Vypěstujte si bonsaj | e15.cz

Vypěstujte si bonsaj

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte rádi květiny? A líbilo by se vám pěstovat doma v bytě nebo. na balkoně třešně, dub nebo borovici? Pořiďte si bonsaj! Tyto rostliny jsou sice poměrně náročné na péči, zato ale velmi dekorativní.

Bonsaje pochází z čínských zahrad zhruba z období jedenáctého století. Tehdy bylo zvykem dvorních dam odpočívat a trávit většinu času pod korunami stromů v překrásných královských zahradách plných záhonů s exotickými květinami. Jenže v zimě osvěžující procházky skončily a dámám příjemné prostředí zahrady chybělo. A tak jednoho zahradníka napadlo vypěstovat přesné miniatury rostlin, které pak umístil v královském paláci. Trpělivě usměrňoval růst koruny i kořenů tak, aby zůstaly co nejmenší, neustále výhony zaštipoval až u rostliny dosáhl věrného vzhledu mnohaletého exempláře – a tak se zrodila první bonsaj.

Bonsaj je náročnější než běžné rostliny


Výraz bonsaj lze doslovně přeložit jako „rostlinu v misce“. Bonsaj je vlastně miniaturní stromeček, který sice vypadá jako několikaletý exemplář, ale ve zmenšeném měřítku. To znamená, že bonsaj má mít úplnou korunu, patřičně silný kmen a výrazné větve. Pokud jde o kvetoucí strom, měl by vás alespoň po několika letech potěšit květy, a výjimečně dokonce malinkými plody.

Autor: Ženy - E15


Pěstuje se sice jako původní rostlina, ale prostor pro růst kořenů je značně omezen právě nízkou, a leckdy téměř plochou miskou. Konečný tvar bonsaje je výsledkem trpělivé úpravy výhonů, které se pravidelně zaštipují, tvarují tenkým drátkem, ohýbají a vedou určitým směrem. Proto při pěstování bonsaje nesmíme zapomínat na důležitou věc, každá bonsaj je na pěstování mnohem náročnější než pokojové rostliny. A kromě toho, pěstitelské zásahy se projeví v plné kráse až po několika letech, takže vypiplat unikátní bonsaj může trvat i desítky let.

Pro začátečníky je vhodný fikus


Pokud jste i se rozhodli pěstování bonsaje vyzkoušet, zvolte co nejobyčejnější dřevinu a hlavně takovou, která se u nás běžně vyskytuje. Ještě mám v živé paměti bonsaj od své kamarádky, která, bohužel neměla o pěstování těchto náročných rostlinek ani ponětí. A výsledek? Ani ne po týdnu skončil exotický stromeček zvadlý a bez listů, i když byl podle rady odborníků krytý mikrotenovým sáčkem, aby měl dostatek vzdušné vlhkosti.

Autor: Ženy - E15


Zkušení pěstitelé vám většinou již při nákupu poradí, jak s rostlinou zacházet. Nejlepší je začít s nenáročným a celkem obyčejným fíkusem. Ten je totiž odolnější než jiné rostliny pěstované jako bonsaje, vyžaduje méně pozornosti a celkem snadno se tvaruje. Pokud vše dobře dopadne, můžete se pustit do pěstování náročnějších druhů rostlin, tropických exotů, sukulentů nebo těch, které snášejí suchý vzduch a horší světelné podmínky.

Tři dobré rady na závěr


Každá rostlina potřebuje světlo, a tak rozhodně nelze pěstovat bonsaj někde v tmavém koutě. Pokud si s vhodným umístěním rostliny nevíte rady, požádejte o radu odborníky v květinářství či zahradnictví.

Co se týče zalévání bonsají vždy vyzkoušejte, zda je půda na dotek suchá. Pokud ano, pak rostlinu zalijte, a raději menším množstvím vody a častěji, než ji přelít. Kořenový systém bonsají je totiž k přelití velmi náchylný, což bývá jednou z častých začátečnických chyb.

Autor: Ženy - E15


V létě bonsajím prospívá ponořit květináč každých deset dní do nádoby s vodou, aby se kořenový bal stejnoměrně provlhčil, a samozřejmě, v parných dnech je pravidelné rosení rostlin téměř nutností. Přesný návod na zálivku neexistuje, jedinou cestou je cit, a hlavně trpělivost. Mimochodem i japonští mistři tvrdí, že zalévat bonsaj se člověk naučí nejdříve po třech letech.

Pro pěstování bonsají je důležitá i správná výživa. Vhodné speciální hnojivo je k dostání v každém dobrém obchodě se zahradnickými potřebami. Složením by mělo odpovídat potřebám bonsají, s převahou draslíku a fosforu, které podporují vyzrávání výhonů a kvetení.

Autor: Irena Forejtová
13.  května 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video