Zdravě bez chemie: Voňavý byt | e15.cz

Zdravě bez chemie: Voňavý byt

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak zařídit, aby váš byteček krásně voněl a přitom jste nemusela použít chemické přípravky? Poradíme vám pár triků, jak změnit vaši domácnost na voňavou oázu klidu.

Znáte to sami- ve snaze udělat si byt voňavější a tím pádem příjemnější k bydlení často saháme po všemožných chemických vůních a osvěžovačích a pak jen sedíme a dýcháme ty výpary chemického průmyslu. Existuje ale čistě přírodní a k prostředí a našemu zdraví naprosto šetrné řešení, které rozvoní celý náš byt- od podlahy, přes sedačku až po prádlo a záchodovou mísu- stačí sáhnout po přírodních aromatických esencích a olejích.

V obchodech můžete zakoupit buď přírodní aromatické esence (silice) nebo oleje. Esence mají tu výhodu, že na rozdíl od oleje nezanechávají při nakapání na například prádlo mastné skvrny, ale uschnou bez zanechání stopy. Pokud si nejste jistá, že máte esenci, pak si stačí vzít papírový kapesníček, nakapat na něj pár kapek a pokud na něm při uschnutí neuvidíte žádnou stopu, jedná se o esenci. Její použití je opravdu značné a způsobů, jak jimi provonět domácnost je mnoho:

Vysavač


Nakapejte na filtr nebo pytlík vysavače několik kapek esence, která se pak při vysávání bude uvolňovat a vonět po celém bytě. Stejně tak při mytí podlahy- stačí několik kapek do vody na mytí, namočit mop nebo hadr a umýt.

Záchod


Po použití wc mísy nemusíte hned sahat po chemickém rozprašovači, ale stačí kapnout esenci do mísy.

Rozprašovače


Do rozprašovače dejte vodu plus esenci a stříkněte do prostoru- provonět byt tak můžete nejenom když čekáte návštěvu, ale jen tak pro radost. Rozprašovač můžete pak použít i v autě, nebo ho místo parfému stříkněte na oblečení.

Žehlička


Nač kupovat aviváže, když stačí nakapat esenci přímo do žehličky, bude se uvolňovat přímo při žehlení.

Všeobecné použití
Esence můžete nakapat v podstatě na co chcete- na sedačku v obýváku, na umělé květiny, na ručníky, záclony, na kapesníky (když nemůžete usnout, stačí si dát k hlavě například papírový kapesník, na který jsme přidali pár kapek meduňkové esence), do pelíšku vašeho zvířecího miláčka, apod.

Použití aromalampy


V tomto případě použijte raději aromatické oleje, což jsou rychle se vypařující prchavé látky, které provoní celý váš byt a přitom vám ještě zlepší náladu a psychiku, protože molekuly olejů a voňavých látek přes čichový orgán nervovými cestami přes mozek ovlivňují orgány v těle. Aromaterapie ovlivňuje krevní oběh, hormony, nervový systém, trávení apod. Snižuje krevní tlak, zmenšuje menstruační bolesti, léčí ekzémy, snižuje bolesti kloubů, pomáhá při stresu, depresích, poruchách spánku.

Nejznámější éterické oleje a možnosti použití:


Bergamot - na deprese
Citrus -nadýmání, nespavost, deprese, akné
Eukalyptus -pročišťuje dutiny a průdušky
Levandule - snižuje stres a deprese
Máta peprná - při trávicích obtížích, bolestech hlavy, ekzému a nachlazení
Mateřídouška - při infekcích, při bolestech kloubů a v krku
Meduňka -uklidňuje, uspává, při infekcích
Rozmarýn -  při trávicích obtížích, plynatosti, zlepšuje náladu, zmenšuje menstruační bolesti
Santalové dřevo- na úzkost a deprese
Šalvěj - uklidňuje, je relaxační
Tea tree čajovník - pomáhá při hojení ran, plísni a při hojení podrážděné kůže

I nadále vám budete přinášet rady, jak přírodní cestou pečovat o vaši domácnost bez použití chemie. Připravujeme rady, jak za pomocí přírody zvládnout čistění, mytí, úklid, odstraňování skvrn, jak prát, ale i starat se o pleť, vlasy, jak na drobné opravy v bytě, jak ukládat potraviny…no prostě rady, jak se obejít bez chemie, která na nás dnes číhá naprosto na každém kroku. Sledujte náš nový seriál „Zdravě bez chemie:…„

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video