Češi a Slováci dostanou milion kondomů zdarma | e15.cz

Češi a Slováci dostanou milion kondomů zdarma

ZDROJ: Ženy - E15

BIX

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový český výrobce kondomů, společnost BiX, chce během následujících tří let rozdat v Čechách a na Slovensku milion kondomů zdarma. BiX chce kampaní podpořit chráněný pohlavní styk.

Údaje o pohlavních chorobách každoročně zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. V roce 2007 bylo evidováno o 63 % případů syfilidy více než v předchozím roce. Bylo zjištěno 822 nových případů. Od začátku 90. let byla vyšší čísla jen v letech 2000 až 2003.

Kapavkou v roce 2007 onemocnělo 1149 lidí a ve srovnání s rokem 2005 došlo k nárůstu o 33 %. Téměř 2/3 případů těchto pohlavních chorob bylo registrováno u svobodných osob. Podle údajů Státního zdravotnického ústavu bylo v roce 2008 virem HIV infikováno 147 lidí a u 26 lidí se rozvinul AIDS. To jsou historicky nejvyšší počty od roku 1985, kdy jsou případy zaznamenávány.

Často používaná hormonální antikoncepce neřeší ochranu proti pohlavním chorobám a AIDS. Nejspolehlivější možnost ochrany při sexuálním styku je používání kondomu. „I když nejbezpečnější je nesouložit vůbec“, říká MUDr. Radim Uzel a dodává „ale takových, co to dlouhodobě vydrží, není mnoho, protože sexuální pud patří mezi ty nejsilnější, kterým je lidstvo vybaveno.“

Nejlepším způsobem, jak lidem ukázat funkčnost kondomu, je dát jim možnost si kondom zdarma vyzkoušet. „Hlavním rizikem sexu jsou pohlavní nemoci a jedinou velmi účinnou ochranou před přenosem pohlavních nemocí je kondom,“ říká Josef Vybranec, ředitel společnosti BiX. Češi jsou na rozdíl od některých jiných evropských národů ve spotřebě kondomů pozadu. Zatímco např. ve Skandinávských zemích se pohybuje okolo 3-4 kusů, naši občané se spokojí jen s necelými dvěma kusy za rok.
 
5389155:normal690:true:true

Společnost BiX klade velký důraz na sexuální osvětu a výchovu. Podporuje osvětový přednáškový projekt MUDr. Petra Kováře pro desetitisíce studentů základních a středních škol celé ČR a je také partnerem v současnosti připravované knižní publikace Dr. Radima Uzla a Dr. Petra Kováře Antikoncepční otazníky – o antikoncepci převážně vážně, jež by měla přijít na knižní pulty v následujících měsících.

Kondomy se budou mimo jiné rozdávat při přednáškách ve školách nebo prostřednictvím gynekologických ambulancí. „Chceme se také zaměřit na různé hudební, taneční a jiné podobné zařízení, kam mladí lidé rádi chodí ve svém volném čase,“ říká Josef Vybranec.

Počet rozdaných kondomů se bude průběžně zobrazovat na webových stránkách www.bix.cz. Na nich bude veden i deník, kde budou uváděny aktuální akce spojené s rozdáváním kondomů. „Chtěl bych vyzvat i další firmy a organizace, kterým není sexuální osvěta lhostejná, aby se na nás obrátili a na tomto projektu s námi spolupracovali,“ dodává Josef Vybranec.

Autor: BIX
4. 3. 2009

Autor: BIX

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video