Zářící vánoční stůl | e15.cz

Zářící vánoční stůl

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen co se na Štědrý den trochu setmí, začne se chystat slavnostní vánoční tabule. Možná, že se vzácně u stolu setká celá rodina, mladí, staří, vnoučata nebo poprvé v životě budete u večeře sami dva.

Ať bude u vánoční večeře jakýkoliv počet stolovníků, pěkně upravený stůl.dokáže navodit tu pravou pohodu. Promyslete si jeho výzdobu včas, jen tak zvládnete Vánoce bez stresu. 

Ve stylu měkkého třpytu ….


Stříbřité řetízky, svíčky, koule oslňujících barev - to všechno pravděpodobně máte doma ukryté v krabici s vánočními ozdobami. Nejlepší podložkou pod všechny tyto ozdoby bude hladký, nevzorovaný ubrus. Po takovém se kovový třpyt nejlépe šíří, takže se stává zářícím podkladem pro zářící výzdobu.

Tento dojem ještě zesílí konfety v podobě zlatých hvězdiček, kterými stůl posypete. Při správném osvětlení vytvoří nádherné světelné efekty. Doprostřed položíte elektrické svíčky, jejichž kabely zakryjete girlandou ze zlatých vánočních řetězů, které se budou ve světle svíček třpytit nesčetnými zlatavými odstíny.

Autor: Ženy - E15Do girlandy se svíčkami můžete podle svého vkusu rozložit pestré vánoční koule. Ubrousky v barvě ladící s ubrusem upravte do kornoutku a svažte zlatou šňůr¬kou místo kroužku. Také v nich mů¬žete ukrýt pro stolovníky malé překvapení. Výběr dekoračních doplňků podle letošního trendu jiskřivé zimy najdete eshopu www.stoklasa.cz


Autor: Ženy - E15

Bez květin to jde také


Než abyste vaše výpěstky sun¬dávali z okenního parapetu, raději se květinové výzdoby stolu vzdejte vůbec a použijte jiné půvabné drobnosti - například svíčky. V našem příkladě jsou svíčky to první, co přijde na stůl. Tvoří totiž ústřední bod výzdoby a všechno ostatní se tomu podřizuje. Použijte zásadně svícny ze stejného materiálu - stříbrné, por¬celánové, mosazné, dřevěné nebo skleněné.

Autor: Ženy - E15
Autor: Ženy - E15

 
Stejně efektní mohou být i ostré kontrasty, pokud svícny z různých materiálů kombinujete s rozmyslem. Dovoleno je všechno, co pěkně vypadá. Skleněné perličky, kamínky nebo korálky mů¬žete dostat v nejrůznějších barvách a velikostech a velmi pěkně doplní výzdobu pestrou hrou světel. Také můžete použít kuličky z jiných mate¬riálů - z porcelánu, dřeva nebo mo¬sazi - a obklopit jimi materiálem od¬povídající svícny.

Nezbytné drobnosti


Ke slavnostnímu stolu patří ubrousky. Textilní se vyplatí včas prohlédnout, případně vyprat a naškrobit. Lépe se pak skládají do kornoutků či vějířků, ale pokud dáváte přednost papírovým dejte je na stůl do stojánku. Je to praktičtější než je dávat každému stolovníkovi k talíři. Ze stojánku se může každý obsloužit podle potřeby.

V chvatu nezapomeňte na slánku, maggi, worcester a další pochutiny, které mohou být potřeba na dochucení, plátky citrónu a košíček s nakrájeným chlebem. Na malý příruční nebo servírovací stolek připravte příbory a talíře na výměnu, (později tam můžete odložit i použité nádobí), talířky na odložení rybích kostí, nápojové sklo, pečivo a nádobu s ledem.. Nemusíte pak od stolu odbíhat a slavnostní štědrovečerní večeři prožijete v klidu, bez stresu a v příjemné atmosféře.

Autor: Irena Forejtová
15. prosince 2008
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video