Zahradní kalendárium na červen | e15.cz

Zahradní kalendárium na červen

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aby nám naše zahrada přínášela co největší užitek, je třeba jí věnovat pravidelnou péči.

Zelená domácnost


V návalu práce jste nestihly osázet opuštěné truhlíky nebo mísy na balkóně nebo terase? Pak nezoufejte a vypravte se do květinářství.Výběr letniček je opravdu veliký, a tak neváhejte a sáhněte po lobelce. Ta je letoším hitem a není se co divit. Lobelkám se daří na dobře osluněném místě a při rovnoměrné zálivce a vydatném hnojení spolehlivě kvetou až do příchodu podzimních mrazů. Polštářovitá až převislá lobelka roste poměrně bujně, má drobné zelenošedé, řídce zubaté listy a květy jsou asi dva centimetry velké.

V sortimentu balkónových rostlin lobelku najdete jen pod druhovým názvem, ačkoli existují dvě odrůdy: ´True Blue´ a ´Blaustern´ se světle a tmavě modrými květy, buď jednobarevnými nebo s bíložlutým očkem. Kombinace lobelky s ostatními letničkami dává možnost vytvářet pestré výsadby v truhlících, mísách, ale i na záhonech. Obzvlášť pěkně vypadají lobelky ve společnosti letniček, které mají žluté, oranžové, růžové, karmínově červené, tmavě modré a bílé květy nebo panašované či stříbrné listy.

Užitková zahrada

Zelenina dá na zahradě nejvíc práce, kypření a pletí zabere spoustu času. Ale pozor,melouny, papriky a okurky mělce koření, takže raději plevel vytrhávejte a kypřete velmi opatrně, abyste kořeny nepoškodili. Začátkem měsíce se vysazují modré pozdní kedlubny, pozdní odrůdy zelí a kapusty a také kadeřávek.

Na záhon vysejte fazole, kukuřici cukrovou a postupně kopr, aby pěkně vyrostl než jej budete potřebovat na nakládání okurek. Rajčata je potřeba vyvazovat k opoře, u tyčkových se nechává jen jeden výhon a zálistky se vyštipují, aby se keř nevětvil a nezahušťoval Máte-li na záhoně květák, nezapomeňte zalamovat listy, aby se vytvořily pěkné vybělené růžice.
Plodícím jahodníkům věnujte potřebnou péči, aby dozrávající plody nehnily. Trsy podložte PVC podložkami proti hnilobě a sklízejte alespoň třikrát týdně.

Okrasná zahrada

Zenit kvetoucí krásy mají cibuloviny již dávno za sebou. Po vyjmutí ze země je dobře ve stínu usušte(nikdy ne na slunci, aby nevyschly!) a uložte je do suchého sklepa pro podzimní výsadbu. V polovině měsíce můžete začít s výsevem dvouletek pro podzimní přesadbu (karafiáty, náprstník, astry, pomněnky, macešky). které pokvetou až příští rok.
 
Chvilku času věnujte růžím, odřezávejte odkvetlé výhony a naposledy je přihnojte. Bude-li delší dobu chybět vláha zalijte důkladně keře i jehličnany a nezapomeňte ani na živý plot. Pravidelné sečení trávy snad netřeba připomínat. Kdo má chuť experimentovat, může zkusit z bylinných řízků namnožit některý z okrasných keřů, například trojpuk, pustoryl,vajgélii, nebo skalník.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video