Co a jak po porodu | e15.cz

Co a jak po porodu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina porodnic propouští novopečenou maminku po týdenní hospitalizaci domů. Za tu dobu se maminka musí naučit mnoho nových věcí o sobě i svém miminku.

1. den
Miminko je na světě, je umyté, a teď je v péči pediatrů. Vy sama zatím ležíte na porodním sále a odpočíváte. Porodnice zpravidla dodržují dvouhodinovou „čtvrtou“ dobu porodní kdy žena, která právě porodila, odpočívá pro případ nějakých komplikací přímo na porodním oddělení.
Po uplynutí této doby vás sestra převeze na oddělení šestinedělí, kde budete opět odpočívat - lékaři doporučují dalších šest hodin na lůžku. Poté vás sestra z oddělení odvede na toaletu, kde by jste se měla pokusit vymočit a pak do sprch. Bude vám neustále na blízku - porod je velmi náročná záležitost, mohla by se vám zamotat hlava, udělat se vám zle. Pokud máte jakékoliv potíže raději se zeptejte sestry. První den po narození je miminko často umístěno na novorozenecké oddělení a to i přestože je běžný pobyt matky a dítěte na jednom pokoji. Čerstvě narozená miminka bývají umístěna do inkubátorů pod modré světlo a je jim věnována zvýšená pozornost - miminko se postupně adaptuje na nové prostředí.
Sestry z novorozeneckého oddělení vám miminko donesou a pomohou vám s prvním kojením. Mateřské mléko zatím ještě nemáte, prsy začínají produkovat mlezivo. Některá miminka však zatím ještě pít nechtějí - jsou dostatečně předzásobena z vašeho bříška. První den by měl být pro vás i vaše miminko dnem odpočinku, kdy se necháte hýčkat personálem a příbuznými.

2. den
Vy a vaše miminko máte za sebou prvních 24 hodin. Jste již částečně zotavená, přesto se raději pohybujte opatrně - stále se vám ještě může udělat slabo. Pokud jste měla nástřih hráze, budete jen s obtížemi sedat, rána bude bolet ještě několik dní (lépe než na tvrdé židli se sedí na plovacím nafukovacím kruhu).
Děloha se začíná rychle svinovat, krvácení je silné. Důležité je dodržovat přísnou hygienu a podle potřeby se sprchovat i několikrát za den. Na bolavé rány je nejlepší studený obklad, při sušení místo ručníku můžete použít fén. Pokud na tom budete již fyzicky dostatečně dobře, můžete si vzít miminko k sobě na pokoj. To jak miminko koupat, přebalovat, převlékat, jak pečovat o pupík vám vysvětlí sestry z novorozeneckého oddělení. Pokud se bojíte sama koupat nebo si ještě nejste jistá, zda dobře miminko přebalujete, požádejte sestru o pomoc - můžete napoprvé pečovat o miminko s její spoluprací a pod jejím dohledem.
Budete i nadále přikládat dítě k prsu a to i když ještě nebudete mít mléko - miminko si tak lépe procvičí sací reflexy a vám se urychlí nástup laktace (ta přichází většinou 3-4 den po porodu).

3. den
Začínáte být zkušená maminka. Miminko, pokud to váš a jeho zdravotní stav dovolí je s vámi na pokoji, již by jste oba měli zvládnout techniku kojení.
Nadále udržujte přísnou hygienu, porodní rány chlaďte studenými obklady, naopak prsy udržujte v teple - sprchujte je teplou vodou, do podprsenky dávejte látkové pleny - ty zachytí unikající mléko a zároveň dostatečně prsa prohřejí, takže mléko se bude snadněji spouštět a prsa nebudou naběhlá a zatvrdlá. Pokud již máte mléko a miminko dostatečně nesaje, tak použijte odsávačku, nebo mléko odstříkávejte ručně - podpoříte tak tvorbu mléka a prsa opět nebudou bolestivě nalitá a zatvrdlá.
Pokud máte hemeroidy, tak použijte dubovou mast. V případě zácpy požádejte o glycerínový čípek.

3. - 5. den
Po porodu dochází k velkým hormonálním výkyvům, což se u řady maminek projeví návaly smutku a slzičkami. Nebojte se plakat - personál nemocnice je na tuto situaci připraven a vám se tak uleví.
Většina miminek již saje vaše mateřské mléko. Starejte se o prsa - udržujte hygienu, často měňte vložky do podprsenky, v případě popraskání si je nechte od sestřiček na šestinedělí ošetřit.

Den návratu domů
Každá porodnice má jiné zvyky, kdy propouští maminku s miminkem domů - většinou je to 5. nebo 6. den po porodu, u císařského řezu o 1 až 2 dny později (tedy pokud je miminko i maminka zdravotně zcela v pořádku).
Máte tedy dostatečně dlouhou dobu se vše naučit, na vše se zeptat. Později už budete odkázaná sama na sebe, na pomoc příbuzných nebo dětské lékařky.
Vychutnejte si dobu, kdy se můžete věnovat jen a jen miminku - po návratu domů vám přibudou starosti s vařením, praním, žehlením…

Uvedeno ve spolupráci s www.nasedetatko.com

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video