Zahradní kalendárium na červen | e15.cz

Zahradní kalendárium na červen

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto by mělo pomalu klepat na dveře, ale jednou nestačíme rostlinky chránit před nízkými teplotami, jindy teploměr vystoupí až k tropickým hodnotám. Přesto zůstává červen dobou jahod a třešní a také neustálým zápasem s rostoucím bujným plevelem. 

Zelená domácnost


Většina pokojovek je ve fázi plného růstu, proto květiny doma i ty, které máme přes léto na zahradě, přihnojujeme a zaléváme, chráníme před úpalem a popřípadě rosíme. Ideální jsou kapalná hnojiva, která se snadno aplikují bez potřeby dalšího ředění nebo dlouhodobě působící, například Plantacote. 

Aby balkóny stále kvetly


  • Jednou týdně zkontrolujte hladinu vody v samozavlažovacích truhlících a nádobách; pokud jí není dost, doplňte ji podle vodoznaku. Při déletrvajících vedrech počítejte s vyšším odparem.
  • Jednou za čtrnáct dní rostlinám dopřejte hnojivo pro balkónové květiny.
  • Pravidelně dohlédněte na odstranění zvadlých květů, podpoříte násadu dalších poupat.
  • Květinám vždy prospěje, umístíte-li je podle jejich náročnosti na pěstitelské podmínky. Od surfinií nasázených ve stínu neočekávejte přebohaté květenství a naopak, stínomilným netýkavkám plné slunce nesvědčí.
  • Fuchsie přesazené na zahradě do volné půdy vyžadují dobrou zem a časté přihnojování. Nejlépe se jim daří v dobře vyzrálé zemině, (směsi kompostu smíchaného s uleželým hnojem a pískem). Každý desátý den je přihnojíme ředěnou močůvkou, za což se nám fuchsie odvděčí bohatou násadou květů.

Autor: Ženy - E15

Škůdci (také) nejraději čerstvou zeleninu


V tomto období sklízíme již první plody raných třešní, jahody, rané kedlubny, hlávkový salát a zelené bylinky. Jahody sklízíme pravidelně každý druhý de, aby se v porostu nešířila hniloba. Nejmohutnější trsy, z nichž budeme odebírat šlahouny k namnožení, si označíme štítkem.

Na tyčkových rajčatech ponecháváme pouze jeden až dva výhonky, všechny další včas vylamujeme. Půdu okolo zeleniny pravidelně kypříme, odstraňujeme nežádoucí plevele a každé dva až tři týdny pamatujeme na přihnojení listovým hnojivem, například 0,2% Harmavitem, Fyttovitem nebo některým jiným tekutým hnojivem. Hnojení na list doplňujeme slepičí trusem zředěným s vodou v poměru 1: 10. Přihnojování ukončíme měsíc před sklizní.

Výskyt živočišných škůdců omezujeme použitím některého z přípravků, jako je například Decis nebo Zolon EC. Proti plísním, zejména okurkové, bojujeme preventivně Ridomilem nebo Kuprikolem. Postřik je vhodné provádět již tehdy, když jsou okurky vysoké asi deset až patnáct centimetrů. Ošetření proti plísni opakujeme ještě před začátkem kvetení a dbáme na ochranné lhůty.

V červnu se bez sekačky neobejdete


Okrasná část zahrady již v tomto období moc práce nedá. Trvalky jsou zasazeny, letničky také a tak nezbývá než se věnovat pravidelné údržbě.

U odkvetlých azalek a rododendronů vylomíme suché květenství, aby se keře nevyčerpávaly tvorbou semen, záhony i skalku pravidelně kypříme a plejeme a pokud nastane delší období sucha, zaléváme nově vysazené stromky a keře.

Autor: Ženy - E15


Můžeme začít s řezem živého plotu, ale především se věnujeme trávníku, který roste jako z vody. Jen pravidelné sečení zajistí zdravý a pěkný vzhled trávníku.

Pokus chováte okrasné rybky v jezírku nezapomínejte na přikrmování. Dávku krmiva volte přiměřenou, aby ji ryby bezezbytku spotřebovaly a potrava neklesala ke dnu jezírka, kde zahnívá.


Autor: Irena Forejtová

1. června 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video