Výherci soutěže o Velký lékařský slovník | e15.cz

Výherci soutěže o Velký lékařský slovník

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minulý týden jste s námi soutěžili o Velký lékařský slovník pro veřejnost od nakladatelství Maxdorf! Jména výherců vám prozradí následující článek.

Sedmé, rozšířené a aktualizované vydání lékařského výkladového slovníku obsahuje 38 000 hesel ze všech oborů a oblastí medicíny. Slovník je svou odbornou úrovní vhodný pro lékaře, zdravotníky a studenty medicíny, svou srozumitelností pak vychází vstříc tradičnímu zájmu české veřejnosti o medicínu.
 
Ostatně u předchozích šesti vydání zakoupili laici přes polovinu z dosud prodaných 21 000 výtisků. Lékařům slovník umožňuje držet krok se závratným tempem vědeckého pokroku. Molekulární a buněčná biologie mění medicínu prakticky před očima, lékařská terminologie se ročně rozšiřuje o 30 až 60 nových pojmů, které jsou často spojeny také s novými mechanismy a principy. 

0:normal690:true:trueVelký lékařský slovník
===== ===== Martin Vokurka, Jan Hugo a kolektivFormát: B5
Vazba: V8 (pevná), 1070 stran
Rok vydání: 2007, 7. vydání
Cena: 1495,- Kč
ISBN: 987-80-7345-130-1Laická veřejnost jistě ocení několik tisíc hesel věnovaných nemocem a syndromům, a to od běžných, přes civilizační a závažné nemoci až po vzácné dědičné choroby. U nemocí jsou uvedeny příznaky (časté i méně obvyklé), naopak u hesel věnovaných příznakům (symptomům) jsou vyjmenovány nejčastější nemoci a syndromy. Dozvíme se např., že stenokardie je název pro bolest na hrudi typickou pro některá onemocnění srdce (anginu pectoris či infarkt myokardu), u hesla bolest na hrudi naopak zjistíme, že příčinou může být kromě nemocí srdce také např. zápal plic, zánět pohrudnice, bronchogenní karcinom, poruchy páteře či orgánů dutiny břišní.

Obvykle jsou zdůrazněny varovné příznaky důležité pro včasné odhalení zákeřných nemocí, často je uváděna také prognóza a možné komplikace onemocnění. Velký význam mají rovněž stavy, které člověku působí psychické strádání. Nemocem a příznakům z oblasti duševních chorob je věnováno přibližně 2000 hesel, včetně jejich nového názvosloví zaváděného v posledních 15 letech. Podrobně jsou vysvětleny nemoci z okruhu deprese a mánie (tzv. afektivní poruchy), schizofrenie i poruchy neurotického rázu. Podrobně je vysvětlena také např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba, včetně nových teorií o jejich původu. Velký počet hesel je věnován ženským nemocem a celé problematice těhotenství a porodu.

Laikům slovník umožňuje porozumět tomu, co lékaři říkají a píší, obsahuje prakticky veškeré pojmy užívané v lékařské dokumentaci (chorobopisech, zprávách, žádankách) včetně velkého počtu jinak málo srozumitelných zkratek. Velký lékařský slovník tak podporuje koncepci otevřeného vztahu mezi lékařem a pacientem založeném na právu na informace o svém zdraví. K naplnění tohoto práva však nestačí pouze informace sdělit, ale také mít možnost jim porozumět. Sedmé vydání je doplněno rozsáhlou přílohou normálních laboratorních hodnot. 

Po celý týden měli naši čtenáři možnost soutěžit o tuto hodnotnou knihu zodpovězením na soutěžní otázku.


Ze správných odpovědí jsme vylosovali pět následujících výherců:

  • Roman Maroušek, Písek
  • Vítězslav Neumann, Liberec
  • Marta Řezaninová, Domašov
  • Lucie Valentinová, Hlučín
  • Hana Zakaria, Lužice

Srdečně gratulujeme! Výhercům bude kniha v hodnotě 1495 Kč zaslána přímo nakladatelstvím Maxdorf.
Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video