Zahradní kalendárium na duben | e15.cz

Zahradní kalendárium na duben

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pěkně upravenou zahradu se každý rád podívá. A ta radost, když na záhoncích už kvetou cibuloviny a semenáčky ve skleníku  doslova rostou před očima. Hned je člověku veseleji a vůbec ho nerozhází myšlenka na to, co musí na zahradě stihnout...

Zelená domácnost


Přesazování patří mezi tradiční jarní činnosti. Nový substrát potřebují pokojové i balkónové rostliny a tak pokud budete plnit květináče a truhlíky čerstvou zeminou, přimíchejte do ní letošní novinku – přípravek Aquaholder. Krystalky absorbentu zlepší strukturu půdy, pomohou udržet déle její vlhkost, takže rostliny není třeba tak často zalévat a dokonce ani přelít. Přípravek totiž v půdě nabobtná a pojme přebytečnou vláhu.

Kdo brzy zasel, už sklízí


Ve sklenících a pařeništích už začneme sklízet salát a ředkvičky. Na venkovní záhony vyséváme všechnu zeleninu, která potřebuje vyhřátou půdu: červenou řepu, fazole a hrách. Také sázíme rané brambory, cibuli a pórek a koncem měsíce přijdou ven všechny košťáloviny.

Autor: Ženy - E15


Kdo rád voňavé bylinky může sít kopr, anýz, fenykl, petržel a saturejku a mezi nimi klidně může být vysetá mrkev či zasazená cibule. I když je to kombinace neobvyklá, není se čeho obávat, protože tím lze například ochránit mrkev proti červivosti. Některé byliny totiž odpuzují škůdce. V průběhu měsíce pilně přepichujeme semenáčky rajčat a paprik, aby zesílily.

Vysaďte peckoviny a založte trávník

Práce na jarní zahradě je opravdu hodně. Vedle hrabání, dorývání a přípravy venkovních záhonů dokončujeme výsadbu ovocných stromků, pro které jsme si na podzim připravili jámy. Jsou to hlavně broskvoně, co mají rády sluncem prohřátou půdu, v níž se pěkně ujímají.

Stávající ovocné stromy přihnojíme kompostem nebo plným průmyslovým hnojivem, u mladších stromů hnojivo mělce zaryjeme a zkypříme zem. Také vyčistíme a přihnojíme kompostem jahodový záhon.

Kromě vyhrabání, provzdušnění a přihnojení trávníku přihnojíme růže a ostatní okrasné dřeviny na zahradě. U růží částečně zkrátíme suché a slabé výhony. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo, což ale neplatí pro růže pnoucí.

Některé okrasné dřeviny během dubna odkvetou. Pak je můžeme bez obav seříznout, protože do příštího roku budou mít čas nasadit na květy nové. Jinak se sází narašené jehličnany a koncem měsíce se můžeme pustit do řezu živého plotu.

Autor: Ženy - E15


Od poloviny měsíce je nejvhodnější doba k založení nového trávníku. Do výsevu se pustíme když je půda provlhlá, ale na povrchu oschlá, aby se po ní dalo chodit. Semeno lehkým uhrabáním zapravíme do půdy ne příliš hluboko, abychom nebránili dobrému klíčení a pravidelně osetou plochu zaléváme.
 
Za optimálních podmínek by měl jílek vytrvalý začít klíčit do týdne, kostřava červená do dvou týdnů. Kde máme „starý“ trávník okolo záhonů nebo cesty bez obrubníku, obryjeme jeho okraje, aby tráva neprorůstala kam nemá.

Letos se vyplatí s výsadbou nespěchat!


Na květinových záhonech přichází čas pro výsadbu jiřin, které rozkvétají v létě a na podzim. Spolu s nimi vysazujeme také montbrécie, mečíky a další hlíznaté i cibulnaté květiny kvetoucí v létě.

Letošní jaro se trochu opozdilo a tak s výsadbou nespěcháme a počkáme až se půda dostatečně prohřeje. Vyvarujeme se tak vyrašení nových výhonů v době, kdy ještě hrozí jarní mrazíky, které by je nenávratně poškodily.
 
Jiřiny vysazujeme na stanoviště s celodenním osluněním. Vyžadují vlhčí zeminu, vyhnojenou uleželým chlévským hnojem. Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček o 5 až 7 centimetrů a po výsadbě je dostatečně zavlažujeme. Před vlastní výsadbou můžeme silnější trsy hlíz rozdělit, aby na každém oddělku zůstala dostatečně silná hlíza a část krčku s dobře vyvinutým očkem. A v druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat letničky.


Autor: Irena Forejtová
1.  dubna  2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery