Žmoulejte si kaštany

Kaštan- jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) patří do čeledi jírovcovité, svůj původ má na Balkánu a Asii. Je to mohutný strom dosahující až velikosti 30 m. Květy se objevují na 10 až 15 letých stromech, jejich barva je bílá, někdy s růžovým nebo žlutým nádechem. Kvete v květnu a červnu. Široce dlanité listy jsou dlouhé až 20 cm, pomáhají oživovat barvu vlasů a v šatních skříních odhání moly. Obsahuje eskuletin, flavonoidy, saponiny, třísloviny. Používá se k léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil, zvyšuje elasticitu cévních stěn a oběhovou rychlost proudění krve. Má výrazný protizánětlivý účinek. Používáme květ, kůru a loupaný plod.
Masáží gelem z výtažku kaštanu ulevíme „těžkým“ nohám, bolestem kloubů a svalů. Ocení ho i sportovci na různé naraženiny a bolestivá místa, při křečových žilách působí příznivě na cévní systém a tak zlepšuje prokrvení a snižuje bolestivost nezánětlivé formy křečových žil. Přípravky ze semen by neměli používat lidé s poruchami ledvin a jater, nedoporučují se také těhotným a kojícím ženám.
Kaštany sbírají lidé odedávna nejenom jako léčivo, hračku pro děti, krmení pro zvířata, ale také jako věc, která se příjemně drží v dlani. Mnoho lidí si kaštany strká do kapes, pod polštář nebo do kabelky, aniž by vědělo proč, ale tento instinkt zná dobře lidové léčitelství. Kaštany umí odebírat energii a tak léčit nemoci z přebytku energie jako je například artróza, revma, nemoci dolních končetin a páteře. Právě podle receptů lidového léčitelství se mají kaštany dávat do postele, kde natáhnout špatnou energii, po nějaké době se vyhodí a opět použijí nové. Po projití procedurou by pak měly být scvrknuté a uvnitř černé. Na podzim nasbírejte kaštany a uskladněte je v dekoračních předmětech vašeho bytu (vázách, mísách atd.). Jednotlivé kaštany pak noste při sobě, například v kapsách, kabelkách, žmoulejte je v ruce. Do plátěného pytlíčku nasypte kaštany a dejte je do postele pod polštář nebo do nohou. Po přibližně čtyřech týdnech vyměňte za nové. Mělo by se vám ulevit při křečových žilách, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy, ale i při poruchách lymfatického systému a zánětu močových cest.
Sbírají se nejenom plody, ale i květ, který se suší a používá v nálevu při zánětu horních a dolních cest dýchacích a kůra- v nálevu nebo v odvaru, která upravuje cévní a lymfatické poruchy a pomáhá při hemeroidech.