Zahrádka volá! Na jaké novinky se mohou zahrádkáři těšit? | e15.cz

Zahrádka volá! Na jaké novinky se mohou zahrádkáři těšit?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také vás lákají pestrobarevné sáčky se semeny ? Proč ne, vždyť jaro je tu a zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Aby vám neunikla některá z novinek zeleninových semen, vybrali jsme pro vás několik tipů z nabídek zahradnických center.

Nabídka nových odrůd je opravdu bohatá a opravdu je z čeho vybírat .Z plodových zelenin zahrádkáři nejčastěji sáhnou po semenech okurek, paprik a rajčat, které se dají pěstovat na záhoně, skleníku či na balkóně a nyní hlavně po jarní zelenině, která rychle roste a brzy se sklízí. Snaha šlechtitelů se soustředila na odolnost rostlin proti chorobám, ale nabízejí i odrůdy neobvyklých tvarů či barev.

Nové odrůdy okurek, paprik a rajčat


Několik novinek okurek nakládaček potěší pěstitele, kteří rok co rok zápasí s plísní okurkovou, která celou úrodu naprosto zdevastuje. Odrůda Viola F1 vyniká především vyšší odolností k plísni okurkové, virových chorobám, a dokonce netrpí ani bakteriózou či padlím pro které jsou typické jakoby moukou posypané listy. Silněji napadené listy odumírají a postupně hynou celé rostliny.
 
Tato choroba se vyskytuje ponejvíce v sušších podmínkách a v porostech s nedostatkem světla v přehuštěných výsadbách. Jako většina hruboostných nakládaček je Viola poměrně dobře odolná k chladu, neboť se rychle vzpamatuje i po krátkodobém prudkém poklesu teplot v podzinmích měsících. Dobře se hodí pro tzv. systém Vertiko - tedy vedení do výšky na sítě, provázky apod. Středně raná odrůda plodí velmi pěkné, štíhlé, tupě zakončené okurky.

Autor: Ženy - E15Stejně velkou odolností vůči chorobám vyniká odrůda nakládačky Karolina F1, která se nejlépe hodí do teplých oblastí nebo pro pěstování ve folnících. Je o několik dní ranější, než odrůda Viola., naproti tomu je velmi náročná na živiny, (ostatně, které okurky nejsou). Pravidelné přihnojování se pro bohatou květní násadu rozhodně vyplatí, stejně jako Vertiko systém a zálivka v době sucha..Plody okurek jsou rovněž štíhlé s tupým zakončením, ale delší než u odrůdy Viola.

Další novinkou je polní salátovka Viktorie F1, vhodná i pro pěstování ve skleníku či folníku. Je odolnější k plísni i k padlí, virózám i bakteriózám než starší odrůdy. Odrůda Viktorie je otužilá, na Vertiko systému se ve folníku někdy sklízí ještě koncem října. Plody jsou hladké, tmavozelené a dlouhé dvacet až pětadvacet centimetrů, ale odborníci tvrdí, že se vyplatí sklízet plody raději menší.

Z palety novinek zeleninových paprik určených pro přímou spotřebu se na trhu objeví semena odrůdy Anastázia. Raná až velmi raná odrůda papriky určená pro polní pěstování nebo skleník. Žluté a později červené plody v plné zralosti typu menší kapie ve skleníku dozrávají již v červenci, na venkovních záhonech zhruba o dva týdny později.

Zakrslá odrůda Venus ze skupiny takzvaných minirajčátek, je ideální pro výsadbu do nádob na balkóny a terasy jako okrasná rostlina nebo k přímé konzumaci. Oranžově zbarvená minirajčátka o velikosti třešně se vysévají do teplého skleníku v březnu a ven se vysazují od druhé poloviny května do poloviny června.

Zeleniny do polévky i na salátVýbornou přísadou do všech druhů jídel, do salátů, na chlebíčky, na oblohy a jako koření. je pěkně voňavý, aromatický a velmi jemný kopr Oliver se šťavnatými lístky. Nejlépe roste v dostatečně vlhké půdě, bohaté na dusík. Na venkovní záhony se může vysévat postupně od března až do srpna, takže poslední úrodu lze sklidit až počátkem září.

Na rozdíl od tradičního bulvového není naťový celer není příliš rozšířenou zeleninou. Přesto je mnoho pokrmů, kterým naťový celer dodá ten správný říz a aróma. Listy a řapíky můžeme jíst syrové v podobě salátů, zdobit vaječná a bramborová jídla nebo je usušit a v zimě přidávat do polévky. Odrůda naťového celeru Jemny může vytvořit až 40 listových řapíků, které tvoří hustou růžici. Sazenice se předpěstují z březnového výsevu v teplém skleníku, a na záhon vysazují v polovině května do dobře vyhnojené humózní půdy.

Pro pozdně jarní, letní a podzimní pěstování přijde vhod odrůda ředkve Mantanghong, s výsevem od června na venkovní záhony. Originální kulaté bulvy s bílou slupkou a červenou dužinou s mírně ořechovou chutí lze pak sklízet téměř až do zámrazu. Ředkvi se daří v každé zahradní půdě, ale stejně jako ředkvička potřebuje pravidelnou zálivku.

Líbivá zelenina pro děti

 
Ředkvička ve směsi barev potěší každého milovníka syrové zeleniny, ale žluté, bílé a červené a světle fialové bulvičky na talíři se budou nejvíce líbit dětem. Kolik a jak barevné ředkvičky vyrostou poznáte snadno již při otevření sáčku. Semínka jsou totiž namořena a jejich barva odpovídá barvě bulvičky. Ředkvičky jsou vhodné jak pro pěstování na záhoně, tak i k rychlení.


Mrkev Mercado de Paris 3 je odrůda zajímavého, kulovitého tvaru o průměru kořene až čtyř centimetrů. Na výsev je čas do konce března, abychom v červnu sklízeli křehkou a sladkou mrkev k přímé spotřebě, do salátů či na zdobení pokrmů. Nejlépe se jí daří ve vlhké, humusovité půdě, takže s výsevem neotálejte!

Autor: Irena Forejtová
29. března 2011

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video