Cestování s dětmi: Plánuje zastávky a nepodceňujte únavu! | e15.cz

Cestování s dětmi: Plánuje zastávky a nepodceňujte únavu!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý rok se tisíce motoristů z celé Evropy vydávají na dlouhé, často vyčerpávající cesty bez adekvátní přípravy vozu a dostatečného odpočinku. A právě v letním období dochází k vysokému počtu dopravních nehod.

Jeďte tak, abyste zůstali naživu
Mnoho lidí zamíří na dovolenou rovnou z práce. Ve spěchu před odjezdem pak často zanedbají kontrolu a přípravu vozu, která by měla cestě předcházet. Není ničím překvapujícím, že právě to se odráží v problémech hlášených během cesty. Průzkum ukázal, že ke 32 % poruch a technických závad dochází právě na cestě do prázdninové destinace1.

Bezpečná a klidná cesta začíná kontrolou všech vozů – automobilu, karavanu či přívěsu – a jejich údržbou před odjezdem,“ říká Pierre Poncelet, ředitel testovacího oddělení společnosti Goodyear, který každý den zodpovídá za více než 40 000 bezpečně ujetých kilometrů. „Nikdo z nás si nepřeje, aby nám dovolenou zkazila porucha během cesty. Mnoha problémům však lze předejít už pravidelnou údržbou. Zvláštní kontrola před odjezdem nám může ušetřit spoustu starostí a pomoci dostat se do cílové destinace hladce a bezpečně.“ 


Podcenění únavy jako hlavní příčina nehod
Cestování v létě, ať už se jedná o 500 kilometrů dlouhý výlet nebo výpravu delší než 1 000 km, s sebou vždy přináší řadu specifických obtíží. Silný provoz, dlouhé vzdálenosti a kombinace řízení během dne a noci může pro schopnosti řidiče představovat náročnou zkoušku.

Průzkum ukázal, že mnoho řidičů stále podceňuje účinky únavy, ospalosti a poklesu ostražitosti na svoje schopnosti při řízení vozu. Tvrdá fakta: kupříkladu ve Francii je jedna ze tří smrtelných nehod způsobena právě únavou a ospalostí.
Vyjet v létě na dovolenou je něco jiného než řízení do práce a domů a vyřizování každodenních povinností. Vydat se motorovým vozidlem na dlouhou cestu vedoucí přes několik zemí přináší zvláštní rizika, která musíme brát v potaz,“ uvádí Poncelet. „Neznámé silnice, dlouhé hodiny strávené za volantem a řízení ve dne i v noci v kombinaci s rodinou, která netrpělivě očekává příjezd do cílové destinace, nepředstavují zcela standardní podmínky.“

Řízení v noci si vybírá svou daň
Mnoho řidičů dává přednost jízdě v noci, protože se tak vyhnou silnému provozu a horku během dne. Řízení v nočních hodinách si však na těle vybírá svou daň, a to je bohužel příliš často podceňováno.

Tipy pro bezpečnou jízdu:
- Vydávejte se na cestu dobře odpočatí! Před odjezdem si dopřejte dostatek kvalitního spánku.
- Respektujte svůj biorytmus. Vyrazte v době, kdy jste obvykle aktivní a vaše tělo je svěží.
- Nepijte před odjezdem alkohol.
- Neužívejte žádné léky, které by mohly přivodit ospalost.
- Při odjezdu se vyhněte dopravní špičce.
- Pravidelně zastavujte. Odpočiňte si hned, jakmile pocítíte známky únavy. Jděte se na chvilku projít.
- Snažte se zamezit vysokým teplotám uvnitř vozu. Výzkum ukázal, že vysoká teplota má stejný vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi.Asi 40 % nehod se odehraje v noci. To není ničím překvapujícím vzhledem k tomu, že řízení v nočních hodinách snižuje schopnosti řidiče. Důsledkem je přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého, neschopnost udržovat stálou rychlost a vyšší počet korekcí směru při řízení. „Pokud se rozhodnete pro jízdu v noci, ujistěte se, že je vaše auto dobře připravené. Čistá přední i zadní světla, blinkry a okénka jsou pro bezpečné cestování za tmy zásadní. Ověřte si, že přední světla míří tak, aby dobře osvětlovala vozovku a neoslepovala ostatní řidiče. Snižte rychlost a udržujte větší rozestupy. Pamatujte na to, že za tmy je obtížnější odhadnout rychlost a vzdálenost vozidla,“ radí Poncelet.

Plánování pro bezpečnou cestu
Naplánovat si cestu předem, včetně odpočinku a zastávek, pomáhá rozložit trasu na realistické a dobře zvládnutelné úseky, kterými se dostanete do cíle bezpečně a v klidu.

Rozplánování zastávek na odpočívadlech po celé délce trasy ještě před odjezdem pomáhá řidičům dodržet rozumnou délku jednotlivých úseků cesty. Faktem je, že řidiči, kteří si nenaplánují své zastávky předem, se pak často nutí k ujetí ještě několika kilometrů navíc, a to je právě okamžik, kdy se začnou rizika zvyšovat. Únava snižuje koordinaci a schopnost vykonávat více činností naráz, což jsou při řízení zcela zásadní věci,“ doplňuje závěrem Piere Poncelet.

9. srpna 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video