Vybíráme pokojové rostliny pro děti | e15.cz

Vybíráme pokojové rostliny pro děti

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Dvořáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Existuje spousta rostlin, o které se děti, samozřejmě v závislosti na tom, kolik jim je let, dokáží společně s vámi dobře postarat. Při jejich nákupu se vždy ujistěte, že nejsou jedovaté. Pro začátek se nechte inspirovat několika vybranými druhy.

Děti zapojte adekvátně k jejich věku do výběru jednotlivých druhů i do péče o ně. Je to výchovné, ale i zábavné: děti sledují, jak jim pokojové rostliny rostou a kvetou. Vlastní rostlinku považují za něco jako domácího mazlíčka, živého „tvora“, který se mění a vyvíjí. Děti okamžitě poznají gerbery, vždyť většina jich maluje květiny právě jako gerbery. Poznají i růže, jichž se trochu bojí kvůli jejich trnům, ale úplně nejraději mají masožravé rostliny. 


Aby dětem zaujetí pro nový domácí přírůstek vydrželo, volte malé odolné rostliny, které je upoutají:

Begonia elatior – zastřihávat, rosit, zalévat – péče o begonii je prima hra


Odstřihávejte odkvetlé květy, roste listy, ale snažte se nezasáhnout květy. Často zalévejte a přihnojujte: péče o bujnou begonii je prima hra, z níž mají radost obě strany.Jednou z předností begonie je, že kvete i v zimních měsících. Oživuje tak interiér v době, kdy vše, co roste a kvete venku, odpočívá. Vyžaduje dobře osvětlené stanoviště a nesnáší přemokření.

Gerbera – každý začínající van Gogh maluje květiny jako gerbery

Gerbera vyvolá na tváři bezděčný úsměv: je těžké zůstat netečný ke květině, která svým zářícím středem, dokonalými okvětními plátky a jasnými barvami vyzařuje hřejivou radost.


 
Dětem gerbera připomíná velkou sedmikrásku. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístěte na světlé stanoviště a zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.


Dracaena sanderiana – přináší štěstí na cestě malých zahradníků


Tato rostlina působí trochu zmatek – vypadá jako bambus, ale ve skutečnosti se jedná o zcela jiný druh, a to Dracaena sanderiana. Ačkoli je téměř čínskou národní rostlinou (prý přináší štěstí), ve skutečnosti pochází z Kamerunu. Tím ale není zajímavostem konec.Stonky bez kořenů nerostou v zemi, ale ve vodě, kde mohou být upevněné štěrkem, oblázky nebo jiným dekorativním materiálem. Vodu je nutné po dvou týdnech vyměňovat nebo doplňovat každý týden. Jako většina pokojovek má ráda světlo, ale nesnese přímé slunce.


Nertera – hrst korálků


Korálovka je rozšířená po celé jižní polokouli a na severní polokouli se již přes dvě staletí pěstuje jako pokojová rostlina oblíbená pro své ozdobné plody. Plody jsou malé – průměrně méně než půl centimetru – ale je jich tolik, že téměř zakryjí zelené části rostliny.
Se svojí jemnou strukturou je Nertera ve vhodném květináčku ideální jako maličký společník. Bude se jí dobře dařit na světlém stanovišti mimo přímé slunce a při zálivce zespodu – sama si z misky vezme tolik vody, kolik potřebuje.

Rosa – hrnková růže děti učí, že konec kvetení neznamená konec rostliny


Hrnkové růže mají veškeré kouzlo velkých zahradních růží, ale je u nich mnohem méně starostí s trny a prořezáváním. Hrnková růže je moderní, výraznou rostlinou se záplavou květů, která tvoří skvělé kulisy pro dětské hry.
Má ráda čerstvý vzduch, vlhkou zem a světlo bez přímých slunečních paprsků. Jako experiment mohou malí zahradníci hrnkovou růži po odkvětu zastřihnout asi na výšku kolem pěti centimetrů nad zem. Rostlina obrazí a za měsíc nebo dva znovu vykvete.


Autor: Kateřina Dvořáková
Zdroj: HKK
4. března 2010

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte jaké další  rostiny jsou vhodné pro vaše ratolesti. Chcete dítěti pořídit masožravku?  Víte jakou vybrat a jak o ni pečovat? Další informace naleznete v tomtohttp://www.abecedazahrady.cz/Homepage/Jak-pestovat-orchideje-Phalaenopsis-vanocni-darek-i-pro-zacatecnika/sc-61-sr-1-a-2196/default.aspx článku.

Autor: Kateřina Dvořáková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video