Buďte ženou! Je to dřina, ale stojí to za to. | e15.cz

Buďte ženou! Je to dřina, ale stojí to za to.

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Coufalová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový účes, sexy modýlek, šminky, šperky. Kolegové na vás obdivně zírají a vzápětí vám vnutí úkol, do kterého se jim nechce. Cestou domů zjistíte, že bez použití loktů se z přecpané tramvaje nedostanete. Po skvělé večeři se na vás partner vášnivě vrhne, ale co z toho, když váš orgasmus se odmítá vrátit z dlouhodobé dovolené. Být žena je dnes dřina. Ale musí to tak být?

Stát se někým, kým už dávno jste, zní absurdně. Ale upřímně, jak moc se jako žena cítíte? Asi by to mohlo být lepší. Spousta žen to tak vnímá. Jenže když žijete s partnerem, který se chová lecjak (jako syn, táta, macho, mamánek, doplňte si sama…), jen jako dospělý muž ne, potom nezbývá, než abyste byla doma „za chlapa“ vy (pro něj i pro děti); a v zaměstnání musíte obstát mezi soutěživými chlápky, to je pak těžké…

Vlastně už ani nevíte, jaké to je. Víla v romantickém hábitu? Svůdná dračice? Aktivní superžena? Takové modely „pravého“ ženství nám servírují ženské časopisy, a hned nám taky poradí, jaké hadýrky si máme za tímto účelem pořídit. Ne že by změna „obalu“ nebyla úplně od věci. Navíc začít programově nosit třeba sukně, i když doteď jste na sobě nesnesla ani noční košili, je něco, co pro svůj lepší pocit můžete udělat hned. Ale chce to něco víc.

„Vnímám, že ženy se skutečně chtějí vrátit ke své ženskosti – a tím nemyslím falešný feminismus ani princeznovskou křehkost. Uvnitř každé ženy je obrovská touha po jemnosti a divokosti, ale je ukryta pod nánosy zákazů a výchovy,“ říká psycholožka Helena Křováková. „Neexistuje univerzální lék na to, jak se zase začít cítit jako žena. Podle mého názoru je důležité naučit se vnímat signály těla, ve vztahu věřit více smyslům a intuici než tomu, co nám říká mysl.“

TAK O TOMHLE TANTRA FAKT NENÍ…

Ženy by si podle Heleny Křovákové měly ujasnit, v čem je jejich největší síla. Žena pečuje, zkrášluje, naplňuje prostor láskou, empatií, často jedná emotivně, zatímco muž koná, chrání, loví, drží řád a plán. „Kdyby tyto polarity fungovaly i v praxi, bylo by to jednoduché. Jenže muži a ženy si role ve společnosti různě povyměňovali. Ženy dokážou uživit rodinu, ale zapomněly, jaké je to být hýčkána. Část mužů se zase naopak zjemnila ženskou energií. Není nutné tyhle získané dovednosti zapomenout, ale je důležité znovu k nim přibrat ony původní kvality,“ říká psycholožka.

K tomuto tématu má zřejmě nejblíže tantra, bohužel dodnes opředená spoustou mylných domněnek. Někdo vnímá přívržence tantry jako zvrhlíky, kteří pod rouškou duchovna souloží jako králíci. Dalšího napadne něco o tajemných mystických rituálech. Ani jedno není pravda. Tantra je o práci s energií, k níž přistupuje skrze tělesnost. Jde o porozumění dynamice vztahu muž a žena, proč a jak fungují zákony přitažlivosti či odpudivosti a alchymie vztahu jako taková.

... A O TOMHLE NAOPAK JE

„Právě sexualita a sex jsou velmi upřímným indikátorem toho, jak na tom jsme,“ vysvětluje Helena Křováková, která je současně lektorkou tantry. „Ne náhodou nás tantra stejně přitahuje, jako odpuzuje. Nutí nás shodit masku a odhalit se i ostatním – a nejde samozřejmě o oděv. I partneři se v tantrických rituálech najednou vidí zcela jinak. A když přestanou hrát role a urputně hájit svou pravdu, začne fungovat i sex.“

„Mám ráda práci s tělem v kontextu sexuality. Můžeme si horem dolem něco vysvětlovat, analyzovat, racionalizovat, ale své tělo,neokecáme‘,“ tvrdí také Denisa Říha Palečková, zakladatelka centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. „V důsledku práce s ním můžeme ve velmi krátké době procítit jádro případných problémů a bloků, a také je poměrně rychle pustit. Často od našich klientů slýchám, že jim i pouhý víkend s námi dal víc než měsíce, či dokonce roky u psychologa či sexuologa.“

Jako účinnou cestu spojení se sebou Denisa speciálně ženám doporučuje tzv. tantrickou masáž, tedy celostní smyslnou masáž (zahrnující celé tělo, včetně intimní oblasti, pokud si to žena přeje). Ignorování ženských orgánů s sebou totiž nese také zapomínání na svou ženskost, což se může projevit nemocí (záněty, cysty, myomy…). Zbavit se bolestivé menstruace nebo vyléčit traumata z náročných porodů, operačních zákroků i necitlivého sexu umožňuje i tzv. vaginální mapování. „Masážní terapeut/ka nebo sexological bodyworker se dotýká na vybraných místech vaginálních stěn a tzv. mapuje jejich fyzickou citlivost i emoční mapu. Celý proces řídí žena a sama naviguje ohledně tempa nebo síly tlaku,“ dodává Denisa.

ROZPROUDIT ENERGII

Příležitost, jak poznat svou ženskou stránku a srovnat vztahy s opačným pohlavím, nabízí i tantra jóga mohendžodáro.

Proč mohendžodáro? Starobylé město toho jména, které se před více než 2500 lety rozkládalo na břehu řeky Indu, bylo několikrát zničeno potopami, ale jeho obyvatelé ho vždy obnovili. A takovým městem je vlastně i vaše tělo, na jehož stavu se podepsaly krize všední existence, a vy ho nyní můžete vybudovat znovu a učinit krásnějším než kdykoli předtím.

Autorkou školy tantra jógy mohendžodáro je lékařka Monika Sičová a několik tisíc absolventek jejích kurzů potvrzuje, že propojení prastarého systému s poznatky moderní vědy, přizpůsobené potřebám a mentalitě středoevropské ženy, opravdu funguje. Jde o fyzické cvičení spojené s meditací a terapeutickými technikami. Důležitou součástí jsou bioenergetická cvičení, práce s dechem, relaxace a tanec. Po skončení kurzu byste měla pokračovat ve cvičení i doma.

SKVĚLE VYPADÁŠ!

Tantra jóga mohendžodáro je soubor na sebe navazujících pozic těla, tzv. ásan, které vytvářejí energetický celek, jehož zvládnutím se naučíte rozvádět svou sexuální (tedy životní) energii do celého těla. Cvičení působí na úrovni těla, duše i ducha, je však jen na vás, jak hluboko se pustíte. Spirituální rozměr cvičení vás nemusí nutně zajímat, možná vám úplně postačí, když si cvičením vyléčíte své zdravotní problémy a vylepšíte své sexuální prožívání. Pravděpodobně vám pak bude okolí říkat, jak mladistvě vypadáte. To je prima bonus navíc – mohendžodáro totiž aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí a ty pak ve větší míře produkují estrogeny.

„Prostřednictvím tantra jógy si uvědomíte tradiční ženské hodnoty, jako je láska, umění, lidské vztahy… Přijmete za své přirozené role ženy, jež je matkou, ochránkyní, léčitelkou, patronkou domova a také tou, která láskyplně přijímá muže,“ vysvětluje autorka konceptu mohendžodára Monika Sičová (www.mohendzodaro.cz). To ale nelze, aniž byste vyléčila svá stará zranění, nefunkční vzorce a traumata. Dokud se s nimi nesrovnáme, nepustí nás dál.

Mohendžodáro pracuje s konceptem vnitřní ženy, vnitřního muže a vnitřního dítěte, což jsou doplňující se složky naší osobnosti. Vnitřní dítě reprezentuje schopnost tvořit, překračovat hranice a otevírat se novému poznání. Vnitřní žena stojí za dovedností vcítit se, odevzdat se, přijímat, spojovat protiklady, naopak vnitřní muž zastupuje schopnost bojovat, zaujmout, ochraňovat a vládnout. Teprve vyléčením vnitřního dítěte a uvedením vnitřního muže a vnitřní ženy do vzájemného souladu se můžete proměnit ve zralou ženu, schopnou navazovat dospělé vztahy.

MANIPULACE ANI NAPODOBOVÁNÍ NIC NEŘEŠÍ

Mohendžodáro praktikují ženy různých povah i profesí a všechny spojuje potřeba a přání najít svou ženskou sílu. Sice dokážou obstát v mužském prostředí, ale cítí, jak je to vnitřně ničí. „S překvapením zjišťují, že stačí řešit problémy jemným ženským způsobem a muži je začnou hájit a sami jim nabízet pomoc. Podvědomě totiž cítí, když žena podporu přijímá,“ vysvětluje Monika Sičová.

Ženy instinktivně cítí, že chtějí žít v jiném druhu svobody, než jaký hlásají radikální feministky. Zároveň také chtějí dobře vycházet s muži. Jenže místo hledání vlastní síly se snaží mužům přiblížit napodobováním jejich modelů chování a jednání a dostávají se tak do pasti „mužů v sukních“, případně se snaží manipulovat muži rádoby „ženskými zbraněmi“. Obojí je pracné a dlouhodobě k ničemu. „Musíme se znovu učit uctívat muže, poděkovat jim za to, že jsou. A stejný postoj by k nám měli zaujmout i muži.“

Na závěr Monika Sičová zdůrazňuje: „Ženská archetypální potřeba je vytvářet domov, budovat hnízdo a vytvořit něco trvalého. Naše síla je v naší ženskosti, a když ji správně používáme, dosahujeme v práci i životě podstatně většího uspokojení, stability a jistoty. A jen jako ženy ve své ženské síle si přitáhneme muže v mužské síle a můžeme s nimi mít dospělé a vyrovnané vztahy jako s partnery i jako s přáteli.“

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Coufalová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video