Vychytávky na květinové balkony: Jak to máte Vy? Inspirativní nápady odměníme | e15.cz

Vychytávky na květinové balkony: Jak to máte Vy? Inspirativní nápady odměníme

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Hradová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co pomůže, aby balkóny nevypadaly šedivě a bez života? Květiny! Jenže u nás se v mnoha případech nějak nedaří najít správnou polohu: buď na nich nenajdete ani jednu rostlinku, nebo je jich spousta a působí spíše neuspořádaně.

Myslíte, že to s námi není tak špatné? Rok od roku je to jistě lepší, to ano, ale projděte se sídlištěm s očima vzhůru a uvidíte, že nijak dobře na tom opravdu nejsme.

Naše versus zahraniční balkony: máme se co učit


Pokud jste někdy navštívili některou ze středomořských zemí nebo zahradníky obdivovanou Velkou Británii, určitě mi dáte zapravdu, že člověk se nestačí divit. Tamější květinová výzdoba je téměř všude a i obyčejné domy s ní získávají neodolatelné kouzlo.

5392947:normal690:true:true
Zeleň, kam se podíváte, ale balkon přitom působí jednotně a harmonicky


U nás stále zůstává dost velký počet balkonů spíše místem pro nadbytečné krámy; je to škoda, protože správně využité místo poskytne pár metrů příjemného bydlení navíc. A jistě budete souhlasit se mnou, že to nejlepší, čím můžete balkony vylepšit, jsou rostliny.

5392948:normal690:true:true
Snahu pěstiteli nelze upřít, ale výsledek se nepodařil: změť rostlin a květináčů působí chaoticky


Hodně rostlin, málo místa: prostor není nekonečný


Pokud s jejich pěstováním teprve začínáte, máte jednu výhodu: dopředu si můžete promyslet, v jakém stylu by se vám balkon líbil, a podle toho zvolíte i rostliny. Někteří lidé preferují monotematickou volbu.

Znamená to, že se zaměří buď pouze na bylinky, nebo třeba citrusy, kaktusy, jedlé druhy, klasické truhlíkové rostliny, jako jsou pelargonie, petunie či fuchsie, případně dají letnit své pokojovky.

5392949:normal690:true:true
Bylinky jsou multifunkční: nejenže zdobí a voní, ale využijete je i v kuchyni a při léčení neduhů

Obtížnější to mají pěstitelé, kteří mají hodně rostlin s různými pěstitelskými nároky a spíš řeší otázku, jak je do omezeného prostoru vyskládat tak, aby se vešly, a pak také, aby celek ladil a nepůsobil jako pěst na oko. 

Vyfoťte svůj balkon a soutěžte s **//Abecedou zahrady//** o knihu.Podmínky soutěže a související informace naleznete ZDE.

Autor: Kateřina Hradová
9. června 2011

: Šest tipů pro květinové balkony

Autor: Kateřina Hradová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video