Zařizujeme bydlení podle Feng Shui - květiny a rostliny v bytě | e15.cz

Zařizujeme bydlení podle Feng Shui - květiny a rostliny v bytě

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte doma květiny? Pak víte, že už pouhý pohled na jejich úhledné či rozježené lístky nebo barevně rašící květy naplňuje radostí… Někteří škarohlídové říkají nač mít vlastně doma „zeleň“, starat se o ni, oprašovat ji…? Ale prostor bez rostlin postrádá živost, neproudí zde energie (čchi), jak by měla, a to se ve finále odrazí v ponuré škále naší nálady i fyzickém zdraví. Květiny, rostliny jsou život, pomáhají udržet „samouzdravovací“ schopnosti těla, vnáší do našich domovů poselství přírody, ve které jsme tak málo…

Není květina jako květina

Pro dobro své i útulného domova je však třeba říci, že energii přinášejí pouze květiny zdravé a podporované naší péčí. Kytice suchých květů naaranžovaných umně do váz jsou sice oku lahodící, ale z hlediska feng-shui představují energii stagnující, mrtvou, která nám spíše může „ublížit“, než aby do našich životů přinesla cosi dobrého, nového a svěžího.

Zaprášené listy rostlinek choulících se někde v temném rohu jsou na tom obdobně. Pořiďte si kvalitního rádce v podobě dobré knihy či navštivte patřičný kurz, abyste svým rostlinným přátelům mohli vytvořit co nejlepší podmínky pro růst.

Jak květiny vybírat?

Nejlepší je obrátit se na architekta feng-shui, který individuálně poradí s výběrem vhodných rostlin a květin do vašeho bytu či domu.

Každý z nás totiž potřebuje jako společníka jiné květiny – záleží na typu převažujícího elementu a také na energiích daného prostoru, co je třeba pozdvihnout a co potlačit. Nicméně všeobecné rady, jak máme postupovat a kde je správné místo pro tu kterou květinku, si zde můžeme poodhalit. Odložte tedy spěch a staňte se tvůrci svého zdravého domova…

Kulaté, špičaté, vysoké, plazivé…?

Obecně vzato by jakákoli květina měla „sídlit“ v keramické či dřevěné nádobě s odtokovou dírkou a záchytnou miskou na přebytečnou vodu. Vyhněme se umělohmotnému výtvoru, byť by byl sebehezčí! Květinám neprospívá, dusí je, utlačuje jejich přirozené energie.

!!! Ostré dlouhé listy různých palem či podobných rostlin vysílají energii bodavou a ostrou jako nůž, přispívají k hádkám a svárům v rodině. Raději volte druhy palem s listy tvořícími vějíře. Kaktusy svými trny též nejsou ideální, v případě nutnosti je můžete umístit před dům jako ochranu před svými nepříjemnými sousedy nebo do míst, kudy se pouze prochází.

Vzhledem k obecně ochranné schopnosti květin jimi hojně osaďte okenní parapety, pokud je naproti domu či bytu nevyhovující výhled, zeď, haraburdí… Tyto květiny pak chrání proti vlivu špatné energie zvenčí a navíc zkrášlují výhled z okna.

Vyvážený prostor

Vhodným místem pro květiny je zejména levý vzdálený roh interiéru, tedy roh hojnosti. Podpořte energii bohatství v životě květinami s malými, hojnými lístky a květy.

Vchod: Použijte jednu výraznou květinu, solitér, nevytvářejte „džungli“, kterou se musíte prodírat…

Kuchyně: Květiny kvetoucí červeně, růžově, oranžově či žlutě, ne velké množství a vsaďte na menší rostlinky.

Jídelna: Podobný přístup jako v kuchyni, je dobré mít ve středu jídelního stolu vždy čerstvé (řezané) květiny.

Obývací pokoj: Čím více květin, tím živější energii zde vytvoříte, používejte pestré a hravé kombinace.

Ložnice: Zde by mělo být rostlin co nejméně. Pokud, tak dvě, každá jiná. Nedoporučuje se orchidej či tchýnin jazyk, energii rychle odvádí pryč, můžete se budit zcela bez elánu a chuti do nového dne. Kdo by o to stál…?

Dětský pokoj: Je dobré zde mít několik kvetoucích rostlinek, o které se děti budou starat (pozor na alergie), ať mohou pozorovat výsledky své péče. Květiny aktivují energii, takže pokud máte hyperaktivního jedince, nepřehánějte to s množstvím. Květiny by neměly stát v blízkosti postele, ruší spánek (platí též pro ložnici).

Pa-kua – devět oblastí prostoru

Rostliny jsou indikátorem okolních energií. Pokud se jim daří, dobře rostou, kvetou a září, vše je jak má být i s námi. Pokud chřadnou, je třeba se zamyslet, co není v pořádku… Pa-kua (doslovně tělo draka) rozděluje každou místnost na devět částí: vědění, kariéra, přátelé, rodina, zdraví (střed), děti, bohatství, sláva a partnerské vztahy. Chřadnoucí květina v dané zóně poukazuje na problémy v této oblasti. Podle toho, který element ve svém prostředí potřebujete podpořit, si zakupte příslušnou květinku. Účinek podpoříte, pokud této rostlince najdete místo v patřičné zóně:

Zóna vědění (moudrost): element země a ohně.

Zóna kariéry (začátek): rostliny elementu vody či kovu. * Zóna přátel (rádci): rostliny elementu kovu či země. Zóna rodiny (minulost): rostliny elementu dřeva, vzrostlé, rychle rostoucí do výšky. Zóna středu (zdraví): měla by zůstat volná.

Zóna dětí (budoucnost): element kovu a země.

Zóna bohatství (peníze): element dřeva či vody – rostliny rozmanité, košaté, mnoho listů či květů. Zóna slávy (uznání, cíle): element ohně a dřeva.

Zóna partnerství (manželství): zejména kvetoucí rostliny elementu země či ohně.

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video