Desatero pro fungující partnerský vztah | e15.cz

Desatero pro fungující partnerský vztah

ZDROJ: Ženy - E15

Libuše Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Instantní návody na život neexistují, ale s některými pravidly se zkrátka žije líp. Nevěříte? Tak si zalistujte biblí a zopakujte desatero. Nebylo by nám všem tak nějak líp, kdybychom měli jeho deset bodů neustále na paměti? Zkusme se dnes zamyslet, jak by mělo vypadat novodobé desatero pravidel pro fungující partnerský vztah.

1. Nikdy, ale skutečně nikdy nelezte partnerovi do mobilu a do mailu. Jestli máte neblahá podezření, otevřeně se zeptejte a neponižujte sami sebe. Slíděním utrpí vaše sebeúcta.

2. A když jsme u technologií, sexuolog Weiss radí místo dřívějšího „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ pravidlo „mazat, mazat, mazat“. Protože existují lidé, kteří pravidlo číslo jedna zkrátka nedokážou dodržet.

3. Respektujte se. Nepředělávejte partnera podle svého mustru. Respektujte jeho odlišnosti, i ty, které vás rozčilují. Ani vy nejste dokonalá.

4. Děkujte a proste. Buďte k sobě zdvořilí, dávejte si vzájemně najevo úctu, nerezignujte na slušné vychování a zdvořilost, i když jste spolu deset let.

5. Překvapujte se. Myslete na svůj protějšek i během všedních dnů.

Kupte mu něco dobrého na zub, DVD s dobrým filmem. Prostě jen tak pro radost.

6. Nesrovnávejte partnera se svými ex. Nikdy!

7. Nezesměšňujte svého partnera před lidmi. I když historka o tom, jak v dopravní zácpě na dálnici složitě hledal toaletu, se vám zdá neodolatelně vtipná, nebavte se na jeho účet.

8. Nedělejte partnerovi tiskového mluvčího. Co to znamená? Nepoužívejte plurál, ale mluvte za sebe. Takže žádné „my nechceme, nám se líbí, my nesnášíme“. To je snad horší, než když maminky společně se svými batolaty „spinkají a kakají“.

9. Nemluvte ke kočce, psovi či dítěti, když chcete oslovit partnera. Řeči jako „ahá, tak pán čeká, až se to špinavé nádobí odnese do myčky samo“ jsou infantilní.

10. A závěrem? To nejdůležitější: milujte se a množte se!

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Libuše Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video