10 rad, jak zachránit vztah humorem | e15.cz

10 rad, jak zachránit vztah humorem

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Humor ve vztahu je citlivá záležitost. Může ho zachránit, ale také pořádně zkomplikovat. Jak ho používat jen pro vaše dobro? Přinášíme vám deset tipů, jak upevnit partnerství pomocí smíchu.

1. USMÍVEJTE SE

Společný smysl pro humor je skvělá věc, ale neznamená to, že se spolu musíte každý den hurónsky chechtat. Nezapomínejte, že vzájemnou náklonnost si vyjadřujete i úsměvem, který je projevem spokojenosti a vřelosti srdce. Pokud jste se právě seznámili, buďte při svém vtipkování raději opatrní, dokud svůj protějšek lépe nepoznáte.

2. NAUČTE SE VYCHUTNÁVAT HEZKÉ CHVILKY

Je prokázáno, že v každodenním životě je mnohem jednodušší věnovat pozornost tomu, co nás naštvalo. Hezké okamžiky jsou zapomenuty tím rychleji, jakmile se objeví problém. Každý den proto musíte svůj mozek procvičovat a zvykat ho na hezké chvilky. V praxi to znamená, že se začnete zaměřovat na uvědomování si pozitivních věcí, ať už je to společně splněný dlouhodobý cíl, nebo jen procházka po večeři. A pokud je to pořád málo a válcují vás krize, začněte si hezké chvilky zapisovat. Stačí jedna věta do diáře a v kritické chvíli ho prostě otevřít.

3. ŘEKNĚTE ANO

Jakmile si představíte, jak moc vás mají určité věci potěšit nebo rozesmát, nastavíte si tak hranice svého humoru. Jinými slovy: pokud budete dělat pořád dokola ty samé věci a nikdy se nepokusíte překonat sami sebe, zaseknete se na místě. Naše mozky přirozeně vyhledávají nové příležitosti a humor číhá v nestřežených okamžicích, kdy objevíte něco nového, zajímavého, vtipného.

Dalším způsobem, jak se společně smát, je dívat se na staré události novýma očima. Ano, když upadáte do kómatu vedrem při cestě na dovolenou nebo na letišti sáhnete do tašky pro pasy a ty tam nejsou, žádná velká legrace to není. Ale stejná událost za týden, dva, měsíc, rok?

4. NEZATRACUJTE RUTINU

Aby se vaše partnerství nezřítilo do chaosu, je dobré dát mu řád. Ne nadarmo psychologové a sexuologové vtipkují o tom, že po několika letech soužití je i sex potřeba napsat do kalendáře podobně jako hodinu jógy. Nepodceňujte malé každodenní rutiny, například: polibek při odchodu do práce, polibek při příchodu z práce, jít společně spát, vařit večeři a u ní se smát.

5. OŽIVTE STARÉ VZPOMÍNKY

Připomeňte si, cokoli vás rozesměje: romantickou situaci, komický okamžik, zábavný večer s přáteli. Dobrý tip je prohlédnout si staré fotografie. Nebojte se zavzpomínat i na situaci, kdy jste vtipkovali nemístně. „Pamatuji, čím si mne získala před lety má milovaná žena. S její matkou jsme se shodou okolností potkali prvně náhodou – v plaveckém bazénu. Byla, ohleduplně řečeno, prostorově poněkud výraznější, ani účes neměla v dané chvíli zrovna jako od kadeřnice. Po čase jsem na její adresu utrousil před svou nastávající cosi o ,kouli rozčepýřené‘.

V té době už znala mé rodiče, otec byl dost hubený, a navíc se doma pohyboval ve starých manšestrákách, na které si vlastnoručně vyrobil cosi jako záplaty. ,Kouli rozčepýřenou‘ pak má skoro již žena kontrovala vychrtlíkem záplatovaným. I po bezmála 40 letech společného soužití si občas oba výroky navzájem celkem láskyplně připomeneme,“ říká psycholog a manželský poradce Petr Šmolka.

6. POZNEJTE NAVZÁJEM SVŮJ SMYSL PRO HUMOR

Smysl pro humor je žádaná vlastnost a u žen se umisťuje na předních příčkách žebříčku, jaké vlastnosti by měl mít jejich ideální partner. Nedá se však spoléhat na to, že vyřeší všechny partnerské problémy. „Humor by měl být laskavý, s respektem k postojům druhé strany,“ doporučuje Petr Šmolka.

Co jedna strana chápe jako výborný vtip, může druhá vnímat jako podpásovku, zesměšnění, urážku nebo ublížení. Vezměte také v úvahu, že muži používají humor v jiných situacích než ženy. Ženy-partnerky ho mají jako nástroj, jak podpořit a upevnit vztah. Muži ho využívají více na podporu vlastní osoby.

7. NEŽERTUJTE O VŠEM

O humoru se často mluví jako o zachránci lásky, ale tak jednoznačné to není. „Velice opatrní bychom měli být zejména ve chvíli, kdy máme touhu zlehčovat něco, co je pro druhého cenné a téměř posvátné. Ne každý unese, pokud si děláme legraci z jeho rodičů, postavy nebo sexuální výkonnosti,“ říká Petr Šmolka s tím, že tato témata by měla zůstat raději tabu. Když vtipkujete, nikdy není úplně jasné, jak to vlastně myslíte. Nejednoznačnost vám tak dovoluje vyjadřovat i názory, které byste jinak neřekli, a navíc relativně bez zodpovědnosti.

8. POZOR NA IRONII

Humor, máte-li smysl pro legraci a dáváte jí ve své komunikaci prostor, samozřejmě nejsou jen prvoplánové vtipy o blondýnách a policajtech, ale také ironie a sarkasmus. Ty sice fungují jako ventil, často jimi však ventilujeme vlastní agresivitu. „Ironie rozhodně nepatří do kategorie humoru laskavého. V emočně nezraňujícím kontextu ji sice lze využít k vzájemnému špičkování, pro jistotu bychom však měli mít jednu nohu stále na pomyslné brzdě,“ varuje Petr Šmolka. Tohle není nic proti ironii. Ale pokud si nechcete zkazit vztah, neironizujte druhé, ironizujte sebe.

9. ZALEPTE HÁDKU

Americká autorka bestsellerů o štěstí Gretchen Rubin napsala, že „vtip může být úžasná záchrana, kdykoli vedete jednu z oněch nebezpečných partnerských konverzací“. Hádáte se? Gretchen Rubin radí dohodnout se, že když dojdou argumenty, jeden z vás ve své rozhořčenosti řekne něco vtipného. A tím vás zachrání. Náhle se totiž osvobodíte od napětí i malicherného obsahu tématu, o němž jste se bavili. Pokud jste při hádce schopní se tímto způsobem zasmát, nemáte se prý čeho bát.

10. NEVTIPKUJTE PŘED PŘÁTELI

Pokud jsou vaši přátelé ochotni poslouchat, znovu si připomenout některé zážitky není na škodu. Jen, prosím, bez vtipkování na účet druhého. „Můžeme mít sice naivní pocit, jak se nám podařilo společnost pobavit, pokud by nás však objekt našeho žertíku v tu chvíli nejraději zabil, měly by mu být přiznány všechny možné polehčující okolnosti,“ říká Petr Šmolka.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video