Zahradní kalendárium na březen | e15.cz

Zahradní kalendárium na březen

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak, milí zahrádkáři, zima končí a jaro už vystrkuje růžky, i když příroda občas ještě v nížinách laškuje se sněhem. Sněženky už kvetou a to je neklamnou známkou toho, že skleníky, pařeniště i záhony už brzo ožijí.

Zelená domácnost


Většina pokojových rostlin bude vděčná za přesazení do čerstvé zeminy. Substrátů je na trhu dostatečný výběr, a když nevíme po kterém sáhnout, zahradním univerzálním substrátem nic nezkazíme. Při přesázení očistíme kořenový bal od starých a poškozených kořenů, zeminu vytřepeme a rostlinu vsadíme do většího květináče.

Některé pokojovky přesazujeme každoročně, jiné až za delší čas. Mezi ně patří i fíkusy (dracény, klívie), které přesadíme až tehdy, když je původní květináč zcela vyplněn kořeny. Pro velkolisté fíkusy je k dostání speciální substrát; drobnolistým benjamínům k němu přidáme trochu rašeliny. A pozor při zakořenění – v žádném případě nepřelévat a opatrně větrat. Fíkusy nesnášejí průvan a pak ve velké míře začnou žloutnout a opadávat listy.

Pro výsadbu do truhlíků na balkóny můžeme začít s předpěstováním oblíbených hlíznatých begonií. Hlízy jednotlivě rozložíme na vlhký substrát a mírně je do něj zatlačíme. V místnosti při teplotě 18 až 20 °C hlízy zakoření a začnou růst listy. Když listy begonií dorostou několika centimetrů, přesadíme begonie do květníků nebo truhlíků, kde zůstanou do poloviny května.
Bonsaje a jehličnany vysazené v truhlících nebo nádobách pořádně zalijeme a chráníme je před sluncem, aby se nepřipálily. Nemní třeba vymýšlet složité konstrukce, úplně k tomu stačí stříška z novin.

Dopřejte rostlinkám čerstvý vzduch


Nejvíc práce nás čeká s výsevy a předpěstováním letniček a zelenin, které budeme vysazovat ven až po půlce května. Často za poledne větráme, aby klíčící rostlinky nepostihla choroba zvaná padlí, kdy semenáčky začnou hnědnout u kořenového krčku, zvadnou a je konec. (Před setím lze ošetřit zeminu granulovaným přípravkem Merpan 80 WG). Proti vzniku a šíření houbových chorob pomáhá, vyrovnaná teplota uvnitř skleníku a dezinfikovaná zemina.

Už brzo bude čerstvá zelenina


Na venkovních záhonech upravíme zryté záhony a začneme nejprve s výsevem ředkviček, salátu, kopru, špenátu a mrkve. Abychom ušetřili co nejvíc půdní vláhy nastýláme záhony mulčem nebo je pokrýváme fóliemi nebo textilií.

Na zahradě začíná jarní úklid


Hodně práce nás čeká s vyčistěním trvalkových záhonů, popínavých rostlin a jarních cibulovin. Pokud ještě klesají noční teploty pod nulu přikrýváme rašící rostliny chvojím. Trvalkám prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje, a pokud to počasí dovolí, můžeme také rozdělit trsy bylinných a dřevitých pivoněk. Musíme to však stihnout ještě před rašením pupenů. Při přesazování na jiné místo je u pivoněk důležité důkladné odplevelení půdy. Hlavně kořeny a oddenky vytrvalých a odolných plevelů (bršlice, pýr či svlačec) pečlivě vybereme z půdy, protože později se jich těžko zbavíme. Mimo to se na obtížné plevele dá použít i herbicid Casoron. A co nás ještě v březnu čeká?

Po zimě zkontrolujeme, zda nejsou stromy poškozeny mrazem či hlodavci. Postiženým stromkům se věnujeme ze všech nejdříve, rány ošetříme a zatřeme štěpařským voskem. Při dobrém počasí si naplánujeme postřik proti přezimujícím škůdcům. Od začátku rašení do objevení špiček růžového poupěte je na ovocné dřeviny možné použít přípravek Talstar 10 EC.

Březen je nevhodnější čas pro výsadbu maliníků a zahradních borůvek. Maliníky při sázení silně seřízneme. U stávající výsadby se krátké a nedorostlé výhony odstřihnou u země a ostatní zkrátí asi na 120 až 140 cm. Tam, kde je potřeba po zimě důkladně zalijeme jehličnany, začínáme s jarním řezem růží a koncem měsíce je začínáme přihnojovat. A kvalitní kompost dopřejeme rovněž trávníku.

Autor: Irena Forejtová
2. března 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video