6 důvodů, proč se radovat ze smutku | e15.cz

6 důvodů, proč se radovat ze smutku

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Coufalová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k něčemu dobré, a podle vědců s sebou negativní rozpoložení nese kromě jiného větší pozornost a kritičnost k okolí, bystřejší úsudek a také lepší paměť. Což je dobrá zpráva, ne?

Je jedno, jestli nás opustil partner, propadli jsme u zkoušky nebo jsme přišli o úspory. Podobné situace určitě nevítáme. Ale ony nám přesto pomáhají – díky nim se učíme nelpět na svých očekáváních a přáních, díky nim se vyvíjíme. Ať se nám to líbí či ne, změna je jediná jistota, kterou v životě máme, a smutek nám to připomíná, i když někdy drsně.

Hodně o tom ví Joe Forgas, sociální psycholog z univerzity v Novém Jižním Walesu, který strávil zkoumáním smutku posledních pár desítek let. Jak uvedl v nejnovějším vydání časopisu Current Directions in Psychological Science, společně s kolegy objevili cosi překvapivého – totiž že mít špatnou náladu znamená lépe myslet, mít lepší motivaci i společenský život!

Samozřejmě musíme mít na paměti, že je řeč o míře smutku, která není patologická ve smyslu klinické diagnózy, ale o běžné špatné náladě. A že nejde o to, abychom se v negativních pocitech masochisticky rochnili. Spíš, když už jsou jednou tady, proč toho nevyužít?

Proč se radovat ze smutku:

1. Lepší paměť

V rámci jedné studie se výzkumníci ptali lidí, nakolik si pamatují podrobnosti z hádky, jejímiž očitými svědky se právě stali. Výsledky studie ukázaly, že lidé, kteří sledovali hádku ve smutné náladě, si přesněji vybavovali průběh konfliktu se všemi detaily, zatímco ti šťastní měli větší tendenci zapomínat. Psycholog Joe Forgas je přesvědčen, že tato zjištění odrážejí fakt, že smutní lidé jsou více naladěni vnímat své bezprostřední okolí. Na rozdíl od nich mají šťastní lidé sklony „plynout s proudem“.

2. Přesnější úsudek

Experimentální psychologie mluví o tzv. „primacy efektu“, tedy efektu prvního dojmu, kdy náš úsudek ovlivňují první informace, jež o člověku, věci nebo události získáme. Když si přečteme dva odstavce o chlapíkovi jménem Jiří, přičemž ten první popíše Jiřího jako klidného a plachého introverta, zatímco druhý se zaměří na některé jeho extrovertní polohy, zapamatujeme si Jiřího jako introverta.

Pokud si přečteme stejné informace v obráceném pořadí, vryje se nám Jiří do paměti jako extrovert. Nicméně Forgas zjistil, že vedle „primacy efektu“ hraje roli i naše rozpoložení: šťastná nálada zvyšuje zaujatost, zato negativní nálada ji maže, což signalizuje, že smutní lidé mají jasnější úsudek.

3. Méně důvěřivosti

Lidé v negativní náladě jsou skeptičtější, nenechají se tolik zmást zdvořilými výmysly a spíš odhalí u druhého neupřímnost.

4. Lepší motivace

Špatně naložení lidé v porovnání s jedinci v neutrálním rozpoložení s větší pravděpodobností setrvají u nelehkého úkolu. Šťastní lidé mají naopak větší tendenci s obtížným úkolem praštit.

Ve srovnání s lidmi, kteří zrovna viděli pozitivně naladěný film, formulují ti, kteří právě sledovali smutný film, svou prosbu zdvořileji a mileji.

6. Větší smysl pro spravedlnost

Lidé v dalším experimentu měli hrát buď „hru na diktátora“ (obdržíte dejme tomu 10 dolarů a rozhodnete, jak je rozdělíte mezi sebe a jiného hráče), nebo „ultimátní hru“ (dáte návrh na rozdělení 10 dolarů, ale druhý hráč může říci „ne“, pokud se rozhodnete nechat si 9 dolarů pro sebe a jemu nabídnout pouze 1; v tom případě nikdo z vás nedostane ani desetník). Jak se ukázalo, smutní lidé dávali ve hře mnohem rozumnější a velkorysejší nabídky, zatímco šťastní hráči byli opět více zaměřeni na sebe, tedy sobečtější.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: Martina Coufalová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video