tam i po naplnění vany. Pak se ponoříme do lázně a relaxujeme.

Stejné uklidňující účinky mají i polštářky naplněné sušenou mateřídouškou. Bylinku rozmělníme na hrubší kousky a vsypeme je do pevné sypkoviny. Tu pak zašijeme a polštářek je hotový. Pokud vám polštářek časem přestane vonět, stačí, když ho pořádně promnete mezi prsty. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video