Co říká tělo na lásku? | e15.cz

Co říká tělo na lásku?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co říká tělo na lásku? Jaké procesy probíhají v lidském organismu, když se zamilujete?Na to odpoví sexuolog MUDr. Ondřej Trojan.

Mozek


Láska, má překvapivě málo společného se srdcem, kam se tradičně a symbolicky umísťuje, ale hodně s mozkem. Mozek je také nejdůležitějším pohlavním orgánem. V tomto „řídícím počítači“ se to hemží rozličnými působky, proto se také považuje za největší endokrinní žlázu. Je to takový supermarket hormonů. Podněty, které přijímáme z okolí smysly, se shromažďují v tom superrychlém počítači, který nosíme mezi lebečními kostmi, ten je vyhodnotí a reaguje. Například dá impuls nadledvinám (žlázy, které produkují adrenalin, noradrenalin a kortizol).

Autor: Ženy - E15


Tak třeba při stimulaci erotickými filmy stoupá sexuální vzrušení u mužů i žen. Při tom se zvyšuje krevní tlak u obou pohlaví, ale noradrenalin stoupá jen u žen. Adrenalin ani kortizol se u obou pohlaví nemění. 

Srdce – a co láska?


Od vzrušení se dostáváme k zamilovanosti. Často je zamilovanost přirovnávána ke stavu drogové závislosti. Ano, bažení (craving) po osobě, do níž jsme zamilováni, se může svou intensitou blížit lačnění po tvrdé opiátové droze.

„Láska neexistuje. Jsou to jen endokrinní žlázy“
(citát z filmu „ Ženich na útěku“ /The Bachelor, USA 1999)Platí tedy, že zamilovanost = závislost?

Zatím máme jen hypotézy bez průkazního materiálu. V podezření jsou katecholaminy, fenylethylamin (látka bohatě obsažená třeba v čokoládě) a endorfiny. Zamilovanost je stavem změněné mysli, psychiatři tuto změnu připodobňují k nutkavé poruše, lidé v první fázi romantické lásky se nelišili od osob s obsesivně-kompulzivními poruchami.

Autor: Ženy - E15Zajímavé je, že mimo jiné mužský hormon testosteron se u zamilovaných žen zvyšuje, u zamilovaných mužů však klesá. Proč je tomu tak se můžeme jen dohadovat. Třeba proto že testosteron je odpovědný i za agresivitu u mužů a přeci jen není dobré dát najevo hned zkraje, že po čase hodlá muž svoji partnerku třeba „brachiálně vychovávat“.

Tyto rozdíly jsou totiž eliminovány, jak ukázaly vědecké studie. Při novém testování skupiny původně zamilovaných po 12 - 24 měsících již rozdíly nebyly. Což je také období, kdy obvykle zamilovanost končí. 

Láska prochází žaludkem aneb Na lásku banánem

Mnoho století si lidé ovšem také uvědomují, že rozkoše z dobrého jídla a z dobrého milování jsou si něčím podobné. Proto některým jídlům byly připisovány účinky stimulátorů sexuální žádostivosti, tvrdilo se, že jde o afrodisiaka. Typicky jsou takovým pokrmem například ústřice.

Podíváme-li se na tato tvrzení ve světle dnešních poznatků, zjišťujeme, že bohužel žádná prokázaná afrodisiaka mezi běžnými potravinami nenalézáme.

To ovšem neznamená, že by jídlo pro milostný život nemělo význam. Dokážete si, milé dámy, představit, že Vás partner pozve na večeři do fast foodu? To by asi zkusil jen jednou, že! Dobré jídlo a pití je skvělým začátkem a endorfiny, které se nám s pocitem sytosti rozlijí v žilách jsou tytéž, které pociťujeme při a po orgasmu, jen jejich množství je při sexu větší.

Autor: Ženy - E15

Foto: Chiquita

Jak vidíme, láska, sex a jídlo mají mnohé společné. Ústřice vyvolají touhu po rozkoši tím, že jsou obvykle servírovány obřadně, nejsou úplně nejlevnější a dávají příležitost, aby se muž blýsknul. Na druhém pólu cenových relací je banán. Řeklo by se obyčejný plod. Přitom v rukách ženy se může změnit ve skvostný dezert. Dodá tělu draslík a hořčík a to je skvělá prevence křečí, jež hrozí třeba při dlouhém milování. Jsa polit čokoládou, přinese ještě fenylethylamin, jenž znásobí pocity rozkoše. Dobré brandy z této krmě udělá výjimečnou záležitost…..A ti štíhlejší si mohou dopřát i trochu šlehačky. Jen tak pro radost!


Zdroj: Chiquita 
16. dubna 2009
 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video