Co dělá váš manžel na seznamce? | e15.cz

Co dělá váš manžel na seznamce?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana LeBlanc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zadaných mužů, kteří hledají milenky na seznamkách, nebylo nikdy málo. Poslední dobou ale přibývá takových, kteří si slovo „ženatý“ napíšou přímo na svůj profil, případně potenciálním zájemkyním ukazují i ženu a děti. Proč se chtějí seznamovat a co si od toho slibují?

Jan (37): Nejsem tu, abych se oženil. Ženatý už jsem. Ani proto, abych se jen pobavil. Není mi dvacet. Pokud ti ale chybí kamarád, přítel, ale taky milenec, tak jsi ho možná našla. Dobré víno a gastronomie spojená s hezkým večerem?“ Janova fotografie s tímhle popiskem se nachází v jedné seznamovací aplikaci, na níž by člověk čekal spíš lidi bez závazků. „Kolik takových tam je?“ ptám se kamarádky Jindry, když mi Janův profil ukazuje. „Zprůměrovat se to nedá, ale je jich hodně. Společně s těmi, kteří si chtějí užívat a nevázat se, je to vlastně většina. Hlavně v aplikacích jako Tinder nebo Badoo,“ říká.

Ani nás vlastně nepřekvapuje, že muži hledají milenky a „kamarádky“, tohle se dělo už dávno před vynálezem internetu. Tehdy ale informaci, že jsou ženatí, rozhodně nikde nevytrubovali. Dnešní muži na to ale jdou přesně opačně. Alespoň ti ve virtuální realitě. Svůj profil na seznamkách mají vyšperkovaný větami jako „lásku už nehledám, mám ji doma“ a z fotek by člověk soudil, že na nějaké dopisování nebo večeře nemůžou mít s rodinou čas. „Taky nemají. Proto se chtějí scházet hlavně během dne, pokud se tedy chtějí vůbec scházet…“ konstatuje další kamarádka Marcela.

Podle obou mých přítelkyň dává přiznání k rodinnému stavu smysl. V dnešní době, kdy každý sleduje každého, je zatloukání přinejmenším trapné. Navíc to poslední, co takový ženatý muž na seznamce chce, je riziko, že by se mu nová žena pletla do života. Takže přiznání je vlastně způsob, jak rovnou odfiltrovat ty potenciálně problematické. A je možné, že někteří muži se tím zároveň dopředu tak trochu „zbavují“ i pocitů viny. Když řeknete, že jste zadaní, a dáte si na profil fotku partnerky, nikdo, jakkoli šíleně to zní, vám nemůže vyčítat, že ji podvádíte. Prostě se to přihodilo a může za to „ta druhá“, která vás balila – přece věděla, že jste zadaní!

VZORNÝ MANŽEL BALÍ HOLKY

„Jestli sním o jiných ženách než o té, kterou mám doma?“ opakuje kamarád Lukáš položenou otázku. Známe se od puberty a bavíme se skoro o všem. Lukáš už ví, že po replikách typu „vidím pěknou holku na ulici a říkám si, ten by jí tam slušel“ mu nevyprsknu doušek merlotu zděšeně do obličeje, ale budu to akceptovat jako součást mužského charakteru – přičemž budu zároveň naivně doufat, že muž, kterého mám doma, zrovna tento rys postrádá. Lukáš momentálně na seznamce není, ale kdysi byl, přestože by svou ženu nevyměnil za nic na světě.

„Ač je to ženám protivné, vrcholnou metou zdravého chlapa je rozmanitost – nikdo nechceme jíst třicetkrát do měsíce tentýž steak v té samé restauraci. Tohle je totéž. Jde o zážitek, kterým si chce člověk něco dokázat, takové to chlapské ‚mám na to‘,“ říká.

S jeho slovy souhlasí i obě moje kamarádky. Marcela se na seznamce nejčastěji potkává s těmi, kteří mají malé děti nebo narození potomka brzy očekávají. Jsou zkrátka v období, kdy jejich ženy často nemají na sex ani pomyšlení. „Většina takových mužů podle mého nechce své ženy opustit. Jen si potřebují dokázat, že jsou pořád chlapi,“ popisuje svou zkušenost.

Psycholožka Zuzana Lišková z Partnerské poradny v Jičíně jí dává za pravdu, když říká: „Muži jsou od přírody promiskuitní a toto je jeden z projevů. Ve světě, kde muž spoustu věcí musí, spoustu věcí nemůže, má chuť dělat něco, co nemusí a může. Jde pravděpodobně o jeden ze symptomů virtuální éry, který nemusí nutně znamenat, že je ve vztahu něco špatně.“ U mužů flirtujících na seznamce se dá předpokládat, že flirtují i v reálném životě. Nebo takhle: rádi by flirtovali, kdyby na to měli kuráž a zároveň schopnost udržet nezávazný flirt v mezích nenarušujících jejich manželství. Což jde samozřejmě lépe u počítače než v baru. Ačkoli muži nabízejí setkání u sklenky dobrého vína, večeři, kino nebo sex, dost z nich si nakonec vystačí se sexuálně laděným chatem. „Na erotické lince za to zaplatí. Na seznamce to mají zadarmo,“ říká Jindra.

SEZNAMKA ALIAS NOVÝ GENTLEMAN’S CLUB

Celkem logicky také platí, že kdyby ženatí muži na seznamkách neměli odezvu, buď by tam vůbec nebyli, nebo by svůj stav aspoň zatloukali. Jenže se děje přesný opak. Lukáš si prý dokonce vyplnil profil „ženatý“ jako součást balicí strategie. „Nic na ženy nezabírá víc než vzorný, trochu nespokojený manžel a otec od dětí,“ pochvaluje si s tím, že nejen tzv. sextext, ale i reálný sex mohl mít pokaždé, když se nalogoval na svůj profil.

Právě lehká dostupnost sexu dělá zejména z méně seriózních seznamek typu Tinder nebo Badoo takřka novodobý „escort servis“ – a bez poplatků. Když jsem nedávno dělala interview s deseti muži na téma vztahy a sex, prakticky sborově se shodli, že nikdy v minulosti nebylo tak snadné (a levné) získat ženu na sex, jako je tomu dnes. „Muži hledají levný sex nebo sex zdarma a my ženy jim klepeme na dveře,“ říkají Jindra s Marcelou. „Chlapi jsou už díky tomu tak rozmazlení, že vás zvou na první rande rovnou domů, ani nezaplatí večeři.“

Ale zpátky na seznamku. Řekněme, že jste pět let vdaná, máte muže, dvě děti, relativně vám to klape, až na to, že on má profil na seznamce. Je to nevěra? Samozřejmě záleží na tom, CO přesně tam váš muž dělá a jestli TO dělá jen u počítače nebo i v reálném životě. V tom, co není a co už je takzvaně přes čáru, se ale lidé stejně neshodnou. Když jsem tuhle otázku položila pár známým včetně psychologů, dostala jsem odpovědi od „pokud neopouští počítač, je to neškodný ventil“ po „všechno, co před partnerem tajíš, je nevěra“.

JE MI NEVĚRNÝ!

„Ono je to spíš tak, že příležitost dělá zloděje,“ uvažuje Jindra. „Já když jsem na dietě, také nechodím kolem cukrárny, protože se snadno může stát, že skončím s dortem na talíři.“ Jinými slovy, jak daleko je od chatování na seznamce k reálnému sexu? A je tu rovněž otázka: Tolerovat takové chování, nebo netolerovat? Sama za sebe si neumím představit, že by mi nevadilo, kdyby můj muž sdílel jakoukoli formou čas s jinou ženou. A ano, měla bych pochybnosti, co s námi bude dál.

Kdybych s tím přišla za psycholožkou Zuzanou Liškovou, nejprve by prý zkoumala, jaká žena vlastně jsem. Pokud bych pomýšlela na změnu a z manželova právě objeveného profilu se vlastně tiše radovala, poradila by mi brát to minimálně jako důvod pořádně si promluvit nejen o sexu, ale o smyslu celého vztahu. Jestliže bych si chtěla manželství udržet, navrhla by mi ptát se po důvodech, které mého muže na seznamku vedly. Jestli to byla potřeba zvednout si ego – nezatěžovat se tím a investovat do vztahu o něco víc než jen čas strávený na společném nákupu v Tescu. Pokud šlo o chronickou nevěru, rozhodnout se podle toho, jak moc mi vadí.

Muži jsou možná biologicky promiskuitní, ale mají mozek. A také mají rádi zvyk a pohodu, což ví každá žena, která se někdy pokoušela nějakého rozvést.

Autor: Jana LeBlanc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery