Vyzdobte si byt listopadkami a pozvěte si do bytu slunce | e15.cz

Vyzdobte si byt listopadkami a pozvěte si do bytu slunce

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Málokdo ví, že botanické jméno listopadky - chryzantéma - v překladu z řečtiny znamená „zlatá květina“. Její květy vydrží až neuvěřitelně dlouho, nemění svůj tvar ani barvu, neopadávají a jsou stále krásné.

Stovky odrůd, které vycházejí každoročně z rukou šlechtitelů řadí chryzantémy mezi „nejkreativnější“ rostliny. Z nesčetných druhů jsou mnohé z nich mrazuvzdorné, mají různé barvy, tvary květů, výšku i různé období kvetení. V našich klimatických podmínkách se chryzantémy uplatní nejen v zahradách, ale i v bytech jako hrnkové rostliny.

Řezané chryzantémy si zaslouží pozornost díky kráse květů a jejich tvarové rozmanitosti. Velmi dlouho mohou zkrášlit interiér bytu doslova po celý rok, proto se. nelze divit, že se poptávka po řezaných chryzantémách za poslední roky značně zvýšila. V obchodech se setkáváme s chryzantémami, jejichž barevná škála je téměř kompletní od bílé, přes růžovou, oranžovou a červenou, kromě modré barvy, a dokonce nejsou výjimkou ani zeleně kvetoucí chryzantémy.

Autor: Ženy - E15


Abychom chryzantémy uchovali co nejdéle čerstvé, je třeba držet se několika drobných pravidel. Poté co květiny přineseme domů, odstraníme ze stonků listy, abychom tak předešli jejich tlení a následnému zkažení vody. Konce stonků šikmo seřízneme, aby plocha, kterou bude květina přijímat vodu, byla co největší. Někteří floristé doporučují navíc nastřihnout stonek podélně. Pokud jsme si z květinářství přinesli i výživu pro řezané květy, přidáme ji do vody ve váze a promícháme.

Pokud máme chryzantémy pro ozdobu interiéru, doporučuje se pro lepší příjem vody i přidat několika kostek ledu. Vodu vyměňujeme co nejčastěji, nejméně po týdnu, a stonky pokaždé znovu seřízneme, stejně tak znovu přidáme výživu pro řezané květy. A ještě jedna speciální rada: Není nutné stonky utopit ve vodě, bohatě postačí, když voda ve váze sahá pouze pár centimetrů (2-3) vysoko, aby stonky byly všechny ponořené, zabrání se tak tlení zbytků listů. Vodu je však nutno častěji vyměňovat.

Podzim ve znamení inspiraceV květinářství si koupíme drobnokvěté chryzantémy, větévky s ozdobnými plody nebo kniphofii, která je velmi moderní, a také náčiní, například drátky jaké používají floristé, kokosové vlákno a můžeme se s vervou pustit do díla.

Drobnokvěté odrůdy velmi dobře vyniknou v keramických nádobách přírodních barev a v rustikálních dřevěných vázách. Zejména drobnokvěté chryzantémy je možné použít na různé druhy aranžmá, jejichž základem je pěnová aranžérská hmota, kterou musíme předem nechat nasáknout vodou.

Autor: Ženy - E15


Vezmeme si například ozdobný košíček do něj vložíme silnější plastovou fólii,připevníme její okraje k hraně košíčku a teprve potom do košíčku vložíme aranžovací hmotu, kterou je dobré předem na půl hodiny namočit do vody. Aranžovat začneme od středu košíčku, každý stonek chryzantémy nejprve zkrátíme na správnou délku a stonek pečlivě seřízneme šikmým řezem. Pak postupně do aranžérské hmoty vpichujeme jednotlivé květiny, až bude košíček plný. Abychom aranžérskou hmotu úplně zakryli, je možné použít různé listy, které lze stočit, ohnout za pomoci drátku a naaranžovat mezi květiny.

Pestrá dekorace z hrnkových chryzantémHrnkové chryzantémy je možné zakoupit v několika velikostech a barvách. Škála barev je velmi široká, nicméně žlutá u hrnkových chryzantém stále převládá., ale vybrat si můžete i růžovou, bílou, fialovou a červenou. Pokud hrnkové chryzantémy umístíme v interiéru, dopřejme rostlinám světlé a chladnější stanoviště a pravidelnou zálivku, neboť kořenový bal má být stále vlhký. Přestože se běžně rostliny v zimě nepřihnojují, u hrnkových chryzantém platí výjimka, při zálivce jednou v týdnu přidáme do vody trochu tekutého hnojiva.

Autor: Ženy - E15


Doma hrnkovou chryzantému přesadíme do ozdobného květináče nebo uplatníme fantazii a květináč například obalíme jutou, upevníme stužkou a hned máme ´klasickou rostlinu´ v úplně novém balení. A pokud chceme tyto chryzantémy dát na balkon či terasu nic nám nebrání,. Mrazuvzdorné chryzantémy budou bez speciální péče zdobit balkón až do zámrazu.

Autor: Irena Forejtová
15. listopadu 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video