Založte si živý plot | e15.cz

Založte si živý plot

Pavlína Elfová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete na zahradě letos založit nový živý plot? Využijte zimního období, kdy zahrada ještě spí, pro plánování a výběr vhodných rostlin. Skvěle vám k tomu poslouží náš přehled zahradních rostlin, tentokrát zaměřený právě na dřeviny pro živé ploty.

Před konečným výběrem vhodného druhu dřeviny se nejprve zamyslete nad tím, jak by měl váš budoucí živý plot vypadat. Pro menší zahrady či zúžený prostor se nejvíce hodí stříhané živé ploty. Nezaberou tolik místa a průchod kolem nich je jednodušší. Pro tento typ plotu se však hodí jen dřeviny, které po řezu dobře obrůstají a nerostou moc do šířky. Konečnou šířku tohoto plotu ovlivníte intenzitou řezu, minimálně se však pohybuje okolo sedmdesáti centimetrů.

V zahradách, kde nemusíte šetřit prostorem, se více uplatní volně rostoucí živé ploty. Keře v nich nebudete sestříhávat tak intenzivně, takže mají šanci se rozvinout do plné krásy. Takový živý plot vás potěší i květy a stane se domovem pro ptáčky. Pro volně rostoucí živý plot však počítejte se šířkou záhonu alespoň metr a půl, jinak vám keře budou vymezené místo neustále přerůstat.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

THUJA OCCIDENTALIS – ZERAV ZÁPADNÍ

V českých zahradách se ze všech jehličnanů uplatňuje snad nejvíce. Zerav není náročný na půdní podmínky, nevadí mu nedostatek světla ani chladné zimy. Roste poměrně rychle, takže za několik málo let vytvoří kompaktní zelenou stěnu. Po výsadbě jej nezapomeňte pravidelně sestřihávat, alespoň dvakrát do roka, protože přerostlé keře budete jen těžko dodatečně redukovat. Zeravy nabízejí velké množství žlutě zbarvených kultivarů, které jsou neméně ceněné.

THUJA OCCIDENTALIS - ZERAV ZÁPADNÍAutor: Ženy - E15

CARPINUS BETULUS – HABR OBECNÝ

Mezi opadavé druhy využívané do stříhaných plotů patří i habr. Je to náš domácí strom, proto v našich podmínkách dobře prosperuje. K řezu je velmi tolerantní a dobře obráží. Přestože opadává, službu odclonění bude plot z habru plnit i v zimě. Na větvích se totiž drží uschlé listy, které na jaře nahradí listy nové.

CARPINUS BETULUS - HABR OBECNÝAutor: Ženy - E15

BUXUS SEMPERVIRENS – ZIMOSTRÁZ VŽDYZELENÝ

Buxus patří mezi stálezelené listnaté dřeviny a jistě vás nadchne svým hustým, leskle zeleným olistěním. Je to snad nejvyužívanější dřevina pro tvarovací řez, proto se s ním můžete setkat v zámeckých parcích, kde je mnohdy tvarován do podoby koule či kužele. Do zahrad se hodí díky malým nárokům na půdu a mrazuvzdornosti. Využít jej můžete bez problému také v městských zahradách, protože dobře snáší znečištěné ovzduší. Jeho nevýhodou je pomalý růst, takže si na efekt živého plotu budete muset počkat.

BUXUS SEMPERVIRENS - ZIMOSTRÁZ VŽDYZELENÝAutor: Ženy - E15

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA – CYPŘIŠEK LAWSONŮV

Cypřišek, často zaměňovaný za zerav, je další z jehličnatých dřevin, kterou lze využít pro stříhaný živý plot. Stejně jako zerav je poměrně tolerantní k podmínkám prostředí, miluje vápnitou půdu a nevadí mu zastínění. Oproti zeravům jsou cypřišky méně mrazuvzdorné, proto jsou ideální do teplejších či chráněných poloh. Mezi nejčastěji vyhledávané kultivary cypřišků patří ty modře ojíněné, které jsou také odolnější vůči mrazu.

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA - CYPŘIŠEK LAWSONŮVAutor: Ženy - E15

TAXUS BACCATA – TIS ČERVENÝ

Přestože se tis řadí mezi naše jedovaté rostliny, neměli byste ho při výběru dřevin opomenout. Zaujmout by vás mohl svým temně zeleným zabarvením a jemnými, plochými jehlicemi. Tis se dobře uplatní v nejstinnějších partiích zahrady nebo tam, kde jsou vzrostlé stromy. Plný stín mu totiž nevadí, stejně jako úplné ořezání (zmlazení), po kterém jako jediný z jehličnanů pěkně obrazí.

VIBURNUM OPULUS – KALINA OBECNÁ

Kalina obecná se řadí mezi větší keře s nádhernými kulovitými květy podobnými hortenziím. Dařit se jí bude ve vlhčí půdě, na suchu roste hůře. Potěší vás i pěknými červenými plody, které jsou na podzim velmi dekorativní.

VIBURNUM OPULUS - KALINA OBECNÁAutor: Ženy - E15

SPIRAEA X CINEREA – TAVOLNÍK POPELAVÝ

Krásným keřem pro volně rostoucí živý plot je tento druh tavolníku. Nenáročný keř, který vás potěší záplavou bílých květů, můžete využít v divokých partiích zahrady. Je poměrně rozložitého růstu, proto mu nechte záhon alespoň jeden a půl metru široký.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Pavlína Elfová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video