Zajistí pokojové rostliny lepší vzduch v bytě? | e15.cz

Zajistí pokojové rostliny lepší vzduch v bytě?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Umíte si představit svůj byt bez zelených obyvatel v květináčích? Možná máte ale někdy pochybnosti o druzích vhodných třeba do ložnic, nebo dětských pokojů. Ani tam se nemusíte obejít bez rostlin, pokud vyberete ty správné.

Bát se pokojovek je zbytečné

Různé pověry, mýty a pověsti se nevyhýbají ani pokojovým rostlinám. Nejčastějši se zdůrazňuje, že pokojové rostliny nesmí být v ložnici, protože vydýchavají přes noc kyslík, a šiřitelé této fámy vám uvedou příklady, kdy se spáči nedostatkem kyslíku udusili.

Rostliny ve dne „vyrábějí“ kyslík, v noci ho část spotřebují, to je pravda. Faktem je, že ani spousta pokojovek neudělá z ložnice smrtící plynovou komoru. Zelené rostliny absorbují oxid uhličitý, mnoho z nich pohlcuje škodlivé látky z ovzduší a všechny se podílí na zvlhčování vzduchu v obytném prostoru.

Pokojovky s velkými listy odpaří většinu přijímané vláhy do vzduchu, proto se do obývacích pokojů hodí například fikusy, filodendrony, monstery, menší palmy a bohatě olistěné pnoucí (šplhavé) rostliny. Většina rostlin si poradí i s některými zplodinami cigaretového kouře.

Obyčený tchýnin jazyk (Sansiviera), nenáročná a vlastně i nenápadná rostlina, je jednou z nejaktivnějších při čištění vzduchu od škodlivých látek. Protože kvete jen výjimečně, hodí se i tam, kde si občas zdřímnete.

Nerušené spaní

Do ložnice byste si neměli dávat kvetoucí rostliny. Pronikavá vůně může způsobit bolení hlavy (stejně tak jako silná vůně z řezaných květů), zůstaňte proto raději jen u rostlin okrasných listem. Pěstování pokojovek v ložnici má svá úskalí ve výskytu plísní – za to ovšem nemohou rostliny, ale špatná péče o ně. Přemokřená zemina a trvale stojící voda v podmiskách jsou dva hlavní důvody růstu plísní.

Řešením může být pěstování pokojovek v hydroponii. Je to jednoduchý a čistý způsob, a daří se i těm pěstitelům, kteří nemají mnoho zkušeností. Pořiďte si vhodné nádoby, získejte něco rad od odborníků a budete mít po starostech.

Kytky v koupelně? A proč ne

Těžko byste pěstovali cokoliv v panelákové umakartové koupelně, ale dnešní prostorné koupelny s okny, jsou pro mnoho druhů ideálním místem k žití. Můžete sem umístit rostliny náročné na vzdušnou vlhkost, jako jsou kapradiny nebo břečťany, případně některé subtropické druhy rostlin.

Koupelny bez oken se dají osvětlit speciálními lampami pro rostliny, a malá okénka (tedy málo světla) budou vyhovovat rostlinám původem ze stinných končin. Nezapomínejte koupelnové květiny zalévat, často se na zálivku v koupelně zapomíná, kořeny rostlin pak trpí suchem i když vzdušná vlhkost je odpovídající.

Pro děti vybírejte opatrně

Do dětského pokoje nedávejte květiny trnité, chlupaté a hlavně ne jedovaté. Záleží pochopitelně na věku dětí. Nehodí se příliš kaktusy (jedině je-li obyvatel pokoje vášnivý kaktusář), jedovatá je třeba vánoční hvězda nebo difenbachie. Vhodné nejsou ani pryžcovité rostliny ronící bílé mléko.

Rostliny s chlupatými listy mohou malým dětem způsobit vyrážky, někdo nesnáší ani pelargonie nebo primule. Děti jsou zvědavé, proto by neměly mít v pokoji květiny s nápadnými plody, ochutnávka se nevyplácí.

Něco pro alergiky

Většině alergiků vadí kvetoucí rostliny – pyl dráždí sliznice i dýchací cesty. V nekvetoucích rostlinách je dostatečný výběr, a tak se ani alergici nemusí zeleně v bytě vzdávat. Silně vonící rostliny je lepší dát v době květu na balkon, vyhnete se bolení hlavy.

Stejně jako u dětí je lepší se u alergiků vyvarovat pokojovek s plstnatými listy, a při alergiích na plísně bude opět řešením pěstování rostlin v hydroponii. Dobře se v ní daří i šplhavníku (Scindapsus, potos), který dokáže pohlcovat formaldehyd a těkavé chemikálie (starší dřevotřískový nábytek je zdrojem i dalších nepěkností z obsažených lepidel).

Určitě neublížíte nikomu blahovičníkem (Eukalyptus). Pokojový stromek se stříbřitými listy se dobře pěstuje, a silice, které odpařuje, mají antibakteriální účinky – čistí tedy vzduch. Navíc příznivě působí na horní cesty dýchací.

Ani trifidi, ani Adéla

Při dobrém výběru vám rostliny rozhodně neublíží, a váš byt se stane zelenou oázou. Kousek přírody v bytě povzbudí psychiku hlavně v zimě. Kdo má štěstí, a je majitelem zimní zahrady, může si dopřát i rostliny pěkně velké a exotické.

Některé druhy rostlin fungují i jako přírodní repelent a odpuzovač hmyzu v domácnosti. Na parapetech se odjakživa pěstovaly hlavně aromatické rostliny a bylinky, nebo se sázely pod okna. Máta, šalvěj, bazalka nebo yzop odpuzují svou vůní mouchy a komáry, sušená levandule prý vyhání moly od šatníku.

V každém případě pokojové rostliny přinášejí mnoho užitku a radosti, a při správné volbě získáte stále se měnící bytový doplněk na mnoho let.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video