Zařizujeme bydlení podle Feng Shui - hlavní vchod a předsíň | e15.cz

Zařizujeme bydlení podle Feng Shui - hlavní vchod a předsíň

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starodávné čínské umění Feng-Shui (staré přes 5 tisíc let) učí jak vytvářet rovnováhu a harmonii kolem nás a tím pádem i v nás samotných. Pomocí správně rozvrženého prostoru bytu či domu, za použití barev, různých doplňků apod., můžeme podpořit svou kariéru, partnerský vztah nebo umělecké vlohy, prostě to, co je pro nás důležité…

Domov je naším zrcadlem…

Jak vypadá váš život? Máte práci, která vás naplňuje, báječného partnera, hodné děti? Možná to ale není zas tak idylické a přemýšlíte, kde se stala chyba. Odpověď může být blíže, než si myslíte. Pokud jste doma, rozhlédněte se kolem… Představuje pro vás tento prostor oázu klidu a možnost relaxace? Není přecpaný nepotřebnými věcmi a časopisy, které jste léta neotevřeli? Někdy stačí udělat drobné změny. Tím, že změníme něco kolem sebe, nastanou i změny v životě a naopak.

Dá se říci, že kvalita života (a toho, jak se cítíme) vychází z místa, kde žijeme. Obývací pokoj, pracovna, ložnice, kuchyně… všechny místnosti bytu či domu mají svou specifickou úlohu a podporují jinou stránku našeho „já“. Pojďme se rozhlédnout, jaké prostředí kolem sebe tedy vlastně máme.

Směle dále…

Pokud vstoupíte hlavním vchodem do vašeho domu či bytu, co nejdříve upoutá vaši pozornost? Jsou to rozházené boty za dveřmi, rozložitá rostlina v bytelném květníku nebo vás třeba „vítají“ protější dveře na toaletu či do sklepa? To vše má totiž vliv na proudění energie a na to, jak se cítíte.

Vchodovými dveřmi „vchází“ do prostoru energie (v tomto případě element vody), tedy čím volněji a svobodněji necháme energii tímto prostorem plynout (ideální je, pokud jdou venkovní dveře otevřít dokořán), tím více bude takto proudit i do našich životů. Jednokřídlé dveře jsou v případě malého bytu či domku výhrou (dvoukřídlé zpomalují tok energie dovnitř), prosklené nejsou příliš vhodné.

Doma se potřebujeme cítit bezpečně, a pokud je na nás „vidět“ zvenčí, pocitu bezpečí to rozhodně nepřidá… Předsíň by mělo „krášlit“ denní světlo (vhodný je světlík nade dveřmi ve formě tabulek skla do půlkruhu) i jedno centrální umělé osvětlení, které večer po příchodu domů snadno zapneme (tedy zřetelně vidíme, že nás nic neohrožuje) – jinak budeme podvědomě v neustálém napětí a často pak přichází vyčerpání „z neznámých důvodů“. Není dobré chodit tmou, symbolicky lze říci: Vidím na cestu svého života… Předsíň je doménou solitérů, tedy JEDEN impozantní obraz, JEDNA velká rostlina, JEDEN zajímavý svícen…, žádná přeplácanost. Hlavní funkcí předsíně je projít tudy dál do bytu či domu, není to místo na klábosení, posezení či zdržení se… Vhodné je ladění do modré a bílé.

Zrcadlo, řekni…

Není ideální, pokud vcházíte do dveří a naproti vám je umístěné zrcadlo, ve kterém se vidíte. Jednak se můžete sami sebe leknout a jednak odráží tolik potřebnou energii zpět (zbytečně ji ztrácíme). Nepříznivý vliv také má, když je naproti dveřím situovaný záchod, koupelna či sklep (odčerpávají energii). Napravit tuto situaci lze např. velkou pokojovou rostlinou (soškou, zajímavou dekorací…) umístěnou do „nepříznivého“ výhledu.

Co schodiště? Naproti dveřím by nemělo být – odvádí energii nahoru (tím vzniká neklid a nestabilita v životě) a oslabuje energie dolních místností. Pomoci mohou kameny naaranžované pod schody (tok energie vzhůru zpomalí) či zajímavá rostlina postavená k úpatí schodiště…

Dejte pozor na doplňky

Mnozí lidé si pořizují tzv. spirálu času – posléze zjistí, že jsou unavení a neschopní si pořádně odpočinout. Proč? Tím, jak se spirála točí dolů a nahoru, se stále dokola střídá energie jin (pasivní) a jang (aktivní), což působí jako silný aktivátor a není možné relaxovat. U epileptiků může tato spirála dokonce vyvolat epileptický záchvat. Pokud se naopak spirála netočí, nehnutou špičkou na dolním konci vytváří pocit ohrožení pro všechny přítomné (napíchneme se?), což životnímu klidu také zrovna nepřidá… Proto pozor na feng-shui pomůcky, které si zakoupíte pouze podle svého uvážení a ne dle rady odborníka. Mohly by totiž způsobit více škody než užitku.

Pro architekta feng-shui je kromě seznámení se s konkrétním člověkem, párem či rodinou, kteří daný prostor obývají, důležité také poznat okolí domu (či bytu), aby bylo zřetelné, jaké energie vstupují do interiéru z vnějšku. Pak lze poradit, který element (dřevo, oheň, země, kov a voda) a jakým způsobem je třeba posílit, aktivovat či naopak utlumit pro zdravý a šťastný život.

Ozdobte vstupní dveře sezónními věcmi z dané oblasti – podpoříte propojení exteriéru (přírody) a interiéru, což vám vnese větší soulad do života. Na každou stranu zárubně postavte silnou a zdravou rostlinu, jež bude působit jako ochranná bariéra. Vhodná je polokruhová rohožka, která podpoří harmonický tok energie a usnadní komunikaci se sousedy (oblý tvar obrušujte hádky). Pokud máte na dveřích mosazné klepadlo (či jinou dekoraci odrážející světlo), odráží zpět případné negativní vlivy z okolí.

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video