Zahradní kalendárium na říjen | e15.cz

Zahradní kalendárium na říjen

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahrada se pomalu ukládá ke spánku, padá listí, na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky. Brzy nás čeká sklizeň posledních zbytků úrody a spousta jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.

Zelená domácnost


Kdo nevlastní zahradu, může si fascinující podzimní náladu vytvořit i na svém balkoně či terase. Například společně s vřesy a vřesovci se ve vegetační nádobě (nejlépe mrazuvzdorné) bude dařit hebe, stříbřitým kostřavám, nízkým astrám či zakrslým jehličnanům. Tyto rostliny preferují kyselejší substrát.

Působivé v nádobách jsou také chryzantémy, zejména nízké, kompaktně rostoucí kutlivary. Před příchodem silnějších mrazů j rostliny chráníme netkanou textilií, takže osázené a nádoby balkon nebo terasu budou krášlit prakticky až do prosince.

Autor: Ženy - E15


Zahrada se ukládá ke spánku


Letničkové záhony vyčistíme od zbytků rostlin a zryjeme je. Odkvetlé trvalky ostříháme a choulostivější druhy přihrneme zeminou. I chryzantémy jsou choulostivější, zvláště ty nově vysazené, proto je před mrazem chráníme chvojím či slámou.

Během října urychleně dosazujeme nové trvalky a cibuloviny (tulipány a česneky), aby do zimy stačily zakořenit. Postaráme se o jiřiny, které nesnášejí teploty pod nulou. Stonky odřežeme nad půdou ve výšce šířky dlaně a hlízy opatrně vyjmeme ze země. Zeminu oklepeme a hlízy necháme oschnout. Pak je jednotlivě zabalíme do papíru a uložíme do bedniček na bezmrazé chladné místo.

A jak se postarat o choulostivé skalničky, když jen těžko odhadneme jaká bude zima? Když přikrývku podceníme, mráz nás připraví o cenné exempláře, a naopak, když péči přeženeme, skalničky pod důkladnou přikrývkou mohou zahnívat nebo předčasně rašit. Jak si tedy poradit? Nikdy rostlinky „nebalíme“ do plastových fólií, které brání proudění vzduchu a za slunečných dní dochází k přehřátí rostlin. Raději skalničky přikrýváme tenkou vrstvou chvojí nebo používáme netkanou textilii.

Autor: Ženy - E15


Podzim je také nejvhodnějším časem pro zmlazování keřů kvetoucích v létě a na podzim. Nejdříve prosvětlíme střed koruny a pak větve zkrátíme na třetinu až čtvrtinu původní délky. Po řezu keře přihnojíme kompostem a důkladně je zalijeme. Keřové růže před zimou seřízneme. Výhony zkrátíme ve výšce 30 až 40 centimetrů nad zemí, spodní část přihrneme kompostem nebo zeminou smíchanou se zetlelým chlévským hnojem. Popínavé růže a clematisy chráníme obalem z geotextilie. Okrasné trávy se na podzim nezastřihují, ale svazují do jakéhosi „snopu“. Tím zabráníme, aby se voda dostala dovnitř trsu.

O vláhu, které je letos extrémní nedostatek, se postaráme především u jehličnanů a stálezelených keřů, které zřídkakdy zmrznou, ale častěji uschnou. Nové výsadby chráníme vzdušným obalem z bílé netkané textilie, která stromky stíní a chrání je proti mrazovým trhlinám na kůře.

Před příchodem mrazů se postaráme o vodní království. nejprve vypustíme vodní systém, vyčistíme trysky a závlahovou techniku uklidíme. Určitě nezapomeneme uzavřít hlavní přívod vody. Jezírko nemusíme vypouštět, stačí vyčistit hladinu od spadaného listí a přikrýt. Pokud chováme v jezírku ryby sledujeme venkovní teplotu a při 12 °C přerušíme krmení.

Koncem října naposledy posečeme trávník a důkladně ho vyhrabeme. Oblíbeným pomocníkem se staly vysavače listí, které trávník zbaví všech zbytků posečené trávy i spadaného listí.

Shrabané spadané listí může kromě trávníku zůstat prakticky všude. Listí totiž výborně chrání půdu a rostliny před vlhkem, mrazem a silným zimním sluncem. Je vhodné ho nahrabat především k choulostivější trvalkám, dvouletkám, rododendronům a azalkám, čerstvě vysazeným jehličnanům a živým plotům. V rámci podzimního úklidu očistíme a uložíme i mobilní zahradní nábytek, necháme vyschnout slunečníky a teprve pak je složíme.

Autor: Irena Forejtová
1. října 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video