Vratič a levandule proti hmyzu | e15.cz

Vratič a levandule proti hmyzu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemusí hned sahat po chemických přípravcích, abyste odpudili obtížní hmyz. Pomoci v tom mohou i bylinky.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
Vratič obecný je vysoká, vytrvalá bylina. Má hranatou lodyhu, výšku až  160cm , listy podlouhle vejčité, žluté úbory mají v terči květy obojaké a na obvodě pestíkovité.  Roste na loukách, mezích a u cest. Kvete od července do září.

Dříve se nať používala proti hlístům. Předávkování způsobuje závratě, křeče, bolesti v podbřišku, vratič totiž obsahuje thujon, který je jedovatý a právě kvůli tomuto nebezpečí se jako léčivka dnes nepoužívá. Terapeutická dávka se blíží dávce toxické, proto je téměř vyloučeno vnitřní užití.

Ovšem ve formě sušeného prášku z květů je vratič známý prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou vši, štěnice, blechy, klíšťata atd. Lze ho usušit a poté zavěsit v bytě, nebo květy rozdrtit na prášek, který dáme na misku. Můžeme si také připravit tinkturu  -hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijeme 100 ml líhu a necháme týden louhovat. Pak scedíme, dáme do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkáme kalhoty při cestě do lesa, abychom odpudili klíšťata. Pro vůni můžeme přikápnout pár kapek esenciálního oleje.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)  
Tento stále zelený dřevnatý, rozvětvený polokeř může dosahovat výšky až 90 cm. Má  intenzívně vonící modrofialové květy (někdy také modré, fialové, růžové nebo bílé) a velmi aromatické listy. Obsahuje až 3% silice (linaloon, linalyacetát, borneol, isoborneol, cineol, geraniol, kafr a dalších asi 25 složek),  12% tříslovin, antokyany, hořčiny, pryskyřice.

Je to známá kosmetická bylinka, používá se i jako slabší uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním.  Uvolňuje křeče zažívacího traktu, pomáhá při dyspepsiích a zlepšuje činnost střev.

Vůně levandule zapuzuje komáry, ale zároveň léčí jejich štípnutí. Domácnot nejenom krásně provoní, ale když ji zavěsíme do skříně, účinně tam ochrání oděvy proti molům. Odpuzuju však i jiný obtížný hmyz, můžeme si proto v bytě umístit tzv. potpourri - okrasné misky ze skla či keramiky naplněné levandulí. Když ji občas promícháme a mírně zakápneme několika kapkami koňaku nebo esenciálního levandulového oleje, opět ji rozvoníme.

U levandule se sklízí buď nať nebo květ ve fázi plného rozkvětu (červen - červenec). Nať nesmí být delší než 35 cm a nesmí obsahovat zdřevnatělé konce. Sušíme na průvanu a na stinném místě, nebo zavěšené ve svazečcích. Usušenou levanduli chráníme před vlhkem a světlem. Během sušení zacházíme s natí opatrně, aby neopadaly květy.

Další přípravky proti hmyzu:
Mravenci - cestičku, kterou mravenci chodí, posypte jedlou sodou, chilli nebo boraxem.
Mouchy -mouchy nemají rádi citrusovou vůni, proto doma používejte aromalampy s citrusovými esenciálními oleji. Stejně tak esence můžete nakapat na lampu, která když se zapne, bude se ohřívat a uvolňovat vůni.
Blechy- obojek vašeho domácího mazlíčka namočte do směsi bylinného hydrosolu a česneku. Po koupání jeho srst opláchněte v silném odvaru z máty či pelyňku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video