Deset pravidel úspěšné komunikace | e15.cz

Deset pravidel úspěšné komunikace

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedním z tajemství šťastného vztahu je dobrá komunikace mezi partnery.

V konfliktních situacích potom zvládnou dojít ke konstruktivnímu řešení mnohem dříve než ostatní. Budete-li žít v uspokojivém vztahu, budete s partnerem často hovořit o svých vlastních myšlenkách a budete dávat najevo své pocity. Především ale budete tomu druhému dávat najevo, že jste mu porozuměli. Dodržujte deset pravidel úspěšné komunikace a položte tak základní stavební kámen šťastnému a harmonickému vztahu.

Pravidlo 1: Otevřenost
- Mluvte často o tom, co je pro vás důležité. Vyhněte se obecným výčitkám a obviňováním, řekněte prostě přímo, co se vám nelíbí a kvůli čemu se necítíte dobře.

Pravidlo 2: Správně naslouchat
Dejte svému partnerovi najevo, že vás zajímá to, co vám právě vypráví. Udržujte přímý oční kontakt a občas k tématu poznamenejte pár slov, abyste dali najevo, že jste přítomni.

Pravidlo 3: Parafrázování
Parafrázování je technika rozhovoru, kdy člověk vlastními slovy shrne to, co ten druhý řekl. Vlastními slovy tedy zopakujte to, co vám partner vyprávěl. Tak se vyhnete nedorozuměním. A kromě toho má parafrázování ještě jednu výhodu: ukážete tak svému partnerovi, že se o jeho téma skutečně zajímáte. A to mu udělá dobře.

Pravidlo 4: Slovně neútočit
V mnoha diskusích -a to nejen ve vztazích, ale také v profesním životě -se lidé, kteří spolu hovoří, často napadají. Tyto útoky většinou začínají větami s „Ty..“ Což znamená, že obviňujeme toho druhého. Je více než jasné, že tyto útoky vedou k protiútokům. Mnohem lepší je, pokud zůstanete pouze u svých vlastních pocitů. Řekněte „Já..“ a sdělte své stanovisko.

Pravidlo 5: Nezobecňujte
Zapomeňte na výrazy jako „nikdy“ nebo „vždy“ nebo podobná zobecnění. Hovořte vždy o konkrétní situaci, pouze tehdy může váš partner také konkrétně reagovat. Pokud to tak nebudete dělat, vašeho partnera budou pravděpodobně okamžitě napadat zobecňující protipříklady.

Pravidlo 6: Ptejte se
Zde je důležité, abyste se ptali otevřeně. Nemělo by to být tak, aby se vám ten druhý teprve na základě útoku postavil na odpor. Pokud se například zeptáte: „Je to třeba tím, že máš špatné svědomí?“, je z toho jasný konflikt. Ten druhý musí odpovědět tak, jak sám chce.

Pravidlo 7: Hovořit O konkrétním chování
Hovořte vždy o konkrétním chování partnera v určité situaci. Pouze pokud budete argumentovat vzhledem k dané situaci, máte šanci s ním o tom hovořit.

Pravidlo 8: Řekněte, jestli se vám rozhovor líbil
Jste-li s průběhem rozhovoru celkově spokojeni, informujte o tom svého partnera. Řekněte například: „Přijde mi výborné, že se s tebou dá takhle otevřeně hovořit.“

Pravidlo 9: Zůstat u tématu
Špatným, ale velmi rozšířeným zlozvykem je neustálé vytahování starých problémů. To nevyhnutelně vede k tomu, že se hovoří o starých, většinou dávno vyřešených problémech, místo aby se diskutovalo o aktuálním tématu. A proto: Zůstaňte u tématu! Pouze tehdy máte šanci vyřešit svoje současné problémy.

Pravidlo 10: Řekněte, co cítíte
Může se stát, že váš partner řekne něco, s čím nesouhlasíte. Místo „Co je to za nesmysl!“ raději řekněte: „Jsem překvapen, že to vidíš takhle!“

Používejte deset pravidel úspěšné komunikace a úspěch je zaručen!

Zdroj: Už nechcete žít sami?, Peter F. Kinauer, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video