Asexualita. Jaké jsou vaše zkušenosti? | e15.cz

Asexualita. Jaké jsou vaše zkušenosti?

ZDROJ: Ženy - E15

MM

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dle některých názorů je v populaci až 5 % asexuálů! Některé odhady jsou naopak rezervovanější, a tvrdí, že asexuálů, jedinců s absencí potřeby partnerského sexuálního života, je pouhé 1 %.

„Asexualita se týká údajně zhruba 3 – 5 % populace. Jedná se o minoritu mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli pro život bez sexu. Vůbec jim nechybí, k životu ho vůbec nepotřebují. Jejich životní priority jsou nastaveny úplně jinak a pohlavních aktivit se dobrovolně zřekli nebo se jim cíleně vyhýbají,“ uvedl pro Informační portál o asexualitě, Asexual.cz, gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor.

Příběh I.: Myslel, že mě předělá. Velmi se snažil, ale nakonec to vzdal.

Jsem rozvedená a mám 10letou dceru. Manžel se rozvedl kvůli jiné ženě. Na rozvodu nesu svůj velký podíl a bývalému manželovi nic nevyčítám – rozvedli jsme, když byly malé necelé 3 roky a já s mužem od narození dcery, po které jsem moc toužila, přestala spát. Zprvu mi dával čas, pak jsme vše řešili v poradně a nakonec jsem byla u psychologa a sexuologa (hormonální a další poruchy byly vyloučeny). U sexuologa nakonec padla „diagnóza“ – asexualita!

Ano, sex mi nikdy nic neříkal, nebavil mě, netoužila jsem po něm. Manžela jsem měla ráda a rozuměla si s ním – jenže co stačilo ve vztahu mně, nestačilo pochopitelně jemu. Nyní má exmanžel novou rodinu, dcera je nadšená z malé sestřičky a s novou partnerku má hezký vztah. Já žiji vcelku spokojeně, sex mi nechybí, ale blízká duše ano. Asi 2 roky po rozvodu jsem měla dokonce známost, zamiloval se do mě jeden muž, po zkušenostech z manželství jsem mu narovinu řekla, jak to se mnou je. Myslím, že mi nevěřil, a doufal, že mě předělá, přesvědčí – opravdu se velmi snažil! Nakonec to ale vzdal. Nyní jsem sama.

(J. J., žena, 37 let)

Příběh II.: Pod tlakem okolí jsem se tvářil, že mě holky hrozně zajímají

Zpětně si svou jinakost vybavuji již z období dospívání. Zatímco ostatní kluci neustále probírali sex, fotbal, sex a zase fotbal – mě zajímal jen ten fotbal (a také mí psi). Nicméně jsem se pod tlakem okolí tvářil, že mě holky zajímají a stejně jako ostatní kluci koukám na porno. Také jsem předstíral, že jako většina kamarádů uháním nějakou „roštěnku“, aby mi ukázala slasti života.

Nakonec přišel i první upocený sex – popravdě jsem nechápal, co na těch pohybech, dotecích, chvílích trapna a tělních tekutinách všichni mají. Byla to taková nemastná a neslaná chvíle z fyzického hlediska srovnatelná s masturbací. Ta je ale dle mého jednodušší, praktičtější a nekomplikovaná. Samozřejmě mě v té době napadlo, zda nejsem třeba gay. Pochybnosti mi ušetřila má jinak orientovaná kamarádka, která mi popisovala, co cítila k holkám a co ke klukům.

Ze společenských přetvářek mě vysvobodila až vysoká škola, kde nikdo neřešil, jestli se věnuji holkám, klukům, nebo svým psům. Posledním zmíněným samozřejmě v nesexuálním smyslu! Psi jsou můj život i koníček. Ženy ani muži mě nepřitahují, „fyzicky“ si vystačím sám… Nicméně rodinu bych do budoucna chtěl, tělesně by v tom nebyl problém, blízkého člověka vedle sebe bych také časem uvítal – otázkou je, zda by nějaká slečna uvítala mne.

(L. O., 32 let, muž)

Někteří jsou spokojení, jiní (zvláště ti, co chtějí děti i rodinu) to nemají lehké

Asexuálové to nemají lehké, zvláště pokud touží po rodině a dětech. Chybí jim totiž sexuální touhy či jakákoliv sexuální orientace (nebo obojí). Tyto skutečnosti plnohodnotný vztah samozřejmě značně narušují. Muži jsou považovány za méněcenné, ženy chybně označovány za frigidní. Jak je však zjevné z příběhu pana L. O. jsou i tací asexuálové, kteří masturbují.

„Asexuálové mohou potřebovat sex, anebo dokonce masturbovat, ale nechtějí pohlavní styk s druhými lidmi,“ tvrdí David Jay zakladatel první komunity asexuálů, Asexual Visibility and Education Network (AVEN, www.asexuality.org). Aby však nedošlo k nedorozumění, asexualita neznamená, že daný člověk sexuálně abstinuje, například žije z náboženských důvodů v celibátu. Asexuál je jedinec, u něhož se vyskytuje naprostá absence potřeby partnerského sexuálního života.

Autor: MM

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video