Cestujeme na vlastní pěst | e15.cz

Cestujeme na vlastní pěst

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Touha po naprosté svobodě pohybu, vůně dobrodružství či úspora peněz jinak shrábnutých cestovkou. To mohou být důvody, které povedou k rozhodnutí vyjet za hranice na vlastní pěst. Na co si dávat pozor, čeho se vyvarovat a jak se připravit?

Poslední dobou přibývá lidí, kteří nechtějí odevzdat svou dovolenou do rukou cestovních kanceláří a vyrážejí do zahraničí sami. Není to výsada jen mladých baťůžkářů, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dovolenou si bez cestovky zařizují i starší a pohodlnější lidé.

Absence placeného zprostředkovatele ale s sebou přináší krom výhod v podobě volnosti, dobrodružství a finanční úspory i jisté starosti. Předně se musíte ve všem spolehnout vždy sami na sebe. Nemůžete počítat s tím, že případné problémy za vás vyřeší nějaký delegát, a k dispozici nemusíte mít ani tlumočníka. Přesto můžete mít ze svého výletu zážitek na celý život. K tomu vám pomůže několik dále uvedených rad.

Rekognoskace terénu


Dříve, než někam vyrazíte, je důležitá důkladná příprava. Rozhodně nestačí si jen někam koupit letenku a čekat, že se to nějak samo vyvine. Klíčovým se stávají informace ohledně samotného vstupu do cizí země a vašem následném pobytu tam. Je třeba především zjistit, jestli má Česká republika s cílovou destinací bezvízový styk, nebo naopak musíte vízum zařizovat. Rozdíl také je, jestli vízum můžete získat klidně až na hranicích při vstupu do země, nebo o něj musíte požádat dopředu na příslušné ambasádě a pak čekat na vyřízení.

K těmto informacím se snadno dostanete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v sekci Cestujeme. Na tomto serveru získáte i důležité kontakty na zastoupení naší republiky v dané zemi, krizová telefonní čísla apod. Tyto údaje si rozhodně někam poznamenejte a vezměte s sebou. Při výjezdu do rizikových zemí raději informujte ambasádu o svém pobytu. Nezapomeňte také na to, že jako občan Evropské unie máte právo využít služeb velvyslanectví jakékoli členské země. To se týká především států, kde ČR nemá své zastoupení.

Bezpečnost především


Pokud hodláte vyrazit do nějaké exotičtější země, pak si rozhodně zjistěte aktuální bezpečnostní situaci. K tomu opět dobře poslouží poměrně slušně aktualizované stránky ministerstva zahraničí. Naleznete zde např. doporučení ohledně toho, do kterých částí příslušného státu se nevyplatí vypravovat či na co si máte při pobytu tam dávat pozor. Před cestováním do méně stabilních oblastí se nebojte přímo kontaktovat příslušnou ambasádu či konzulát a dotázat se tam na aktuální situaci. E-mail vás nic nestojí a čeští zastupitelé ochotně odepíšou zpravidla do několika dnů.

S bezpečností se pojí i cestovní pojištění. Riskovat a nepojistit se kvůli několika korunám denně se opravdu nevyplatí. Součástí pojištění jsou nejrůznější dokumenty, kartičky s kontaktem na krizovou linku atd., které si rozhodně nezapomeňte vzít s sebou. Při uzavírání pojištění se důkladně seznamte s tím, co vše je v pojistné smlouvě zahrnuto. Rovněž si ověřte, jestli vámi provozované aktivity (typicky různé sporty) jsou součástí pojistky. Jestli ne, připlaťte si. České pojišťovny se totiž rády v případě nějakých problémů zdráhají vše uhradit a hledají nejrůznější chyby v uzavřené smlouvě i ve vašem počínání.

Uspořená libra

Pokud plánujete svojí dovolenou v dostatečném předstihu, můžete si nejen ušetřit nepříjemné starosti o to, kde složíte svou hlavu, ale také značné množství peněz. Především při klasických koupacích dovolených, kde budete delší čas trávit na jednom místě, je prakticky nutné rezervovat delší dobu dopředu apartmán či pokoj v hotelu. Rezervace noclehu ale není na škodu ani v případě baťůžkářského stylu cestování. Předejdete tak nepříjemnostem v podobě obíhání nejrůznějších hotýlků a hledání volného místa.

Další starostí při cestování do zahraničí jsou valuty. Pokud jedete někam, kde se platí eurem, dolarem či jinými měnami, které jsou bez problémů vyměnitelné v tuzemských bankách, pak není co řešit. Jestliže ale jedete někam, kde výše uvedené podmínky neplatí, tak je třeba zauvažovat o alternativě. Tu představuje především platební karta. Výběr větší částky z bankomatu v zahraničí často vyjde laciněji, než vyměňovat peníze na místě přes třetí měnu. Nicméně alespoň malou hotovost v eurech či dolarech si s sebou pro jistotu určitě vezměte.

Lejstra, papíry a dokumenty


Byrokracie je věčná a platí to pro všechny země světa. Pro cestování do států EU si vystačíte pouze s občanským průkazem, do jiných zemí ale už s sebou budete muset vzít pas. Jeho platnost by neměla vypršet minimálně půl roku po návštěvě cizí země, protože velké množství států tuto podmínku vyžaduje pro vstup na vlastní území. Cestujete-li s dětmi, dopřejte jim nejlépe vlastní pas, případně alespoň zkontrolujte, že je máte zapsané ve vlastním pasu.

S pasem se pojí ještě jedna nepříjemnost a tou jsou případná razítka či víza ze zemí, které jsou nepřátelské vůči státu, do kterého hodláte jet. Například s izraelským razítkem vás nepustí do většiny arabských zemí. Nemusíte ale zoufat. Z politických důvodů totiž můžete vlastnit více pasů, takže pokud je ten váš pro cestu do vybrané země nepoužitelný, jednoduše si nechejte vystavit nový.

Kromě pasu si rozhodně nezapomeňte všechny další dokumenty nutné pro vstup do země – především víza. Ty mohou být zapsané přímo v pasu, takže se o ně dál nemusíte starat, nebo mohou mít podobu externích dokumentů, které si musíte vzít s sebou. Plánujete-li na dovolenou odjet vlastním autem, nebo si hodláte půjčit vůz přímo tam, nezapomeňte si pro destinace mimo EU zřídit mezinárodní řidičský průkaz. To by bylo ze základních doporučení vše. Šťastnou cestu a příjemnou dovolenou vám přeje server Ženy.cz!

Autor: Josef Kraus
17. dubna 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video