Zahradní kalendárium na září | e15.cz

Zahradní kalendárium na září

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co se v září neuvaří, říjen nedopeče, proto naplno využijte počasí ke sklizni ovoce a přípravě záhonů pro podzimní výsadbu.

Zelená domácnost


Letos si dlouhé letnění pokojové květiny neužily. Jen málo druhů snáší teploty pod 10 oC, které nejsou v noci nijak výjimečné, proto pokojovky a květiny v nádobách přestěhujte raději včas domů. Předtím než je přenesete do místnosti, dobře je prohlédněte, abyste si mezi ostatní květiny nezanesli nějakého škůdce nebo chorobu (červce, svilušky, padlí).

V polovině měsíce je čas začít s omezováním zálivky u kaktusů, sukulentů, juky a ibišků. S vodou šetřete také u citrusů. Naopak, zvláště ve vytápěných bytech, začněte všechny bromeliovité rosit. A při větrání dejte pozor na průvan! Ani léta pěstovaný fíkus si na něj nikdy nezvykne a shodí listy.

Obměňte výsadbu v truhlících


Letničkami osázené balkóny už pomalu dokvétají. V truhlících a nádobách nemusí „strašit“ nevzhledná torza, ale můžete je ještě nahradit některou z nízkých chryzantém, které pokvetou až do zámrazu. Větší nádoby osázejte minijehličnany, vřesovci nebo vřesy. Pro váhavé nabízíme dva tipy: odrůda Beoley Gold se zlatavým olistěním vytváří keříky voňavého vřesu právě tak, jako Crimson Sunset s nádherným fialovým květenstvím.

Autor: Ženy - E15


Saláty, špenát a ředkvičky jsou na podzim lepší než na jaře


Je to tím, že půda je prohřátá, ale teploty vzduchu jsou stálejší než v jarních měsících. Semena rychleji klíčí a salát i ředkvičky bývají křehčí.

Sklízíme polopozdní košťáloviny, plodové a tykvovité zeleniny, sušíme cibuli, kukuřici, z keřů obereme poslední lusky fazolí. Pozornost věnujeme škůdcům. Když na pozdním zelí najdeme housenky běláska zelného nebo dokonce vyžrané chodbičky housenkami můry zelné, mícháme postřik se smáčedlem (pár kapek Jaru). Nejúčinnější je zásah na počátku líhnutí přípravky Decis Flow 2,5 nebo Karate 2,5 WG, které jsou účinné na oba škůdce.

Nezapomeňte si včas připravit záhony pro výsadbu česneku, který se sází koncem měsíce. Pro sadbu vybírejte jen obvodové stroužky, které před výsadbou namořte máčením do 5% roztoku Sulky po dobu 6 až 12 hod. Do květináčů také můžete vysadit kadeřavou petrželku, které do příchodu zimy zapustíte až po okraj do záhonu.


Okrasná část zahrady září všemi barvami


V září bývá nejkrásnější zahradní partií vřesoviště. Teplé medové tóny přechází přes bronzovou až po karmínovou červeň, doplněné pestrobarevnými javory a stálezeleným Hebe. Tady se potěší duše i oko, ale už nyní myslete na jaro.

Autor: Ženy - E15Do hrnků vysazujte namořené cibuloviny pro zimní a jarní rychlení, které se založí venku, přikryjí, a za sucha zalévají, aby zakořenily. Na záhony vysazujte drobné cibuloviny (ladoňky, ladoničky, modřence a bledule), tulipány a narcisy.

Ve druhé polovině měsíce se vysazují cibule lilií, pro něž je nezbytná důkladná drenáž, jinak cibule zpravidla shnije a nevyroste. Pokud si chcete s výsadbou pohrát, dejte na dno jamky oblázky, zasypte zeminou a pod cibuli nasypte hrst písku. (V lehčích půdách písek jako drenáž úplně stačí)

Koncem měsíce lze již ze země vybrat hlízy mečíků a jiřinek. Odlomíme celou lodyhu, hlízy očistíme od zbytků zeminy a necháme je důkladně oschnout. Správně usušené hlízy by měly o třetinu zmenšit svůj objem.

Podzimní vláhu využijte k rozsazení trvalek i výsadbě nových. Stejně tak je vhodný čas k doplnění listnáčů, stálezelených dřevin, azalek a obnově trávníku. Ten bývá často z podzimních výsevů lepší než na jaře. Stávající travnaté plochy sekejte nakrátko a ošetřujte přípravky proti mechům.


Autor: Irena Forejtová
4. srpna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video