Zelenec vám doma vyčistí vzduch | e15.cz

Zelenec vám doma vyčistí vzduch

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zelenec by neměl chybět v žádné domácnosti, protože skvěle čistí vzduch od škodlivin a odbourává oxid uhličitý. Jak se o něj starat?

Název: Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
Čeleď: Liliaceae - liliovité
Rod: Rod Chlorophytum zahrnuje přibližně 100 druhů, které rostou převážně v tropických oblastech.
Původ: Jižní Afrika.

Popis: Vytrvalá bylina. Listy přízemní, podlouhle kopinaté, špičaté, dlouhé až 40 cm, zelené nebo bíle či žlutě pruhované (podle odrůdy). Převislé výběžky vytváří adventivní rostliny. Květy v průměru do 2,5 cm, bílé.
Pěstování: Teplota: V létě 20 až 25 °C, v zimě nejlépe 10 až 15 °C, teplota by ale neměla klesnout pod 7 °C.
Umístění: Snese slunné i stinné stanoviště, kultivary s pruhovanými listy se ale nejlépe vybarví na slunci. V létě je možné i umístění na venkovní stanoviště.
Zálivka: V době vegetace hojná, vyhnout se však přemokření substrátu, v zimě ji mírně omezit. Pokud možno, používat k zálivce měkkou (dešťovou) vodu. V létě prospěje vzdušná vlhkost okolo 70%, při vyšších hodnotách se však mohou objevit zahnědlé špičky listů. V zimě (při snížení teploty) je vhodné snížit i vzdušnou vlhkost.
Přesazování: Nejlépe na jaře (ale v podstatě možno kdykoliv) do směsi pařeništní zeminy, rašeliny, drnovky a písku smíchané v poměru 2:1:1:1, pH by mělo být v rozmezí 6 až 7,5. Starší rostliny obvykle postačí přesadit 1x za dva roky, mladší třeba přesazovat i 2x ročně.
Rozmnožování: Mladými rostlinami na konci šlahounů, které velmi snadno zakoření téměř kdykoliv (buď po oddělení od mateřské rostliny ve sklence vody nebo je možné je nejdříve zasadit a teprve po zakoření odříznout od mateřské rostliny) nebo dělením starších rostlin.

Další: Zahnědlé konce listů se objevují při pěstování v příliš suchém nebo příliš vlhkém vzduchu nebo při nadměrné zálivce nebo při podvýživě (pak je třeba přesadit nebo přihnojit). Pokud v zimě listy blednou, žloutnou, poklesávají či opadávají, bývá příčinou vysoká teplota nebo nedostatek světla. Jestliže se během zimního období objeví hnědé proužku na listech, pak je obvykle příčinou mnoho vody při pěstování v chladném prostoru (takže třeba zalévat méně). Jsou-li listy v době vegetace hnědě puntíkované, žloutnou či opadávají, pak je zřejmě příliš suchý substrát.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video