Zahradní kalendárium na červenec | e15.cz

Zahradní kalendárium na červenec

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Červenec je měsíc ve znamení úrody rajčat a okurek. Zatímco ti, co zahrádku nemají lenoší někde u vody, zahrádkář si v létě odpočinek dopřeje jen jako sváteční zpestření. A zvlášť letos, když tráva a plevel rostou jako o závod.

Přesto si lze práci na zahradě zpříjemnit a vychutnávat vůně i barvy léta.

Zelená domácnost o dovolené


V době naší nepřítomnosti už nemusí pokojové rostliny trpět. Když nemůžeme nebo nechceme s jejich ošetřováním obtěžovat sousedy, prodávají se jednoduché zavlažovací soupravy Gardena, které dodají květinám optimální dávku vláhy. Když přece jen zapomeneme a přeschne kořenový bal, rostlinu i s květináčem ponoříme do vody na tak dlouho, dokud z ní vystupují bublinky.

Také kytičkám na balkóně dávají parné dny a vysušující vítr pěkně zabrat. Pravidelná zálivka, nejlépe ráno a večer a rosení ručním postřikovačem na prádlo) udrží balkónovky pěkně svěží. Odstraňování zvadlých a odkvetlých stonků je snad samozřejmostí. O zálivce v době dovolené platí totéž jako u květin doma. I do truhlíků je k dostání souprava na postupnou zálivku nebo si pořídíme truhlíky samozavlažovací a máme po starostech.

Zasáhněte dříve než se objeví plíseň okurková


Sklizeň zeleniny je v plném proudu jak ve sklenících, tak i na záhonech. První příznaky plísně na okurkách jsou žluté hranaté skvrny na listech ohraničené žilnatinou. Pokud je vlhké počasí jako letos, objeví se na spodní straně listů šedé nebo černé povlaky konidioforů. Později se počet skvrn zvyšuje a celý list začíná usychat.

Autor: Ženy - E15

Plísni okurkové zabrání postřik fungicidním přípravkem

Typické pro plíseň je, že okraje listů se stáčí nahoru. Chránit před vlhkem okurky pěstované venku lze jen stěží, snad jen „tunelem“ z fólie, ale ani tehdy není záruka ochrany stoprocentní. Jedinou radou je co nejčastěji provádět postřik doporučenými fungicidy, které na plíseň zabírají, například Acrobat MZ, Bravo 75 WG, Curzate K, Previcur a Ridomil Plus.

Okurky nakládačky sklízíme dva až třikrát týdně, aby nepřerostly a tvořily nové plody. Stejně tak i salátovky, cukety a papriky. Ve druhé polovině měsíce začíná sklizeň rajčat, postupně sklízíme hrášek, fazolové lusky, mangold, kapustu, kedlubny, zelí, brokolici, karotku, letní ředkev, letní salát, cibuli a rané brambory.

Záhony udržujeme bez plevele a po vydatných deštích odstraňujeme půdní škraloup. Pro podzimní sklizeň vyséváme špenát, vysazujeme brokolici, růžičkovou kapustu, kadeřávek, podzimní květák, letní salát a pekingské zelí.

Autor: Ženy - E15

Z malých zahradníků udělejte velké


Na zahrádce je sice příjemně, děti jsou celý den na čerstvém vzduchu, ale jakmile oberou angrešt a jahody a objeví všechna zajímavá zákoutí, začnou se nudit. Pokud trávíte léto v zahrádkářské kolonii a máte ratolesti celé léto na krku, nezbude nic jiného než je zabavit.

Většinou nejvíc děti baví zalévat, ale mohou například pomoci při úklidu posečené trávy, vyčistit záhon jahod nebo připravit nový pro podzimní výsadbu. Samozřejmě, že dětem nepřidělíme práci jako nutný úkol, ale spíš jako zábavu, na níž je dostatek času, a které se mohou zúčastnit i jejich kamarádi.

Aby děti práce bavila pořiďte jim vlastní nářadí - lopatu, rýč, hrábě a koště. Dětské zahradní nářadí od firmy Fiskars dobře padne do ruky, je lehké a přitom je plně funkční. Pro děti je rovněž ideální souprava ručního nářadí od Gardeny, kterou na zahradě využijete i vy.

Dobře založená okrasná zahrada by neměla být na údržbu náročná


U všech květin pouze odstraňujeme odkvétající květy, záhony co nejčastěji plejeme, a jakmile se půda slehne, kypříme. Nejvíce sil věnujeme tvarování živých plotů a kdo má chuť, může se zabývat výsevem dvouletek (hledíky, zimní fialy, sedmikrásky).

Sejeme mělce, na slunný záhon bohatý na živiny a až do vzejití udržujeme v půdě rovnoměrnou vlhkost. Pravidelně sečeme trávník, a uhodí-li tropická vedra a sucho, pravidelně trávník zavlažujeme. Dávka speciálního hnojiva na trávníky porostu jen prospěje.

Autor: Irena Forejtová
1. července 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video