Vytápění domácnosti v kostce | e15.cz

Vytápění domácnosti v kostce

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete mít přehled o možnostech v oblasti vytápění vašeho domova? Hledáte inspiraci pro šetření, či naopak hodláte žít „zeleně“?

Náklady na teplo tvoří jistě velice výraznou položku na vašem účtu za bydlení. Mnoho lidí tak pochopitelně přemýšlí o změně způsobu vytápění nebo minimálně o jeho inovaci, aby se náklady na vytápění snížily na co nejnižší možnou úroveň. Ti z vás, kteří ale bydlí v panelovém či činžovním domě, toho kromě výběru dodavatele mnoho neudělají. Zaměřme se proto na obyvatele rodinných domků.

Čím se dá přiložit?


Možnosti vytápění se dají rozdělit podle zdrojů, které na to využíváme. Základní dělení tak může vypadat následovně – tuhá paliva, zemní plyn, elektřina a shluk zdrojů, které můžeme označit za alternativní. Každý z těchto způsobů vytápění má pochopitelně svá pozitiva i negativa. Rozhodnutí tak bude záležet především na vašich prioritách, jestli vám jde především o cenu či o přírodu.

Začněme tím nejstarším, nejtradičnějším a také nejlacinějším – tuhými palivy. Pod tím se prakticky skrývají dvě položky – uhlí a biomasa. Topení uhlím má v českých zemích dlouhou tradici. Teprve na začátku 90. let bylo ekology vytlačováno a nahrazováno za plyn a elektřinu. Kdo by si nepamatoval nechvalně proslulé a problematické státní dotace na plynofikaci obcí? Za biomasu se pak skryje především dřevo, ale v zásadě se jedná o organickou hmotu živočišného nebo rostlinného původu.

Láska zahřeje, ale uhlí je uhlí


Uhlí můžeme dělit na hnědé, černé a koks. Výhřevnost a ekologičnost stoupá v tom samém pořadí. Bohužel s tím rovněž i cena. Největší výhodou při topení uhlím je cena. Ani vyčítavé pohledy ekologů vás nyní nemusí tolik trápit, protože moderní kotle vypouští skutečné minimum emisí. Jejich cena se pohybuje v rozpětí 30 – 100 tisíc, což je stále slušná počáteční investice ve srovnání s jinými zdroji tepla.

Co se týče biomasy, tak zde jsou pořizovací náklady rovněž relativně nízké. Vystačíte si s jedněmi či dvěma kamny. Jedny kamna vytopí dvě až tři místnosti a dají se pořídit za 30 tisíc. Kamna pak můžete živit různou prodávanou organickou hmotou nebo rovnou dřevem. To lze sehnat nejrůznějšími způsoby. Doporučuji těmi legálními. Nákupem ve velkém se dá velice dobře ušetřit. Spadá sem však jedna nevýhoda shodná i pro uhlí. Musíte mít prostor pro skladování těchto surovin. A čím větší, tím lepší.

Pustíte si plyn?


Plyn se rozhodnou státní politikou ze začátku 90. let stal velice rozšířeným způsobem vytápění domácnosti, ale i ohřevu vody a vaření. Problém ovšem nastal s rapidně vzrůstající cenou této komodity. Cena zemního plynu závisí na tržní ceně ropy, která za posledních patnáct let vzrostla do závratných výšek. S tím souvisí i měkký přístup státního regulátora vůči donedávna monopolnímu dodavateli.

Výhodou plynu je, že energetický obsah je vyšší jak u tuhých paliv. Za stejný objem tak dodá více energie. Cena je však o něco vyšší. Kladem plynu je i jeho šetrnost k ovzduší, kdy emise jsou skutečně minimální. Další výhoda je absence skladu, který je nezbytný pro tuhá paliva. Důležitými podmínkami tak zůstávají nutnost připojení na distribuční síť a koupě plynového kotle, jehož cena se pohybuje kolem 20 tisíc.

Střídavý, střídavý…


Elektrické topení můžeme v zásadě rozdělit na topidla bez akumulace tepla a na akumulační kamna. Akumulační kamna pořiditelné zhruba za 100 000 Kč mohou nahradit lokální vytápění. Můžete s nimi využívat nízké sazby distributora elektřiny. Topidla bez akumulace mají zase nižší nároky na dimenzování distribuční sítě a přímotop se dá koupit za 40 000. Nevýhodou je, že nelze tak jednoduše odebírat v nízkém tarifu.

U elektrického akumulačního vytápění je třeba počítat s vyššími počátečními investicemi ale méně nákladným provozem, zatímco u přímotopů je situace přesně opačná. Nicméně je třeba poznamenat, že vytápění elektřinou v domácnosti sice u vás nezpůsobuje ani ty nejmenší emise do ovzduší a jedná se fakticky o pohodlný a bezstarostný způsob topení, nicméně je to stále nejdražší možný způsob vytápění domácnosti.

Nějaké alternativy?


Mezi novinky na trhu s teplem se za posledních pár let dostaly tepelná čerpadla a solární systémy. Tepelná čerpadla využívají energii vzduchu, vody i země a zpracovávají ji na teplo. Nejvýkonnější čerpadla jsou ta z půdních vrtů. Solární systémy asi není třeba představovat. Nutné je však uvést, že oba zdroje tepla mají značné finanční náklady v rámci počáteční investice. Navíc je třeba k nim přivést i další z klasických zdrojů na přitápění, protože v našich zeměpisných šířkách alternativy nepokryjí plnou potřebu domácnosti.

Na závěr seřadíme jednotlivé způsoby vytápění podle jejich cenové náročnosti na provoz tak, jak to vypočítal server tzb-info.cz. Na nejméně vás přijde topení dřevem následované uhlím. O něco dráže vyjde vyhřívání pomocí zemního plynu a o další stupínek dál už hrdě stojí elektrický proud. Alternativní zdroje sem vzhledem ke specifickým podmínkám každé domácnosti zařadit nelze.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video