Je mezi vámi a partnerem velký věkový rozdíl? Na kvalitu vztahu to nemá vliv | e15.cz

Je mezi vámi a partnerem velký věkový rozdíl? Na kvalitu vztahu to nemá vliv

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaký je ideální věkový rozdíl mezi partnery? Pohybují se v řádu měsíců, let či jejich desítek? Úskalí i výhody různých věkových rozdílů mezi partnery vysvětlí odbornice na vztahy.

Tolerantnější společnost

Z průzkumů v posledních letech vyplývá, že lidé za ideální věkový rozdíl mezi partnery považují přibližně čtyři roky s tím, že starší je muž. Dnešní společnost už pomalu překonává nastavené konzervativní hranice a věkový rozdíl menší než 15 let, ať už je starší kterýkoli partner, je v současnosti vnímán spíše neutrálně.

„U mladších lidí, řekněme generace dvacátníků a třicátníků, je partner mladší o deset až patnáct let spíše extrém. V generaci jejich rodičů už v tom málokdo vidí problém, protože věkové rozdíly se kolem období středního věku stírají. Další viditelný rozdíl je pak ve starší generaci, kdy opět díky vzhledu, vitalitě a energii lehce registrujeme větší věkový rozdíl mezi partnery, pokud jeden z nich je již zástupcem starší generace. Vnímání věkového rozdílu v každém případě určuje nejbližší okolí jedince a společnost kolem něj. Ta naše je v tomto ohledu s každou další generací liberálnější a tolerantnější,“ uvádí Martina Horáková z internetové seznamky Leyter.com

Věk hraje větší roli při samotném seznámení, než v průběhu vztahu.
Pokud nás např. z různých důvodů přitahují spíše starší partneři, již při výběru a seznamování si rovnou hledáme partnera staršího a naopak.

Věk podle rovnice

Chcete si vypočítat ideální věk partnera? Vezměte svůj věk, odečtete číslo sedm a výsledek vynásobte dvěma, tak zjistíte nejvyšší ideální věk partnera. Když naopak svůj věk dvojkou vydělíte a číslo 7 přičtete, zjistíte nejnižší možný věk, který okolí nebude připadat nevhodný nebo nepřípustný.

„Takové výpočty jsou spíše úsměvné, a i když často mohou odpovídat realitě, je to patrně díky jejich velkému rozpětí. Číslo pro ideální věkový rozdíl neexistuje, protože každý má své hodnoty a vnímání života nastavené jinak,“ říká odbornice na vztahy.

Co nás může v partnerství s výrazným věkovým rozdílem více omezovat je spíše absence stejných zájmů, odlišné sexuální potřeby a v neposlední řadě také zdravotní stav. Větší věkový rozdíl totiž často znamená jiné zájmy, jiné typy přátel, rozdílné množství energie a mnohdy i rozdílný názor na případné plození potomstva.

„Mezi rovnocennými partnery není důležitý věk, ale schopnost porozumění, naslouchání a sdílení. Každý věkový rozdíl je vědomě či nevědomky vnitřně prodiskutován a obhájen, ať už je v řádu dnů či let. Věk je nutné brát v potaz především při plánování založení rodiny, ale ani k rozumně starším rodičům se již společnost nestaví odmítavě nebo vyloženě kriticky,“ uzavírá Martina Horáková.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video