Zahradní kalendárium na srpen | e15.cz

Zahradní kalendárium na srpen

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V nastávajícím měsíci se stará pranostika k počasí staví trochu skepticky. Prý v srpnu již nelze slunci mnoho věřit a tak užívejte krás kvetoucí zahrady , dokud je venku příjemně.

Zelená domácnost

Pokojové i balkónové rostliny jsou za velkých veder žíznivé. Zalévejte je raději dvakrát denně, ráno a večer, odstátou nebo dešťovou vodou. Pro zvýšení vzdušné vlhkosti pomáhá podmiska naplněná kamínky nebo keramzitem, z nichž se voda pozvolna odpařuje. 

Vysokými teplotami trpí převislé rostliny, kterým prospěje mlžení vodou ručním postřikovačem. Zvadne-li závěsný koš s převislými letničkami jako první pomoc se osvědčilo celý jej ponořit na chvíli do vody. Za chvilku se rostliny vzpamatují. Co se týče hnojení, pozvolna prodlužujte interval, zvlášť u pokojovek je to důležité, aby výhonky stačily do zimy vyzrát.

Užitková zahrada

Kdo pěstuje zeleninu dobře ví, že na záhonech je boží dopuštění. Dozrávají rajčata, okurky, patisony, dýně, česnek a někde ještě cibule, ovšem pokud ji již nemáte vytrhanou. Všechnu plodovou zeleninu sklízejte probírkou, nejlépe obden, aby nepřezrála. To však neplatí v případě velkých dýní, které mají na sklizeň ještě spoustu času.

Na připravený záhon prohnojený kompostem se začátkem srpna vysazují nové sazenice jahod, aby do zimy zakořenily, a jak se traduje, přes zimu neuschly. Do meziřadí vysejte ředkvičky, špenát a salát, které do zimy ještě stačíte sklidit.

Přibližně v polovině měsíce zaštípněte vrcholy rajčat a růžičkové kapusty. U obou zelenin zásah podpoří lepší vyzrávání a tvorbu plodů, u kapusty se začnou tvořit růžičky a „nepožene“ zbytečně do výšky.

Na zálivku je v srpnu nejnáročnější celer, který v tomto období nejvíce zvětšuje svůj objem a pak květák, zelí a kapusta. Proto se zálivkou v srpnu nešetřete.

Stejně jako zelenina i ovocné stromy potřebují péči. Přehoustlé keře angreštů a rybízů můžete prosvětlit a po sklizni broskví všechny výhonky zkraťte asi o třetinu délky pro lepší vyzrávání výhonů. Pro řez broskvoní je letní období ideální, protože netrpí klejotokem.

Okrasná zahrada

Pro měsíc srpen se hodí podobné pojmenování jako v indiánském kalendáři. Je totiž obdobím sázení jarních cibulovin – tulipánů, narcisů, krokusů, hyacintů nebo nádherných lilií, které si zaslouží větší péči než většina ostatních cibulovin. Lilie se do půdy sází přibližně stejně hluboko jako narcisy. To znamená asi dvaapůlkrát více než je velikost cibule, ale smí mít nad sebou jen třícentimetrovou vrstvičku země. Je-li vsazena hlouběji lilie vyhání jen listy a nekvete. Lilie mají rády propustnou půdu bohatou na živiny, ale nesnášejí nadměrné vlhko. Proto se cibule vkládá na drenážní vrstvu, která zabezpečí odtok přebytečné vláhy.

Kromě cibulovin se v srpnu můžete věnovat dělení i sázení zjara kvetoucích trvalek. Koncem měsíce můžete začít s výsadbou jehličnanů a stálezelených keřů.

Co dělat když …

Po návratu z dovolené se mohlo stát, že okrasné jezírko vypadá spíš jako rybníček Brčálníček . Na vině je stoupající teplota vody a nedostatek kyslíku, což způsobuje rychlé množení vodních řas.

Zabránit jim v růstu kvůli vodním rostlinám, a případně rybkám, chemickými přípravky nelze. Nejprve hladinu vyčistěte mechanicky síťkou a pak vodě dopřejte kyslíkovou terapii. Instalujte fontánku anebo použijte obyčejnou stříkající zahradní hadici , které hladinu rozčeří a vodu okysličí.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video