Vřes obecný -Calluna vulgaris | e15.cz

Vřes obecný -Calluna vulgaris

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Záplava fialově růžových až bílých kvítků s léčebnými účinky, tak to je vřes obecný.

Čeleď
Ericaceae - vřesovcovité

Popis
Keřík, 15 až 50 cm vysoký, bohatě větvený. Přízemní větve obvykle poléhavé, horní vystoupavé. Listy šupinovité, max. 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, vstřícné. Květy fialově růžové až bílé. Kvete v VII až IX.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště
Vřesoviště, pastviny, lesy, skály, písčiny, preferuje půdy kyselé, umístění světlé.

Rozšíření
V ČR od středních do horských poloh dosti hojně, v nížinách a v bezlesích oblastech roztroušeně až vzácně. Celkově roste v Evropě, na severu až po 71° severní šířky, na východě po Povolží, na jihu přibližně po střední Itálii, dále roste na západní Sibiři, v Turecku, v severozápadní Africe.

Autor: Ženy - E15
Léčitelství
Obsahuje třísloviny (asi 7%), flavonoidy (quercitrin), alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, glykosid arbutin. Sbírá se nať (Herba callunae) nebo květ (Flos callunae). Nať se sbírá v době květu seřezáváním, suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C. Květy se sbírají protažením nati mezi prsty (případná příměs listů není na závadu). Droga působí desinfekčně zejména v oblasti močových cest, močopudně, potopudně, dobře působí při zánětu pánvičky ledvinné a na močové kaménky, schopnost odvodňování se uplatní při otocích, vřes dále uklidňuje, prohlubuje spánek, reguluje trávení, působí mírně protiprůjmově, vylučuje z těla kyseliny močové a proto je vhodný při dně a revmatismu, protizánětlivě působí v trávicím ústrojí, v močových cestách a zejména v ženských orgánech. Podává se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 šálky vody). Droga nemá nežádoucích účinků a proto ji lze užívat i dlouhodobě.
Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 5.

Zahrada
Vřes se pěstuje v mnoha zahradních kultivarech lišících se barvou květů. Vyžaduje kyselou půdu, nejlépe směs rašeliny a písku.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video