Zařizujeme bydlení podle Feng Shui - Obývací pokoj

Pro „aktivní“ obývák je vhodná barevnost (spíše světlejší paleta), pestrost, méně nábytku – pro zachování prostorové otevřenosti a vzdušnosti (symbolicky se rovná otevřenosti v komunikaci), s dostatečnou možností volného pohybu, zcela na místě jsou velká okna (ideálně francouzská), která dovnitř pouští hru slunečních paprsků. Naopak pro rodinněrelaxační“ obývák je vhodné místnost co nejvíce zútulnit, využijeme zde těžší nábytek, který vyzařuje solidnost a bezpečí, měkké sedačky, kam se můžeme pohodlně zabořit (a odkud se jen těžko vstává…), hebké a na dotek příjemné potahy, na oknech splývavé těžšízávěsy, vhodné jsou temnější, matné barvy (na rozdíl od aktivního obýváku, kam patří barvy pestré a veselé) – tedy shrnuto klasické místo pro bytelnou knihovnu, ušáky a televizor…
„!!! Potřebujete-li energii místnosti zklidnit, rozmístěte zde větší kameny – uzemňují atmosféru a dýchají stabilitou, taktéž nám k tomuto účelu dobře poslouží koberce na podlaze… Hladké (lesklé) plochy na zemi či nábytku naopak energii zrychlují a vnášejí aktivitu.“
Zvíře, kam se podíváš…
Poeticky řečeno jazykem feng-shui, pro správné rozmístění nábytku a věcí nám bude nápomocna moudrost čtyř „nebeských“ zvířat: želvy, draka, tygra a fénixe. Hodně záleží, kam prostorově umístíte sedací soupravu. Podpoříte tím pocit bezpečí a správný tok energie v místnosti nebo naopak nastražíte past na nezvané návštěvy (a vlastně i sami na sebe)…
Za sebou želvu, po levici draka, po pravici tygra a před sebou fénixe.
Sedací souprava by zezadu měla být „kryta“ zdí, stěnou, což přináší stabilitu (želva). Po levé straně je na stráži drak, tedy ideálně např. vysoká palma, soška, knihovna, či stojací lampa (vytváří vertikálu), po pravici sedačky má „trůnit“ tygr, velikosti asi jedné třetiny draka (např. stolek, taburetka…), a to nedůležitější se vždy rozprostírá před námi (fénix) – tento prostor symbolizuje naše sny, vizi šťastné budoucnosti, toho, co chceme dosáhnout. Ideálně by náš pohled z pohovky měl směřovat ven, do zeleně, do široce otevřeného prostoru, na něco inspirujícího…
Pokud se díváme do zdi, působí to nevalně na naše podvědomí, máme pocit, že nás nic krásného nečeká. Na celou situaci však v tomto případě můžeme vyzrát tím, že si do zorného pole nalepíme pohodovou tapetu (džungle apod.) nebo namalujeme přímo na stěnu to, co bychom „rádi“ (mapu světa, písek, moře, jachtu…), postačí i pouhá fotografie či
obrázek kýženého snu. Tím, jak se na tento obrázek (sen, touhu) často díváme, si tuto skutečnost pomalu přitahujeme do života…
Sedací souprava by měla být vždy zády ke stěně, tedy NE v prostoru, není ani vhodné ji stavět pod okno, pro dobrý pocit potřebujeme mít krytá záda. Pohovka by též neměla stát u dveří či zády k nim, oslabuje se tím tok energií a vnáší neklid do chování člověka, který je podvědomě neustále ve střehu. Pokud to skutečně jinak nejde, vypomůžeme si nějakým pěkným paravanem, kterým dveře odcloníme.
Rostou, rostou…?
Rostliny jsou citlivé radary (pravdivé zrcadlo energií), které říkají, zda je s naším prostorem či s námi vše v pořádku. Pokud dlouhodobě chřadnou, blednou a opadávají, berte to jako varování, že je třeba rázně přikročit ke změnám… Pro harmonizaci obýváku „sáhněte“ po měkce olistěných typech (zakulacené listy), které naaranžujte také na ostré hrany stolků či knihoven. Čím více je v obývacím pokoji květin, tím více přitahují aktivní energii (zejména je-li zvolena pestrost). Nelibujte si však ve špičatých ostrých listech (v jejichž blízkosti si rozhodně neodpočinete) a kaktusy dávejte pouze do okna jako formu ochrany proti něčemu zvenčí nebo do blízkosti televizního přijímače, kde pomohou „likvidovat“ nezdravé záření.
„!!! V současné době jsou velice moderní podkrovní místnosti, kde strany zdí vedou téměř až k podlaze. Není to však příliš šťastné řešení – v nedostupných rozích totiž stagnuje energie a to nám mnoho užitku nepřinese (často spolu s tím stagnujeme i v životě…). Pomocí může být například pokojový fíkus či podobná výšková rostlina, vysoká lampa umístěná pod šikmou zeď, která „vytáhne“ energii směrem nahoru a bude tak protipólem zkosení.“
Zkrocené živly
Milujete posezení u krbu? Obývák je přímo ideálním místem. Krb skutečně vytváří teplo domova, obrazně i doslova. Pozor však na jeho umístění – neměl by být uprostřed místnosti, komín pak táhne energii vzhůru (a enormně ji zvyšuje), z toho důvodu zde mívají problém „srdcaři“ a lidé s vysokým tlakem!
Obývací místnost můžete ozvláštnit také „vodou“, velmi oblíbené bývají fontánky – prudce stříkající voda energie aktivuje a pomalu bublající zklidňuje. Je tedy třeba si pečlivě vybrat, co skutečně potřebujeme. V obývacím pokoji také zpravidla „trůní“ televizní přijímač. Nedávejte jej však příliš blízko sedací soupravy (a rozhodně v blízkosti televize nespěte, působí to rušivě na organismus, budete unavení a nevyspalí).
Naučte se vnímat rozložení věcí kolem sebe a chápat souvislosti, podpoříte tím stránky svého života, které toužíte rozvinout. Vytvořte si domov, do kterého se pokaždé rádi vracíte, s úlevou zabouchnete dveře a pomalu se ponoříte do jeho atmosféry…