Zahradní kalendárium na leden | e15.cz

Zahradní kalendárium na leden

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahrádka se na několik měsíců uložila k zimnímu spánku, ale přece jen je občas potřeba dohlédnout, mráz a sníh nenatropili nějakou tu škodu. Doma je situace o něco radostnější – už nyní si můžete přivolat jaro.

Dopřejte zahradě zasloužený odpočinek

Sníh může na zahradě napáchat spoustu nepříjemností, ale také může před zmrznutím zachránit řadu choulostivých rostlin. Víte, že půlmetrová sněhová pokrývka funguje jako peřina až proti třicetistupňovým mrazům, a že pouhých deset centimetrů utlumí účinky mrazu o pěti stupních?

Trvalky jsou pod vrstvou sněhu chráněny pře vymrznutím, ale v žádném případě se nedoporučuje hromadit sníh na záhony s květinami, na skalku nebo jahody. Květiny nemohou pod nánosem volně „dýchat“, zahnívají nebo dokonce vyhynou. U jahod se chyba projeví právě vyhníváním sazenic od srdéček.

V zimě se vyvarujte chůze po zamrzlém trávníku a ani na něho nepřihazujte sníh z cestiček. Na jaře by na něm mohla zůstat nepěkná zahnědlá nebo dokonce holá místa. Tráva má sice ráda vlhko, ale když je při jarním tání vody moc, příliš jí to neprospěje.

V lednu a únoru se zvyšuje nebezpečí střídání vyšších denních teplot a nočních mrazíků, jejichž vlivem mohou vznikat na kmenech stromů mrazové pukliny. Pro ochranu kmenů se nejčastěji používá vápenné mléko, ale účinnější je mechanická ochrana. Okolo kmene zapíchněte bambusové tyčky a kolem nich upevněte netkanou textilii. Strom může volně „dýchat“ a přitom je před ostrým zimním sluncem chráněný.


Květináče plné jara

Už v březnu můžeme mít květináče plné květů jarních cibulovin, pokud co nejdříve začnete s přirychlováním.. K tomuto můžete zvolit některou z odrůd hyacintů, šafránů, narcisů s dlouhými pakorunkami anebo raných tulipánů. K rychlení vyberte jen cibule kvalitní, zdravé a dostatečně velké. S procesem je třeba začít včas s ohledem na dobu, kterou potřebují cibule k dostatečnému zakořenění. Ta je nezbytným předpokladem tvorby zelené hmoty a následného vývoje květů a u jednotlivých druhů je rozdílná: hyacinty vykvetou za 6 až 10 týdnů, tulipány a šafrány potřebují asi 8 a narcisy 10 týdnů.

Cibuloviny se rychlí v běžných nádobách na pěstování, naplněných pařeništní zem obohacenou o jeden díl písku, nebo směsí zahradní země s pískem a rašelinou. Aby byla krása květů rychlených cibulovin dokonalá, sází se v seskupeních nebo jednotlivě podle toho, jak je pro každý druh typické – hyacinty po jedné cibuli, tulipány alespoň po 3 až 5 kusech, narcisy po 3 a drobné cibulky šafránu po třech až pěti kusech. Při vysazování je důležité dbát na správnou hloubku. Cibule tulipánů sázíme mělce tak, aby jedna třetina cibule byla pod zemí a horní část vyčnívala nad zeminu v květináči. Narcisy a šafrány musí být zcela pod zemí.

Po vysazení cibule mírně zalijeme a umístíme na dostatečně prosvětlené místo s teplotou vhodnou pro jednotlivé druhy – narcisy potřebují 6-18, šafrány 8, tulipány 18-20 a hyacinty 21-23°C. Tulipánům a hyacintům musíme zprvu zajistit přikrývku z černého papíru pro vývin alespoň 10 cm dlouhých puků. Teprve pak je odkryjeme. Pokud chceme krásu všech květů cibulovin zachovat co nejdelší dobu, přenášíme nádoby s prvními květy na co nejsvětlejší a chladné místo, jinak se budou rostliny vytahovat do výšky a budou slabé.


Autor: Irena Forejtová
1. ledna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video