Zahradní kalendárium na říjen | e15.cz

Zahradní kalendárium na říjen

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V říjnu čeká zahrada na to, až ji připravíme na příští sezónu a na řadě jsou už také úklidové práce.

Zelená domácnost

Pokojové květiny přinesené z venku si opět zvykají na domácí prostředí, i na ně si udělejme čas. Světelné poměry se od konce října stále zhoršují, a proto většina pokojových rostlin výrazně omezuje růst. Musíte proto zalévat mnohem opatrněji než v létě. Vodu, která zůstane hodinu po zalití v misce, je třeba vylít.

Zpravidla není důležité, jestli pokojové květiny zaléváte shora nebo do misky. Důležitější je, že rostliny s chlupatými listy (africká fialka, různé druhy begónií, gloxínie) rosení listů nasnáší. Voda na listech zanechá nepěkné skvrny, které pak hnědnou a rostlina začne uhnívat. To platí i pro bramboříky.

K zalévání rostlin, pěstovaných v teplých místnostech je nejvhodnější voda odstátá o pokojové teplotě. Studená voda z vodovodu je pro kořeny rostlin šok, který může mít stejné následky jako u člověka – kytička uhyne.

V hodně vytápěných místnostech bývá pro pokojové květiny vzduch příliš suchý. Vlhčení vzduchu prospívá zejména rostlinám s pestrými listy, pokojovým bonsajím a ani palmy proti občasnému mlžení nebudou protestovat. K vlhčení vzduchu úplně stačí jednoduchý rozprašovač, misky naplněné kamínky zalité vodou, které umístíme přímo na tělesa ústředního topení.

Užitková zahrada

Sklizeň ovoce je v plném proudu, ale vhodná doba je také na vysazování nových ovocných stromků. Před výsadbou namočíme kořeny ovocných dřevin alespoň přes noc do vody, teprve pak je vložíme do připravené jámy. Teplomilné ovocné stromy jako jsou broskvoně či meruňky však vysazujeme raději až na jaře.

Sklizní ovoce však péče o sad zdaleka nekončí. Nepovedené plody, které zůstaly ve větvích, musíme odstranit a okolí kmene přihnojit a prokypřit. Všechno spadané listí průběžně shrabujeme a kompostujeme, pouze nemocné a napadené části rostlin spálíme nebo zlikvidujeme jiným vhodným způsobem.

Okrasná zahrada

Ještě do poloviny měsíce máme čas na výsadbu tulipánů a hyacintů. Ostatní cibuloviny a hlízy ze země vyjmeme, necháme oschnout a uložíme. Nějaký čas věnujeme růžím – nové rostliny do zimy stihnou zakořenit. Půda pro růže musí být důsledně připravena: na dno jámy o průměru 40 cm rozložíme kompost, rostlinu zahrneme směsí kompostu a zeminy až do výše očkování, což růže ochrání před mrazíky. Na trvalkových záhonech odstraníme odkvetlé části rostlin, ale některé dekorativní můžeme z estetických důvodů ponechat, u choulostivých rostlin zachováme dolní části jako ochranu kořenů, což platí například pro tymián, santolinu, levanduli a další druhy.

Zazimujeme rostliny z jezírka, skleník i pařeniště. Než začne opravdu mrznout, naposledy vydatně zalijeme stálezelené a okrasné dřeviny, kterým můžeme přilepšit kompostem.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video