Barvy | e15.cz

Barvy

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý z nás má nějaké oblíbené barvy, kterými se obklopujeme radši než těmi ostatními. A protože jsou barvy všude kolem nás, samozřejmě se v průběhu let vyvinuly různé teorie, které s barvami stojí a padají.

Ať se nám to líbí nebo ne, přichází podzim a s ním ranní mrazíky, odpolední deště, večerní mlhy.. ale hlavně barvy. Pokaždé, když s někým mluvíte o podzimu, nevyhnete se barvám - pestrého listí, různobarevných lesů, výrazných šípků ani zářivých jeřabin si prostě nelze nevšimnout. A právě tak, jak si všímáme barev za okny, bychom si měli všímat barev, se kterými žijeme.

Barvy v našem šatníku


Nejblíže se nás dotýká takzvaná barevná typologie - zjistíte, které roční období „jste“ a podle toho se oblékáte a případně líčíte. Poprvé se začaly vážně míněne studie na toto téma objevovat ve dvacátých letech miulého století ve Spojených státech amerických, ale opravdový rozkvět přišel až v sedmdesátých letech.

Autor: Ženy - E15


V roce 1980 dokonce na toto téma vyšly v USA dvě knihy - autorkou jedné z nich byla Suzanne Caygill, která zavedla rozdělení na ona již zmíněná roční období. Bohužel se poněkud spletla a přehodila při kategorizování nadpis u léta a zimy, a pokud jste se někdy zabývali typologií barev, určitě jste si všimli, že takzvaným letním typům se doporučují jemné a tlumené barvy, přestože v léte jsou barvy ostré a jasné, zatímco zimní typy by měly vyhledávat intenzivní odstíny. Samozřejmě se všechno dá zdůvodnit a tak jsou jemné barvy pro „letní“ typ způsobeny vyšisováním sluncem, zatímco zimní barvy mají ostře kontrastovat s bílým sněhem.

V témž roce jako Suzanne Caygill vydala svou knihu o barvách také Carole Jackson, její dílo bylo ovšem napsáno pro širokou veřejnost a jeho popularita je mnohonásobně vyšší. Právě Carole Jackson je všeobecně považována za jakousi zakladatelku typologie barev a její knihy (i pro muže) jsou již třicet let vydávány v nových a nových dotiscích.

Symbolika barev


Účinky barev můžete pocítit a využívat i v kuchyni - žlutá podporuje chuť k jídlu a stimuluje trávení, růžová vzbuzuje chuť na sladké, fialová naopak chuť k jídlu potlačuje. Takže dětem i jiným členům rodiny trpícím nechutenstvím pořiďte žluté talíře, bombńy a čokolády naskládejte do fialových nádob a pokud chcete, aby se o vánocích všechno cukroví snědlo až do posledního droběčku, podávejte ho na růžovém porcelánu.

Barvám se už tradičně připisují i vlastnosti, které reprezentují - například červená je symbolem vášně, lásky, touhy, akce, odvahy i agresivity. Použijete-li červenou barvu ve větším množství v interiéru na pracovišti, počítejte se vznikem stresových situací. Všeobecně se červenou doporučuje používat pouze jako doplňkovou nebo zvýrazňující barvu.

Oranžová je nejveselejší barva, působí proti melancholii, vyvloává zapomenuté emoce a povzbuzuje ke změnám, symbolizuje radost, energii a hojnost - je to tedy veskrze pozitivní barva a použijete-li ji v kanceláři, tmavém pokoji nebo na temném schodišti, budete se tam pohybovat mnohem raději.

Autor: Ženy - E15


Symbolem slunce, naděje, očekávání a optimismu je žlutá. Prý je to první barva, kterou vidí novorozenec. Probouzí nás a stimuluje jako budík, zlepšuje paměť, celkově je úžasně pozitivní, ovšem nic z toho neplatí pro ony jedovaté odstíny, ve které se barva slunce umí také proměnit a jež působí přesně opačně.

Momentálmě módní fialová je poněkud schizofrenní barvou. Symbolizuje kreativitu, magii a blahobyt, podporuje kreativitu a intuici, ale současně vyvolává pocity izolovanosti a melancholie. V žádném případě se nehodí na velké plochy.

Modrá je dobrá, to je všeobecně známo. Tato studená barva symbolizuje především vodu, klid, mír, jistotu a spravedlnost, uklidňuje a také způsobuje pocity zkracování času. Její jemnější odstíny se hodí do relaxačních prostor bytu jako jsou ložnice a koupelny, tmavší modrá zase napomůže funkci mozku v pracovně.

Autor: Ženy - E15


Když jsme unavení a nemůžeme si odpočinout, zahledíme se alespoň na trávník - zelená prý dělá dobře očím, je to barva svěžesti, přírody a nezkušenosti. Tmavá zelená se hodí do obývacích pokojů, světlá zelená do kuchyní a jemné odstíny této přírodní barvy působí japonsky.

Jednou z nejméně nápadných barev je hnědá. Není divu, že symbolizuje střízlivost, stabilitu a jistoty domova, a při použití v interiéru uklidňuje. Podobně nevýraznou barvou je šedá, která představuje neutralitu a je ideální jako dopňková barva k jasnějším barvám. Stejně jako v případě hnědé její tmavší odstíny působí naopak spíše rušivě.

Nejkontroverznější a současně nejpoužívanější barvy jsou černá a bílá. Černá je symbolem smutku, strachu a konfliktů a zmenšuje prostor, zatímco bílá je ztělesněním naděje, optimismu a čistoty a vzbuzuje dojem neohraničenosti a velkého prostoru, a protože sou tyto dvě barvy absolutními kontrasty, nejlépe se doplňují.

Takže až začne opravdový podzim a vy se podíváte z okna a spatříte všechny ty úžasné barvy, zkuste využít působení aspoň některých z nich…

Autor: Jana Michlová
2. října 2009

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video