Zahradní kalendárium na květen | e15.cz

Zahradní kalendárium na květen

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O tom jak studený máj letos přispěje k bohaté úrodě si dovolím pochybovat. Zima byla dlouhá a k tomu ještě včely zaspaly co mohly. Letos opravdu zahrádkáře hned tak počasí nepotěší, a zcela jistě nás ještě neminou květnové mrazíky.

Májová zahrádka je však již plná barev, takže na počasí nemyslete a alespoň si užijte nostalgickou vůni pozdního jara a chystejte co nejpestřejší květinovou výsadbu.

Zelená domácnost

S výjimkou většiny druhů kaktusů a sukulentů snáší plné slunce jen velmi málo pokojových květin. Většině vyhovuje světlé stanoviště, nesmí však do nich přímo pražit polední slunce. Nemůžete-li je přenést přes léto na jiné místo, postarejte se rostlinám o zastínění. Nejvhodnější pro tento účel jsou zatahovací lehké záclony, které můžete roztáhnout, je-li venku pod mrakem.

V květnu dokončujeme přesazování většiny pokojových květin a pozvolna je připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.

Balkóny plné novinek

Do truhlíků a nádob už můžeme vysadit begonie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy. Převislý plectranthus zaštipujeme, podpoříme rozvětvení a košatost. Na trhu je ale plno nových květin, které můžete vyzkoušet.

Autor: Ženy - E15


Například oblíbená lobelka ze série Techno Heat Mounding Dark Blue je tmavě modrá varieta s raným kvetením a velmi dobrou odolností k vysokým teplotám. Mohylovitý vzhled nové lobelky se výborně hodí do okenních truhlíků a velkých mís nebo jako solitéra.

Do závěsných košů nebo větších vegetačních nádob jsou určeny dvě nové květiny, které se na trhu letos objevují poprvé. Jde o Diascii barberae ve dvou odrůdách: ´Flying Colors Crimsong´ kvete karmínovými květy a ´Flying Colors Darla Appleblossom´ je růžovobílá. Diascie jsou velmi dekorativní, květy jsou velké, rostlina je celkově velmi vitálnír a celkově dobře odolává špatnému počasí. Navíc snadno regeneruje.
 

Autor: Ženy - E15Novinkou je rovněž Torenia hybrida, která výborně rozvětvuje, velmi brzy nakvétá velkými květy a kvete celou sezónu. Je vhodná pro pěstování na plném slunci i v polostínu. Hodí se do velkých květináčů a závěsných košů. Temně modrá odrůda Torrie Blue je vynikající v kombinaci se zářivě žlutou torenií Yellow Moon.

Sezóna teplomilných zelenin začíná

Na zeleninových záhonech sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky, kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev.

Autor: Ženy - E15


Naklíčená semena okurek vyséváme do dobře připravené půdy po dvou až třech semenech do řádků vzdálených 100 až 120 cm. Na záhony kam budeme sázet košťáloviny natáhneme netkanou textilii. Pozdní odrůdy kedluben vyžadují spon 30 x 40 cm, rané zelí 40 x 50 cm a pozdní zelí sázíme na vzdálenost 60 x 80 cm. Koncem měsíce dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket, melounů a tykví.

Autor: Ženy - E15


Ve skleníku sledujeme první výskyt škůdců jako jsou molice a mšice. Viditelný signál o přítomnosti škůdců zajistí vyvěšení lepových destiček. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily.

Okrasná zahrada, aneb seč a řež

Odkvetlé cibuloviny mírně zaléváme a přihnojíme je kompostem pro lepší vyzrávání cibulí. Pečujeme o trávník, doséváme holá místa, za sucha a po posečení zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů.

Autor: Ženy - E15


Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony a pro příští rok vyséváme dvouleté karafiáty. Stále udržujeme záhony nakypřené, v čistotě bez plevele a přiměřeně zaléváme.


Autor: Irena Forejtová
1. května 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video