Bezpečnost silničního provozu v zimě pro celou rodinu | e15.cz

Bezpečnost silničního provozu v zimě pro celou rodinu

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S blížící se zimou si jen málo řidiček uvědomuje důležitost zodpovědného řízení, dobře udržovaného vozidla a pneumatik pro bezpečnost své rodiny.

Pascale de Briey (52) je konstruktérkou pneumatik společnosti Goodyear již 24 let. V průběhu své kariéry pomáhala testovat a uvést na trh množství pneumatik Gooyear, které charakterizují některé z nejinovativnějších bezpečnostních technologií na současném trhu. Kromě toho je Pascale de Briey také manželkou a matkou čtyř dětí – dvou synů a dvou dcer – nyní již téměř dospělých ve věku od třinácti do třiadvaceti let.

Pracuji v Centru pro výzkum, vývoj a testování pneumatiky společnosti Goodyear v Lucembursku. Vídám tisíce pneumatik uvedených do provozu v mnoha různých testovacích procedurách, jak v laboratoři, tak na našem testovacím okruhu – testy, které měří přilnavost na vozovce, schopnost stabilně zatáčet nebo přilnavost za mokra. Každý den jsem svědkem toho, jak obrovský dopad mají pneumatiky na naši bezpečnost při pohybu po silnici. Vím, že nasazení správných pneumatik pro určitý druh počasí a podmínek na vozovce mi pomůže udržet rodinu v bezpečí. Ale kromě toho, že letošní zimu zajistíme, aby byla naše vozidla i pneumatiky v perfektním stavu, můžeme sami udělat ještě mnoho dalších věcí, abychom se ujistili, že jsou naše děti v zimě na silnici v bezpečí.

Vlastním příkladem a výchovou můžeme výrazně ovlivnit skutečnost, aby se z našich dětí stali zodpovědní účastníci silničního provozu. Jak vyrůstají, nejenže se musí naučit daná pravidla, ale musí také pochopit, že odpovídají za jeho bezpečnost. Jako rodiče bychom měli u našich dětí neustále posilovat vědomí důležitosti bezpečnosti silničního provozu. Děti a mládež je třeba učit na takové úrovni, která odpovídá jejich chápání a zkušenostem. Že jsou naše děti téměř dospělé, neznamená, že bychom jim měli přestat vštěpovat zodpovědné chování na silnici,“
říká de Briey.

Ti nejmenší…


Jak se dny začínají zkracovat, bývá už často tma, když jsme s našimi dětmi ještě venku. „Pamatujte si, že malé děti neumí zůstat v silničním provozu v bezpečí. Často nevidí přes zaparkovaná vozidla a nemají ještě tu zkušenost, aby odhadly rychlost a vzdálenost blížícího se vozidla. Je důležité připomínat jim, že jsou mnohem menší než auta, takže samy vidí na silnici hůře, ale ani ostatní motoristé je nemusí vždy zahlédnout včas,“ dodává de Briey.

Buďte vidět!


„Jako rodiče se stále obáváme o bezpečí svých dětí. Děláme vše pro to, abychom minimalizovali riziko nehod: učíme je základní pravidla bezpečnosti silničního provozu, kde a jak bezpečně přecházet silnici, ale musíme také zajistit, že budou jasně viditelné pro řidiče. A řekněme si to na rovinu: v zimě nenosíme zrovna to nejzářivější oblečení. Ačkoli si to nemusíme uvědomovat, může to mít vážné následky pro bezpečnost silničního provozu,“ upozorňuje Pascale de Briey.

Viditelné zimní bundy


Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zajistit, aby vaše děti byly vidět, je pamatovat na to při nákupu dětské zimní bundy – nejlepší je vybírat světlé a zářivé barvy.

Reflexní doplňky na oblečení


Přidání reflexního pásku na rameno nebo nošení bot s reflexními prvky také pomáhá zajistit, aby byly děti dobře vidět během šerých zimních dnů.

Připravte na zimu i jejich kola a školní batoh


Přidáním reflexních prvků zajistěte maximální viditelnost dětských kol a zkontrolujte, že světla – přední i zadní – fungují správně, abyste pomohli udržet děti v bezpečí. Ještě více zvýšíte viditelnost svého dítěte přidáním reflexních nálepek na školní batoh.

Jděte správnou cestou: buďte osobním příkladem/dobrým vzorem


Děti se učí následováním našeho příkladu. Můžeme strávit mnoho času vyprávěním o bezpečnosti silničního provozu, ale společná cesta do školy a zpět je ideální příležitostí k upevnění správného chování na vozovce. Vždycky buďte dobrým příkladem a vybírejte bezpečné místo k přechodu silnice, vysvětlete, proč se před přecházením silnice musíte zastavit na kraji chodníku, rozhlédnout se oběma směry a poslouchat provoz.

Autor: Ženy - E15


Obecně se má za to, že děti do devíti let nemají schopnost samostatného pohybu v silničním provozu. Je proto třeba vyhnout se za každou cenu tomu, aby byly malé děti samy na silnici s probíhajícím provozem nebo v její blízkosti. Jak ale děti rostou, je také důležité učit je, že jsou zodpovědné za svou vlastní bezpečnost, když vy nejste poblíž,“ zdůrazňuje de Briey.

Zastav, rozhlédni se, poslouchej!


Jedním ze základních pravidel, které je třeba děti naučit, je „Zastav, rozhlédni se, poslouchej.“

  • Poučte je o skrytých nebezpečích. Dívejte se po skrytých vjezdech a průjezdech, z nichž mohou nečekaně vyjíždět vozidla, a povzbuzujte děti k tomu, aby si jich samy všímaly.
  • Vyberte si správnou stranu vozovky. Zajistěte, aby vaše dítě chodilo na té straně chodníku, která je dále od provozu.
  • Soustřeďte se! Připomínejte dětem, aby se při přecházení silnice soustředily – děti se nechají snadno vyrušit.
  • Klíčem je aktivní učení. Veďte děti k tomu, aby mluvily o tom, co vidí na silnicích a jestli je to bezpečné chování, nebo ne. Nechte děti, aby se rozhodovaly s vámi, aby se učily činností.

Bezpečnost silničního provozu pro mládež


Se čtyřmi téměř dospělými dětmi pod střechou rozumím obavám, které má mnoho rodičů, když jsou jejich teenageři venku na silnici na kolech, motorkách nebo v autech naložených kamarády mířícími někam na večírek.

I když jsou naše děti již téměř dospělé, je moudré připomínat jim důležitost zodpovědného chování na silnici. Zdůraznit potřebu soustředit se a být za všech okolností opatrní, varovat před nebezpečím při poslouchání hlasité hudby, telefonování nebo psaní textových zpráv během účasti v silničním provozu – ať už pěšky, na kole nebo v autě. To vše může pomoci udržet je v bezpečí.

Je také důležité stále jim připomínat jejich vlastní zodpovědnost – nenastupovat do auta s řidičem, který pil alkohol, vždycky používat bezpečnostní pás, nikdy neřídit pod vlivem alkoholu – tyto věci musíme našim dětem stále zdůrazňovat. Teenagery můžeme také upozornit na chování jiných lidí, kteří ohrožují sami sebe, a tak jim ukázat jejich vlastní nebezpečné chování, které si nemusí uvědomovat,“
podělila se o svoje zkušenosti Pascale de Briey.

26. října 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video