Zahradní kalendárium na červenec | e15.cz

Zahradní kalendárium na červenec

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V červenci můžeme odjet na parádní dovolenou a nechat zahrádku napospas osudu nebo ji zabezpečit tak, aby nás po návratu nepohltil přerostlý plevel hned u branky.

 Tak jako tak se práci na zahradě nevyhneme ani předtím a ani potom. Pomůže jen zdravý rozum, trocha sebezapření a rozdělení úkolů mezi všechny členy rodiny.

Zelená domácnost

Pokojové květiny můžeme dát na starost starším dětem. Květiny které máme doma je vhodné chránit před přímým slunečním úpalem, dobře zalévat, rosit, přihnojovat a čistit listy od prachu. Některé z nich však přílišnou zálivku nesnášejí a proto je dobré nadměrné zálivce zabránit výrazným označením.

Autor: Ženy - E15


Jde to jednoduše: nastříhejte barevná brčka - například žluté nebo červené barvy - na menší kousky a zapíchněte je do květináče. To bude jasný signál, že tato květina se zalévat nesmí. Choulostivé druhy a pravidelné přihnojování si raději ponechte ve své režii. Jednak tím zabráníte úhynu květin a za druhé, hnojivo je přece jen chemikálie, která dětem do ruky nepatří.

Užitková zahrada

Do poloviny července se některé záhony uvolní. Volné místo využijeme pro výsev keříčkových fazolí a hrášku, které ještě do podzimu stačí dozrát.Během celého měsíce můžeme také sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. A koncem měsíce začneme se sklizní cibule. Když nať začne poléhat, cibuli vytrháme a necháme ve stínu dosušit.

Vzhledem k letošnímu počasí začínají na zelenině řádit škůdci. Na okurkách můžeme objevit třásněnky, cibuli devastuje vrtalka pórová a na ovocných stromech sají miliony mšic. O plzácích ve vlhkých oblastech se netřeba zmiňovat. Kromě škůdců se objevily i houbové choroby. Co na škůdce platí? Na třásněnky a mšice je na trhu přípravek Talstar EC ve formě ředitelného roztoku nebo ekologický Biool, což je emulze účinné látky s rostlinným olejem. S vrtalkou na cibuli si poradíme už těžko, protože postřik účinkuje jen je-li prováděn už na jaře. Nezbývá nic jiného než napadenou cibuli vytrhnout a zničit.

Samostatnou kapitolou jsou nenasytní plzáci na něž solení rostlinek okolo, sypání sazí nebo skla neúčinkuje a ke všemu si ještě půdu zničíte nebo se poraníte. Proti slimákům mám vyzkoušený nový přípravek Ferramol v granulích. Účinkuje báječně - oproti jiným přípravkům mu nevadí namočení. Právě naopak, což nebrání zálivce, slimáci za dva dny zmizí a je klid. Pokud se objeví znovu stačí nasypat granule na záhon. Granule neškodí domácí zvěři, takže se nemusíte bát, že otrávíte kočku nebo psa. Na děti však samozřejmě dáme pozor.

Okrasná zahrada

Za teplého letního počasí květiny i keře rychle odkvétají, proto neustále odstraňujeme odkvetlá květenství. U některých však nečekáme až odkvetou a sklízíme je včas, jakmile se rozvinou. To platí například u levandule, kterou sušíme ve stínu. Obdobně sklízíme a sušíme listy mateřídoušky, oregána, tymiánu, majoránky a ostatních koření.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15

V červenci je čas na přesazení a rozdělení trsů kosatců. Pamatujme, že listy je třeba zastřihnout asi na délku dvaceti centimetrů a hlízu nechat z jedné třetiny nad úrovní půdy. Hlouběji zasazené kosatce totiž nekvetou a tvoří jen spoustu listů. Najdete-li na zahradě volný kousek půdy můžete vysadit drobné cibulky ocúnů, které vykvetou ještě letos koncem srpna či v během září.

Péči o živý plot z listnáčů přenecháte manželovi. Přistřihnout a dotvarovat přerostlé výhony do úhledné podoby dá v létě méně práce než přerostlou a zahoustlou dřevinu později „umravňovat“. Za sucha zalévejte důkladně trávník a pravidelně sekejte (opět zaměstnejte manžela a děti). Před odjezdem na dovolenou se vyplatí celou zahradu důkladně zalít, zkypřit záhony i okolo keřů a nasypat drcenou kůru, která zadrží vláhu.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video