Den otců | e15.cz

Den otců

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Den matek popř. Mezinárodní  den žen jsou všeobecně známé a uznávané svátky. Víte ale, že "svůj" den  mají také muži - otcové?  Den otců se začal Den otců slavit od roku 1972. Zajímá vás jak a proč?

Tento svátek připadá podle americké tradice na 3. neděli v červnu. Oficiálně se začal Den otců slavit od roku 1972, za vlády presidenta Richarda Nixona. Ale jeho počátky sahají už do počátku 20.století.

Proč se vůbec Den otců slaví? Jeden příběh tvrdí, že byl svátek inspirován osudem rodiny Smartových. Maminka šesti dětí, paní Smartová, brzy zemřela a všechny potomky vychovával jen jejich otec- Wiliam Smart. Na jeho počest pak uspořádala jedna z jeho dcer velkou oslavu, aby tak tatínkovi projevila svou vděčnost za všechno, co pro ně udělal.

Den otců také slavíme proto, že kdysi došlo k explozi miny, při níž zahynulo 361 mužů, většinou již mající potomky. Ale zřejmě byl tento významný den inspirován i Dnem matek.

Autor: Ženy - E15

Ve většině zemí „tatínky“ slaví  3.červnovou neděli.

V některých katolických zemích je Den otců slaven na Svátek sv. Josefa (např. v Argentině).

V Německu pro změnu mají oslavy mužské části populace dvě. „Vatertag“ se slaví v Den Nanebevzetí (40.den od Velikonoc), je to státní svátek. Regionálně se slaví „Männertag“ (den mužů) nebo „Herrentag“ (den pánů, gentlemanů).

Muži podnikají pánskou jízdu, nějaký výlet, kdy s sebou vezmou soudky s pivem nebo vínem (v závislosti na regionu) a plno jídla, jako např. klobásky, párečky, vejce a mnoho dalšího.

Autor: Ženy - E15

Oslavte den otců, origiálním dárkem může být třeba zážitek.


V České republice, kde se ještě Den otců oficiálně neslaví, se koncem roku 2008 objevily návrhy, aby se tento významný den stal součástí našeho kalendáře tak, jako je tomu již ve většině zemí. U nás svátek tatínků podporuje Linda Vavříková, majitelka Firmy na zážitky.

Myslím si, že si muži-otcové zaslouží být odměněni stejně tak jako my ženy o Den matek. Já sama na svém partnerovi vidím, jak úplně pookřeje, když je během Dne otců obdarován,“ vzpomíná Linda Vavříková.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video