Jarní úklid ekologicky | e15.cz

Jarní úklid ekologicky

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý domov je vizitkou snad každé hospodyňky.Ve snaze o co nejblýskavější domácí spotřebiče, sociální zařízení bez mikrobů, bacilů či jiných mikroorganismů se zásobíme hromadami chemických čisticích a dezinfekčních přípravků.

Když se však zamyslíme, neuvážené nadužívání chemických čisticích prostředků výrazně zatěžuje naše životnímu prostředí a ještě k tomu nás stojí nemalé peníze.

Syntetické čistící přípravky se dostávají do půdy, vzduchu, ale zejména s vodou putují do čistírny odpadních vod a odtud až do potoků a řek. Chemické prostředky rovněž představují určitá zdravotní rizika pro uklizejícího.

Základ ekologického úklidu domácnosti představil ekologický institut Veronica ve svém časopise, ale také v provozovně ekologické poradny Veronica. Mezi stěžejní pilíře tzv. zeleného úklidu patří: opatření, která brání znečistění; omezení škály používaných výrobků; omezení výrobků, které nejsou nezbytně nutné; alternativní úklidové postupy.

Zaměřme se nyní na alternativní ekologické čisticí přípravky a postupy úklidu. Jednou ze zásad je nakupovat ekologicky šetrné, anebo přímo přírodní čisticí prostředky. Je vhodné kupovat přípravky bez chlóru a jeho sloučenin, tyto látky se vyskytují zejména v čističích na WC. Problémem není jejich výroba, při níž dochází k zátěži životního prostředí, ale také jejich dlouhodobé používání.

Přípravky s chlorem jsou natolik agresivní, že poruší glazurovaný povrch mísy, či umyvadla a ten je pak náchylnější k tvorbě vodního kamenu a usazování nečistot. Navíc, z hygienického hlediska není používání agresivních čistících a desinfekčních prostředků nezbytné.


 
Dezinfekce je samozřejmě nezbytná v nemocničních zařízeních a v těch domácnostech, kde doporučí lékař, ale při běžném úklidu je přinejmenším zbytečná. Budeme – li chtít snížit naši ekologickou stopu, vybírejme čisticí prostředky, na nichž nalezneme známku Ekologický čisticí prostředek, které jsou daleko šetrnější k životnímu prostředí. Zpravidla neobsahují amoniak a borax, chlornany a jiné tenzidy, které jsou velmi obtížně biologicky odbouratelné.

Autor: Ženy - E15

Čistícími a dezinfekčními vlastnostmi chemických přípravků oplývají však i čistě přírodní látky – například ocet, kyselina citronová, kukuřičný škrob, anebo eukalyptový olej, který je výborným dezinfekčním prostředkem, ale také provoní váš byt.

Přidejme nyní pár rad, jak alternativně čistit, prát, či dezinfikovat.:

Zářivé umyvadlo a vana
Pro lesk vany a umyvadla stačí speciální roztok. Smíchejte podmáslí a do něj dejte asi tři lžičky soli, vanu či umyvadlo tímto „přípravkem“ vydrhněte a pak důkladně vypláchněte vodou.

Čistění připáleného pekáče
Připálený pekáč účinně umyjete, když do něj nalijete vodu s octem, vložíte do teplé trouby a necháte asi patnáct minut zahřát. Pekáč i trouba pak půjdou lépe vyčistit, protože horká pára vše dobře odmastí.

Čištění a dezinfekce toalety
Použijte ocet nebo roztok kyseliny citronové. Neředěný ocet rozetřete štětkou na WC po povrchu mísy a nechte co nejdéle působit, poté spláchněte. Stejný postup zvolte při použití roztoku kyseliny citronové, kterou získáte tak, že smícháte dvě lžíce s jedním litrem teplé vody.

Lednice bez pachů
Do lednice vložte rozkrojené jablíčko, to totiž pohlcuje veškeré pachy.

Jak vyčistit čerstvé skvrny od mastnot
Čerstvé skvrny od mastnot posypte ihned škrobovou moučkou a nechte působit 8 až 10 hodin. Pak moučku setřete a zbylý prášek vykartáčujte.

Skvrny od červeného vína
Skvrny od červeného vína na bílém ubrusu polijte bílým vínem, horkým mlékem nebo posypat hrstí soli. Pro odstranění skvrn od červeného vína na barevném ubrusu ho namočte do studené vody s přídavkem čpavku. Skvrny od červeného vína odstraníte, když namočíte látku do studeného mléka a pomalu zahříváte. Až se začne mléko vařit skvrna je pryč a látku ihned vyperte.

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video