Zahradní kalendárium na listopad | e15.cz

Zahradní kalendárium na listopad

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i s příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Zelená domácnost


V pěkně vyhřátých bytech se suchým ovzduším se dobře daří všem škůdcům. Na pokojových rostlinách se objevují svilušky a další roztoči. Poznáme je podle „pavučinek“ na rubu listů. Spolehlivě je ničí přípravek Apollo, který působí na vajíčka svilušek.

Užíváme ho v kombinaci s některým dále uvedeným přípravkem: Morestan, Neoron, Omite a Torque. Při drobném výskytu můžeme vyzkoušet „babský“ recept na tabákový výluh - 40 g tabáku zalijeme litrem vody, dvě hodiny vaříme a den necháme louhovat. Pak scedíme a výluhem potíráme spodní stranu listů. Pozor, nikotin je jedovatý, takže roztok dáme z dosahu zvědavých dětí!

Podzimní úklid okrasné zahrady


Trávníky již nesečeme, protože u příliš krátce „střižených“ vystavujeme trávník nebezpečí vymrznutí. Musíme je ale vyčistit od spadaného listí a ostrými hráběmi odstranit mech a zbytky staré trávy. Vyhrabané listí a stařinu z trávníku ukládáme do kompostéru, kam nepatří listí z ořešáku, které pálíme nebo je odvezeme na skládku určenou pro biologický odpad.

Na záhonech přikrýváme chvojím a listím choulostivé rostliny, které ochrání rostliny před náhlým střídáním teplot a ostrým zimním sluncem. Některé druhy rostlin, většinou skalniček, například Eremurus či Kabschia, špatně snáší zimní vlhkost, proto je „schováme“ pod tabulku skla. Naopak tam, kde potřebujeme udržet vláhu u rododendronů, vřesovců a živých plotů využijeme mulčovací kůru, kde oceníme její schopnost omezit vysychání a promrzání půdy.

Autor: Ženy - E15


Pokud naše jehličnany a neopadavé listnáče nepřežijí zimu, často si to vykládáme jako následek zimních mrazů. Ve většině případů je však příčinou nedostatek vláhy v průběhu zimy. Proto ještě před příchodem mrazů nezapomeneme důkladně zalít jehličnany, stálezelené a nově vysazené dřeviny, včetně těch ovocných. Koruny sloupovitých jehličnanů stáhneme provazem, aby je sníh nepolámal.

Opravdu velkou pozornost věnujeme rytí záhonů, kdy máme jedinečnou příležitost se zbavit některých obtížných plevelů. Půdu nahrubo obrátíme a přitom vybereme oddenky a kořeny svlačce, bršlice a smetánky. Hroudy nerozbíjíme ani záhon nerovnáme hráběmi, protože o příznivou drobtovitou strukturu se postará mráz.

Nejvyšší čas nastal pro zazimování bazénů, jezírek a rybníčků a veškeré techniky, která souvisí s vodou. Zahradní hadice necháme vykapat, stočíme je na stojan, odmontujeme mobilní závlahová zařízení a vše uložíme do sklepa nebo zahradního domku. Současně uklidíme plachty, podpůrné mřížky a kolíky a očistěné zahradní nářadí, které již nebudeme potřebovat.

Abeceda Zahrady radí:  • V každé volné chvíli shrabujte listí, nedoporučuje se totiž nechat je ležet na zemi až do jara. Můžete je použít jako součást kompostu, ale pamatujte, že listy některých druhů stromů (ořešáků) nezetlí, proto se na kompostování nehodí. V případě, že listí pochází ze stromu napadeného parazity (například z jírovce napadeného klíněnkou), je nejvhodnějším řešením spálit je.
  • Máte-li v plánu naroubovat si na podnož zvolenou odrůdu, nastává ten pravý čas pro odběr vyzrálých roubů z peckovin. Uložte je poté do mírně vlhkého písku buď v chladnějším sklepě, nebo v záhonu obráceném k severu.
  • Pokud chcete vyzkoušet rychlení zeleniny, vyryjte si kořeny vybraného exempláře (čekanka, pampeliška) a založte je do květináčů naplněných kvalitní zeminou. Postavte je do sklepa o teplotě dvanáct až patnáct stupňů.
  • Právě nastává nejpříhodnější doba pro výsadbu rybízníků.
  • Omezte zálivku skladovaných rostlin a místnosti, v nichž jsou uloženy, za mírných dnů často větrejte.
  • Odstraňujte prach z listů pokojových rostlin (nejlépe proudem vody ze sprchy) a střídmě je zalévejte.

Kateřina Dvořáková, šéfredaktorka webu Abecedazahrady.cz
Další tipy pro listopadovou péči o zahradu naleznete také v tomto článku.Štěpkovač nebo drtič?


Že do kompostu patří jen rostlinný odpad, a že by se chemikálie, plastické hmoty, textilie a papír neměly v kompostě nikdy objevit, ví každý zahrádkář. Ale jak „vyrobit“ pěkně uleželý kompost s minimální námahou?

Klasické „hromady“ kompostů nenávratně mizí díky zahradním drtičům, štěpkovačům a kompostérům. Štěpkovače slouží ke zpracování dřevního odpadu na hrubou drť různé velikosti podle nastavení stroje. Výsledný produkt je vhodný k mulčování, případně dalšímu zpracování na drtičích. V zahrádkářské praxi jsou rozšířenější drtiče schopné zpracovat kůru, zbytky rostlin i drobnější větve. Takto zpracovaný odpad je pak využitelný jak pro mulčování tak pro kompostování.

Nejlepší podmínky pro kompostování splňují uzavřené kompostéry a termokompostéry. Právě tepelně izolované kompostéry umožňují tlecí proces i v zimě. Nesmíme však zapomenout včas uzavřít větrací ventil, aby se v kompostéru vyvinula optimální teplota urychlující rozklad.

Na začátku kompostování můžeme přidat některý ze speciálních přípravků k nastartování rozkladného procesu. Při optimálních podmínkách kompost dozraje za 8 až 10 týdnů. Kromě správně zpracovaného odpadu je důležitý i výběr vhodného místa. Kompost patří na méně frekventované místo v zahradě, v polostínu a chráněné před větrem.


Autor: Irena Forejtová
2. listopadu 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video